کد مطلب: 81585
 
نفت شاگرد ممتاز پسابرجام
از مذاکرات 85 میلیارد دلاری IPC تا اجماع علیه ترامپ
 
کنفرانس برجام و اقتصاد مقاومتی فرصتی بود تا دستاوردهای صنعت نفت در پسابرجام تشریح شود. عباس عراقچی، عضو ارشد مذاکرات هسته‌ای در این کنفرانسف اهمیت دستاوردهای این بخش را تا آن حد دانست که گفت: در فضای برجام یکی از حوزه‌هایی که خستگی ما را درآورد، نفت و گاز بود. عراقچی همچنین از علت به درازا کشیدن قراردادهای IPC نیز سخن گفت.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳
کنفرانس برجام و اقتصاد مقاومتی فرصتی بود تا دستاوردهای صنعت نفت در پسابرجام تشریح شود. عباس عراقچی، عضو ارشد مذاکرات هسته‌ای در این کنفرانسف اهمیت دستاوردهای این بخش را تا آن حد دانست که گفت: در فضای برجام یکی از حوزه‌هایی که خستگی ما را درآورد، نفت و گاز بود. عراقچی همچنین از علت به درازا کشیدن قراردادهای IPC نیز سخن گفت.
به گزارش نکونیوز، سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه در کنفرانس برجام و اقتصاد مقاومتی به تشریح دستاوردهای برجام و مسیر پیش رو پرداخت. عراقچی گفت در حال حاضر اجماع بین‌المللی به نفع برجام و علیه ترامپ است و نشانه‌ها حاکی از این است که برجام ادامه پیدا می‌کند.
معاون وزیر امور خارجه گفت: در فضای برجام یکی از حوزه‌هایی که خستگی ما را درآورد نفت و گاز بود. کاری که برجام باید انجام می‌داد این
عراقچی: موضع رسمی آمریکا این است که در حال ارزیابی برجام هستند. این ارزیابی بیشتر از آخر اردیبهشت‌ماه نمی‌تواند طول بکشد و باید ۱۹ می برجام تعیین تکلیف شود؛ تا آن زمان مشخص می‌شود سیاست دولت جدید آمریکا چیست.
بود که موانع را از سر راه اقتصاد ایران بردارد و درهمه حوزه‌هایی که برجام قرار بود مانعی بردارد، موانع برداشته شد.
وی با بیان این‌که موانع غیربرجامی زیاد است، اظهار کرد: برجام وظیفه خود را انجام داده و اکنون همه چیز بستگی به تلاش وزارتخانه‌ها دارد. من اینجا شهادت می‌دهم یکی از بهترین وزارتخانه‌هایی که از فرصت برجام بهترین استفاده را کرد و توانست خود را به شرایط قبل از تحریم‌ها بازگرداند وزارت نفت بود که من همین‌جا از وزیر نفت و بقیه همکاران در این وزارتخانه تشکر می‌کنم.
عراقچی در مورد عملکرد صنعت نفت کشور در یک سال گذشته گفت: این موضوع شاهکار است که در عرض یک سال هم میزان تولید افزایش پیدا کند و هم میزان صادرات. در شرایط تحریم همه مشتریان نفتی ایران رفته بودند و با کشورهای تولیدکننده دیگری قرارداد بسته بودند. وزارت نفت توانست در فضای بعد از برجام این مشتریان را احیا و مشتریان جدیدی پیدا کند.
عراقچی به قراردادهای IPC نیز اشاره کرد و با بیان این‌که حدود ۸۰ میلیارد دلار قرارداد در حال مذاکره است، گفت: اگر این قراردادها طول کشیده به خاطر خودمان بود تا در مورد IPC به اجماع برسیم. به اعتقاد من حال برجام خوب است و طوری که آقای زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت عنوان کردند حال نفت و گاز خیلی خوب است.
عراقچی در مورد رویکرد دولت جدید آمریکا و آینده برجام نیز سخن گفت. وی عنوان کرد: موضع رسمی آمریکا این است که در حال ارزیابی برجام هستند. این ارزیابی بیشتر از آخر اردیبهشت‌ماه نمی‌تواند طول بکشد و باید ۱۹ می برجام تعیین تکلیف شود؛ تا آن زمان مشخص می‌شود سیاست دولت جدید آمریکا چیست. نشانه‌ها از این است که برجام ادامه پیدا می‌کند. در حال حاضر اجماع بین‌المللی به نفع برجام و علیه ترامپ است و تصور این است که چاره‌ای به جز تمدید برجام
زمانی‌نیا: در حال مذاکره ٢٥ قرارداد هستیم که اگر منجر به عقد قرارداد شود بیش از ٨٠ میلیارد دلار و حدود ۸۵ میلیارد دلار ارزش دارد.
نیست مگر سیاست‌ها طوری باشد که خودمان بخواهیم از برجام خارج شویم... باید مراقب باشیم این هزینه گران را گردن ما نیندازند و باید هوشمندانه رفتار کنیم.
امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل وزارت نفت نیز در این کنفرانس به تشریح دستاوردهای صنعت نفت در دوران پسابرجام پرداخت. زمانی‌نیا گفت: در حال مذاکره ٢٥ قرارداد هستیم که اگر منجر به عقد قرارداد شود بیش از ٨٠ میلیارد دلار و حدود ۸۵ میلیارد دلار ارزش دارد.
زمانی‌نیا عنوان کرد: در فضای ایجاد شده بعد از برجام، صادرات نفت خام دو برابر شده است. بالغ بر ٣٤ میلیارد دلار در سال ٩٥، درآمد حاصل از نفت و میعانات بوده است. در ماه‌های آخر سال ٩٥، دو میلیون و ٦٣٩ هزار بشکه نفت و میعانات گازی صادر کردیم.
زمانی‌نیا به اظهارات اخیر مدیرعامل توتال در مورد سرمایه‌گذاری در ایران نیز اشاره کرد و گفت: توتال اعلام کرد منتظر تصمیم نهایی آمریکا در مورد ایران است. ما توتال را درک میکنیم. آن‌ها می‌خواهند ٥ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنند، ما از توتال دلخور نیستیم. البته آن ها از یک ماه و نیم گذشته تا کنون بیش از ٢٠ میلیون دلار هزینه کردند و پروپوزال‌های خود را آماده کرده‌اند.
معاون وزیر نفت تصریح کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی باید گفت ما گروگان کشورهایی که با آن‌ها مراوده داریم نیستیم و این مراوده به خاطر ارزش افزوده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵