داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 83501
 
چرا احمدي نژاد رد صلاحيت شد؟
عبدالکریم پهلوانی
 
احمدي نژاد رد صلاحيت شد و با انتخابات خداحافظي كرد ولي ايكاش تاييد مي‌شد تا وزن واقعي اجتماعي خودش را دريابد و بيش از اين با توهم ظرفيت بالاي رأي خود، براي مردم، نظام و خودش دردسر درست نكند. او با همين توهم به اين زودي‌ها دست از سر ما برنمي دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۱
اگرچه احمدي نژاد در دوران رياست جمهوري خود كشور را تا مرز نابودي و نظام را تا سرحد فروپاشي پيش برد ولي عدم تاييد صلاحيت او قطعا به دليل عملكرد ٨ ساله‌اش نبوده است. در مقام تحلیل، دلايل رد صلاحيت احمدی‌نژاد را مي‌توان به قرار زير برشمرد:

١- با مرور اقدامات احمدي نژاد ( از يازده روز خانه نشيني تا سخنراني اهواز و ...) به اين نتيجه مي رسيم كه احمدي نژاد كم كم در حال تبديل شدن به اپوزسيون تندرو، رسمي و مستقر نظام است. او به اين فكر بود كه خودش را آلترناتيوي براي جايگزيني نظام معرفي كند و در اين راستا هر روز بي محاباتر عمل مي‌كرد، لذا تحمل اين وضعيت براي نظام غيرممكن بود.
٢- گزينه انتخابات اصول‌گرايان رئيسي است. بدون ترديد شكست او هزينه سنگيني براي آنها دارد. بنابراين اصولگرایان در نظر دارند هر چه در توان دارند را در حمايت از او قرار دهند. آمدن احمدي نژاد مي‌توانست چالش آفرين باشد، به راي رئیسي آسيب جدي وارد كند و انشقاق بين اصول‌گرايان را بيشتر كند.
٣- راي احمدي نژاد از راي رئيسي (كه گزينه اصول‌گرايان است) بيشتر است و اثبات قطعي اين موضوع در انتخابات براي اصول‌گرايان خوشايند نبود و آن را شكست بزرگي مي دانستند؛ به عبارتي اصول‌گرايان شكست از روحاني برايشان شيرين‌تر از شكست از احمدي نژاد است.
٤- معلوم نبود در صورت تاييد احمدي نژاد، ايشان براي جلب آرا دست به چه ساختارشكني‌هایی در تبليغات انتخاباتي‌اش بزند. احتمالا او سخنراني‌هايي از جنس سخنراني اهواز را هم تكرار و هم تندتر مي‌كرد. او حتي براي جلب بخشي از بدنه اجتماعي اصلاح طلبان هم شعارهايي فريبنده و دروغيني از جنس رفع حصر، آزادي، آزادي زندانيان سياسي،حقوق زنان و ... را پيش بيني كرده بود.
٥- با توجه به حركات و سخنراني هاي مشكوك اخير احمدي نژاد (از جنس سخناني در اهواز و ...) به نظر مي‌رسيد حذف او در اين مقطع زماني هم لازم است و هم هزينه كمتري دارد و در صورت ادامه راه هزينه كنترل ايشان بيشتر مي شود.
٦- احمدي نژاد از حمايت اجتماعي پويايي برخوردار نيست. طرفداران او بيشتر در دهك هاي پايين جامعه و روستاها حضور دارند كه از نظر اجتماعي و سياسي تحرك ميداني ندارند و قدرت فضاسازي سياسي آنها بسيار اندك است. لذا عدم تاييد او هزينه امنيتي بسيار اندكي دارد به همين دليل نظام با آسودگي خاطر بيشتري در مورد ايشان به جمع بندي عدم تاييد رسيد.
7- برخی طرفداران احمدی‌نژاد ادعا می‌کردند که وی در قالب اقدامات کنترلی و پیشگیرانه خود در دوران سرپرستی‌اش بر وزارت اطلاعات، به اطلاعاتی دست یافته که هر زمان ممکن است آن‌ها را افشاء کند. این ادعا بخشی از بلوف رسانه‌ای گروه احمدی‌نژاد بود؛ اما می‌توانست بی‌اعتمادی را در پایگاه رأی احمدی‌نژاد نسبت به دستگاه‌ها افزایش دهد و موجب فاصله‌گیری هر چه بیشتر این پایگاه رأی از برخی از جریانات سیاسی شود. احمدی‌نژاد بارها از تکنیک بلوف برای تضعیف رقبا استفاده کرده بود. حال رد صلاحیت احمدی‌نژاد، فضای ایجاد غوغاسالاری را از او می‌گیرد.

در نهایت باید گفت، احمدي نژاد رد صلاحيت شد و با انتخابات خداحافظي كرد ولي ايكاش تاييد مي‌شد تا وزن واقعي اجتماعي خودش را دريابد و بيش از اين با توهم ظرفيت بالاي رأي خود، براي مردم، نظام و خودش دردسر درست نكند. او با همين توهم به اين زودي‌ها دست از سر ما برنمي دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵