کد مطلب: 17261
 
توسعه کل پارس‌جنوبی با ۴۰ میلیارد دلار/ ۴۶ میلیارد هزینه شد فازی هم به تولید نرسید
 
کارشناس اقتصاد انرژی با بیان اینکه به منظور بهره‌برداری جامع و کامل از تمامی فازهای پارس جنوبی به حداکثر ۴۰ میلیارد دلار نیاز است، اعلام کرد: در طول سه سال گذشته ۴۶ میلیارد دلار هزینه شد اما هیچ فاز جدیدی به تولید نرسیده و مسئولان دولت آینده باید نحوه هزینه منابع مالی را در این میدان مشترک بررسی کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۲۲

اکبر ترکان در گفتگو با مهر درباره روند سرمایه‌گذاری در طرح توسعه فازهای پارس جنوبی به ویژه از آغاز برنامه پنجم توسعه تاکنون، گفت: از ابتدای برنامه پنجم توسعه تاکنون بیش از ۴۶ میلیارد دلار حسب آمارهای منتشر شده توسط شرکت ملی نفت ایران در پارس جنوبی سرمایه گذاری شده است.

این کارشناس اقتصاد انرژی با اعلام اینکه متناسب با شرایط امضای قرارداد فازهای پارس جنوبی به ویژه فازهای ۳۵ ماهه این میدان مشترک ارزش سرمایه‌گذاری هر دو فاز استاندارد حدود ۴.۵ میلیارد دلار است، تصریح کرد: بر این اساس برای راه‌اندازی و بهره‌برداری نهایی از ۱۰ فاز جدید در قالب طرح‌های ۳۵ ماهه باید حدود ۲۲.۵ تا ۲۳ میلیارد دلار منابع مالی و اعتباری در پارس جنوبی هزینه می شده است.

مدیرعامل اسبق شرکت نفت و گاز پارس با تاکید بر اینکه همچنین حجم کل قراردادهای پنج فاز قدیمی این میدان مشترک گازی شامل طرح توسعه فاز ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی حدود ۱۷ میلیارد دلار است، اظهار داشت: از این رو برای کل فازهای پارس جنوبی به کمتر از ۴۰ میلیارد دلار منابع مالی نیاز است.

وی افزود: تاکنون ۴۶ میلیارد دلار در پارس جنوبی هزینه شده ضمن آنکه حتی یک فاز جدید و استاندارد این میدان مشترک هم آماده بهره برداری و تولید گاز نیست.

ترکان با یادآوری اینکه قطعا دولت آینده باید حسابرسی دقیق از نحوع اختصاص و هزینه منابع مالی در فازهای پارس جنوبی را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهد، تبیین کرد: تا پایان سال ۱۳۹۱ حدود ۴۶ میلیارد دلار هزینه شده است ضمن آنکه شرکت ملی نفت ایران اخیرا اعملام کرده است که به حدود ۳۰ میلیارد دلار منابع مالی دیگر بریا سال ۹۲ نیاز است.

این کارشناس اقتصاد انرژی در پاسخ به این سئوال مهر که مسئولان وزارت نفت تحریم‌ها را منجر به افزایش هزینه‌های توسعه پارس جنوبی اعلام می کنند؟ توضیح داد: تا چند هفته گذشته موضوع مسئولان وزارت نفت این بود که تحریم‌ها اثری برای توسعه فازهای پارس جنوبی نداشته است؟

وی خاطرنشان کرد: باید مسئولان پاسخگوی این مساله باشند که تحریم‌ها هزینه را چند برابر افزایش داده که با وجود صرف این هزینه‌های سنگین و کلان سرمایه‌گذاری هنوز هیچ کدام از فازها آماده بهره‌برداری نیست.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵