کد مطلب: 87525
 
خوراک فراوان،مزیت صنعت پتروشیمی
 
زیر ساخت های لازم برای مشارکت شرکت های پتروشیمی جهت توسعه طرح های NGL با همکاری وزارت نفت و نیز شرکت ملی نفت ایران فراهم شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۲
زیر ساخت های لازم برای مشارکت شرکت های پتروشیمی جهت توسعه طرح های NGL با همکاری وزارت نفت و نیز شرکت ملی نفت ایران فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از نیپنا، وجود خوراک فراوان برای توسعه صنعت پتروشیمی ومزیت گازو نیز وجود انواع خوراک های مایع درکشورمان سبب شده تا چشم انداز توسعه وسرمایه گذاری دراین صنعت پیشرو روشن باشد.

صنعت پتروشیمی ایران که با اتکاء به خوراک فراوان مایع و گازی، نیروی کار تحصیل کرده و جوان، موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد با دسترسی به آب های آزاد و نزدیکی به بازارهای هدف، حمایت های دولت و سرمایه گذاری های کلان صورت گرفته، اکنون نقشی فراملی و فرا منطقه ای در اقتصاد ایران داشته و با وجود اعمال محدودیت های گوناگون سیاسی و تجاری، موقعیت ممتاز خود را در بازارهای بین المللی حفظ کرده است.

دراین میان واگذاری طرح های NGL به شرکت های پتروشیمی، به منظور تامین خوراک واحد های میان دستی و پائین دستی ازجمله اقدام های وزارت نفت طی سال های اخیر به شمار می رود و باید به این نکته اشاره کرد که پتروشیمی ها در آینده و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده از نظرتامین خوراک مشکلی نخواهند داشت.

واگذاری و توسعه طرح های NGL به شرکت های پتروشیمی هرچند ممکن است نیازمند سرمایه گذاری های گسترده باشد اما منبعی مطمئن برای تامین خوراک در آینده به شمار می رود و امروز پتروشیمی های بندر امام و امیرکبیر در این زمینه پیشگام شده اند تا با استفاده از این مزیت استراتژیک بتوانند در زمینه تامین خوراک به صورت پویا فعال باشند.

خوراک فراوان مزیت صنعت پتروشیمی ایران

فرنازعلوی مدیربرنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز با تاکید برلزوم ایجاد تنوع در منابع تامین خوراک برای طرح ها و مجتمع های پتروشیمی درباره نقش NGL ها درروند توسعه اظهارکرد: پتروشیمی بندر امام طرح توسعه NGL 3200 را انجام می دهد و پتروشیمی امیرکبیرنیز درحال نهایی کردن ودریافت مجوزهای لازم برای ساخت و اجرای طرح NGL2300 است.

وی افزود: طرح های NGL 2400 و 1800 نیز به عنوان منابع تامین کننده خوراک پتروشیمی ها برای واگذاری به شرکت های پتروشیمی درنظر گرفته شده است ودرصورت تایید نهایی این واحد ها اجرایی خواهند شد.

علوی با بیان این که جمع آوری گازهای همراه نفت به عنوان یک راهبرد مهم از سوی وزارت نفت همواره مورد تاکید بوده است گفت: اتان برای واحد های کراکر و نیز پروپان و بوتان می توانند در تامین نیاز خوراک پتروشیمی ها نقش آفرین باشند.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که خوراک به عنوان یک مزیت در صنعت پتروشیمی کشورمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است تصریح کرد: وجود منابع غنی و فراوان خوراک سبب شده است تا علاقه مندی برای سرمایه گذاری دراین صنعت از سوی شرکت های معتبر خارجی افزایش یابد.

علوی افزود: با توجه به اهمیت صنعت نفت و تاثیر این صنعت روی ارزش افزوده کشور ؛مسئولان همواره تاکید دارند که صنعت پتروشیمی باید به عنوان یک مزیت برگزیده بشمار آید.

وی با بیان آنکه پتروشیمی همواره موتور محرک توسعه پایدار و اشتغال است، تصریح کرد: توسعه صنعت پتروشیمی از اولویت ها و سیاست های اقتصادی مهم در کشور به شمار می‌رود، زیرا ایران از همه مزیت های نسبی و بازار مصرف و همچنین دسترسی به خوراک مناسب برخوردار است.

تامین خوراک، زمینه ساز تکمیل زنجیره ارزش و افزایش تولید

علی محمد بساق زاده مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا با تاکید بر لزوم سرمایه گداری های جدید در بخش های مختلف صنعت پتروشیمی ایران و حرکت به سوی افزایش تولید و صادرت پایدار اظهارکرد: پتروشیمی ها با توجه به نوع فعالیت هایشان می توانند افزون برسرمایه گذاری در بخش های محتلف برای توسعه ، اقدام به سرمایه گذاری درطرح های NGL کنند.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: تامین خوراک مورد نیاز پتروشیمی‌ها امسال نسبت به سال گذشته بهبود چشمگیری یافته است و در مورد تامین خوراک پتروشیمی‌ها در نقاط مختلف کشور نگرانی وجود ندارد. افزایش تولید در فازهای پارس جنوبی در سال جاری نوید بخش جهش در تولید و صادرات محصولات مختلف پتروشیمی است اما باید برای دیگر منابع تامین خوراک ، سرمایه گذاری های جدید را محقق کرد.

وی تصریح کرد: زیر ساخت ها برای مشارکت پتروشیمی ها در توسعه طرح های NGL و همکاری با بخش های بالادستی با همکاری وزارت نفت و نیز شرکت ملی نفت ایران فراهم شده است.

وی با بیان این که تامین پایدارخوراک مهمترین بحث کنونی صنعت پتروشیمی است گفت: ایران خوراک به اندازه کافی در سواحل خلیج فارس برای مجتمع و طرح های جدید دارد و درطرح های جدید تولید الفین ها از ان جی ال و اتان و پروپان برنامه ریزی شده است.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که تعامل میان بخش های بالادستی و میان دستی می تواند منجر به توسعه صنعت پتروشیمی شود، گفت: تامین به موقع خوراک مورد نیاز وسرمایه گذاری برای تنوع بخشی به محصولات تولید شده در این بخش با همکاری هلدینگ های فعال در صنعت می تواند زمینه را برای تکمیل زنجیره ارزش و افزایش کارایی بخش های فعال در صنایع تکمیلی نیزفراهم کند.

در این میان بیژن زنگنه وزیر نفت نیز چندی پیش با اشاره به این که اجرای واحدهای جدید NGL در یک بسته و زنجیره بالادستی در برنامه قرار دارد، اظها رکرد: از اجرای واحدهای پروپیلین در داخل سرزمین حمایت می کنیم، اصرار داریم تاسیس این واحدها همراه با ایجاد صنایع پایین دستی باشد؛ ضمن این که به دنبال این نیستیم تا پروپیلین را صادر کنیم بلکه تاکید داریم تا از آن محصولات دیگری را ساخته و صادر کنیم؛ همچنین بالاترین تخفیف در قیمت خوراک تا ٣٠ درصد برای احداث زنجیره های پایین دستی دیده شده است که این اختیار از سوی دولت در اختیار وزارت نفت قرار داده شده است.

وزیر نفت با تاکید براین که امروز شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید در حوزه ایجاد زیربنا و هدایت سرمایه گذاران برای حضور در صنعت پتروشیمی فعالیت داشته باشد، گفت: مهمترین نقش شرکت ملی صنایع پتروشیمی را رگولاتوری در این صنعت استو از سوی دیگر باید از اقدام های بر هم زننده رقابت سالم جلوگیری کند. شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین در حوزه زیرساختها به کمک و حمایت از سرمایه گذاران همسو با سیاستهای تببین شده در این زمینه اقدام می کند.

برپایه این گزارش ،ساخت و توسعه مجتمع های NGL افزون بر جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه و تامین منافع ملی و حفظ و صیانت از محیط زیست، بازده اقتصادی بالایی برای سرمایه گذاران و درآمد مناسبی برای شرکت ملی نفت ایران به همراه خواهد داشت.

در این راستا، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب احداث 5 کارخانه NGL جدید با ظرفیت تولید 300 هزار بشکه در روز خوراک مایعات گازی را در دست مطالعه و بررسی دارد که می تواند افزون بر تأمین خوراک مجتمع های پتروشیمی منطقه، امکان فروش و صادرات فرآورده های تولیدی به ویژه گازهای پروپان و بوتان را فراهم سازد .

سرمایه گذاری درطرح های NGL با همکاری و مشارکت هلدینگ خلیج فارس و همچنین شرکت سهامی پتروشیمی بندر امام و و سایرسرمایه گذاران در راستای تضمین تأمین خوراک برای بخش های صنایع پایین دستی انجام می شود و پتروشیمی های دیگری مانند پتروشیمی امیر کبیر نیز درحال کسب مجوز برای سرمایه گذاری در طرح های NGL هستند.

براساس برآوردهای انجام شده خوراک ورودی کارخانجات NGL ازگازهای همراه میادین نفتی مناطق نفت خیز جنوب به میزان تقریبی 5٠٠ میلیون فوت مکعب در روز تامین می شود.

گازهای متان، اتان، پروپان، بوتان و مایعات گازی مهمترین محصولات وفرآورده های تولیدی واحدهای NGL هستند که بخش زیادی ازآنها به میدان های نفتی جنوب تزریق می شود و درصورتی که بتوان این گازها را در صنعت پتروشیمی به کار گرفت شاهد بهره وری و استفاده بهینه ازگازهای همراه نفت خواهیم بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵