کد مطلب: 76428
 
با حضور رئیس‌جمهور صورت گرفت
افتتاح سه طرح در میادین نفتی غرب کارون+ سخنان روحانی
 
امروز با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور و بیژن زنگنه وزیر نفت، سه طرح در میادین غرب کارون رسماً افتتاح شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳
امروز با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور و بیژن زنگنه وزیر نفت، سه طرح در میادین غرب کارون رسماً افتتاح شد.
به گزارش نکونیوز، فاز نخست طرح‌های آزادگان شمالی، یاران شمالی و یادآوران در خوزستان امروز با حضور رئیس جمهوری و وزیر نفت در میدان یادآوران به صورت رسمی به بهره‌برداری رسید.
با بهره‌برداری از این طرح‌ها، برداشت روزانه نفت خام از میدان‎های غرب کارون به بیش از ٢٦٠ هزار بشکه در روز می‌رسد.
میدان های نفتی یادآوران، آزادگان شمالی و یاران شمالی از جمله میدان‌های مشترک کشور هستند. امروز، فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران با ظرفیت تولید روزانه ٨٥ هزار بشکه نفت خام، فاز نخست طرح توسعه میدان آزادگان شمالی با ظرفیت تولید ٧٥ هزار بشکه نفت خام و طرح توسعه میدان یاران شمالی با ظرفیت تولید ٣٠ هزار بشکه نفت خام در روز به بهره‌برداری رسید.
شرکت ساینوپک چین پیمانکار توسعه میدان نفتی یادآوران است. توسعه فاز نخست این میدان، بر اساس قراردادهای بیع متقابل صورت گرفته است. بر اساس برنامه موجود، این میدان در سه فاز توسعه خواهد یافت که در فاز نخست برداشت نفت از این میدان به ٨٥ هزار بشکه در روز می‌رسد. در فاز دوم سقف تولید از این میدان به ١٨٠ هزار بشکه در روز و در فاز سوم سقف تولید به ٣٠٠ هزار بشکه در روز می‌رسد.
فاز نخست طرح توسعه میدان نفتی یادآوران امروز درحالی به طور رسمی افتتاح شد که هم اکنون برداشت روزانه نفت از این میدان، از هدف‌گذاری فاز نخست که ٨٥ هزار بشکه در روز بوده، پیشی گرفته است و روزانه ١١٥ هزار بشکه نفت از این میدان مشترک برداشت می‌شود.
حوزه نفتی غرب کارون در خوزستان یکی از غنی‌ترین نواحی نفت‌خیز کشور است که متشکل از دو ناحیه نفتی آزادگان (شامل میادین آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یاران شمالی و یاران جنوبی) و میدان نفتی یادآوران است.
وزارت نفت برای افزایش تولید نفت، حساب ویژه‌ای روی میادین غرب کارون باز کرده است. علی کارد مدیرعامل شرکت ملی نفت، گفته است که با افزایش تولید میدان آزادگان جنوبی و به مدار آمدن میدان یاران جنوبی تا پایان امسال، تولید نفت در میدان‎های مشترک غرب کارون از مرز ٣٠٠ هزار بشکه در روز می‌گذرد. به گفته کاردر، هم اکنون حدود ٢٤ دکل در این میدان‎ها مشغول فعالیت است.
اجرای این سه طرح توسعه‌ای در دوره پیک کاری برای بیش از ۵ هزار نفر اشتغال‌زایی داشته است.

سخنان رئیس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری از سه طرح توسعه
رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح این سه طرح مهم نفتی گفت: صنعت نفت به خوبی از شرایط پیش آمده در فضای پس از برجام استفاده و تولید نفت را افزایش داد.
روحانی خاطرنشان ساخت: همه باید برای آبادی کشور تلاش کنیم، مناطق یادآوران، آزادگان و یاران یادآور ایثار و مقاومت مردم بود. این سرزمین مقدس است، چرا که شاهد ایستادگی‌ها، دلاورمردی‌ها، شرف و عزت ایران بود.
رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز از صنعت نفت و کارکنان آن و همه آنهایی که باعث آبادانی و عزت کشور شدند، تشکر می‌کنم.
روحانی با اشاره به اینکه بار اصلی برجام به دوش وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی بود، گفت: مقام معظم رهبری هم از آغاز با هدایت و رهبری ما را به جلو پیش برده‌اند و در کنار آن ملت عزیز ایران پشتوانه بزرگ ما بودند، و بعد از برجام، سایر دستگاه‌ها مثل وزارت نفت به خوبی انجام وظیفه کردند.
وی بیان کرد: برجام باعث ایجاد فضای جدید، تنفس جدید و هوای تازه‌ای برای ایران بود و ما باید به خوبی از این فضا بهره‌برداری می‌کردیم. صنعت نفت به خوبی از این فضا استفاده کرد و همان‌گونه که برجام باعث تعجب جهانیان را به دلیل مقابله ایران با ابرقدرت‌ها بود، رساندن میزان تولید نفت ایران به زمان قبل از تحریم‌ها هم اعجاب‌آمیز بود.
رئیس‌جمهور گفت: در فضای بعد از برجام، خیلی‌ها گفتند که سال‌ها طول می‌کشد که تولید نفت ایران به دو میلیون بشکه برسد، در حالی که در عرض چند ماه کارکنان غیور صنعت نفت شگفتی آفریدند و با زحمت و تلاش تولید نفت ایران را به زمان قبل از تحریم‌ها رساندند.
روحانی ادامه داد: صنعت نفت حداکثر استفاده را از شرایط پس از برجام کرد و با استفاده از شرکت‌های بزرگ و تکنولوژی آنها، صنعت نفت ایران را احیاء کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما به سرمایه و تکنولوژی شرکت‌های بزرگ نفتی نیاز داریم، گفت: برخی‌ها می‌گفتند ما در داخل می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم؛ شکی در این نیست و یکی از عظمت‌های همین کارکنان نفت، راه‌اندازی پالایشگاه‌ها و مراکز نفتی در زمان جنگ تنها بعد از دو هفته بعد از بمباران بود، اما ما امروز نیازمند استفاده از علم جهانی هستیم. باید از علم و سرمایه جهان بهره‌برداری کنیم، چرا که تنها با اراده نمی‌توان یک خانه را ساخت، بلکه برای ساخت خانه در کنار اراده، سرمایه، علم و مصالح هم نیاز است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه میادین نفتی غرب کارون در بعد از جنگ تا ۶۵ هزار بشکه در روز تولید نفت داشتند، بیان کرد: امروز و بعد از سه سال از عمر فعالیت دولت، رقم تولید آنها با افزایش ۲۵۰ هزار بشکه‌ای به تولید ۳۰۰ هزار بشکه رسیده است و باید این رقم تولید را به یک میلیون بشکه نفت در روز برسانیم؛ این کار شدنی است ولی باید از سرمایه و تکنولوژی خارجی استفاده کنیم.

روحانی گفت: سرمایه ما محدود است چون این کار خیلی عظیم است، ما برای این کار به ۱۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم تا به شکوفایی برسیم.
رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر حتی یک درصد بازیافت میادین را افزایش دهیم، یعنی ۶۷ میلیون بشکه نفت به تولید ما افزوده شده است و این میزان تولید ۳۰ میلیارد تومان پول برای کشور ما به ارمغان می‌آورد. در اینجا می‌توان به اهمیت تکنولوژی و ضریب بازیافت پی برد.
روحانی، بزرگترین معضل سال‌های آینده کشور را ایجاد اشتغال برای نسل جوان دانست و گفت: بیشتر آنها تحصیلات عالیه دارند و ما باید برای آنها شغل ایجاد کنیم ولی شغل بدون سرمایه و تکنولوژی ایجاد نمی‌شود؛ ما می‌توانیم با استفاده از همین صنعت نفت شاهد یک تحول بزرگ در کشور باشیم و در حال حاضر شاهد اضافه شدن ۲۵۰ هزار بشکه نفت در روز به تولید نفت ایران هستیم.
وی ادامه داد: باید برای آبادانی خوزستان از منابع موجود در آن به خوبی استفاده کنیم و برای حفظ محیط‌زیست، از فناوری به خوبی استفاده کنیم. اکنون گاز در میدان یادآوران از طریق شعله‌ها می‌سوزد چون ما تجهیزات NGL را نصب نکرده‌ایم؛ به همین دلیل اعتقاد دارم با سرمایه و تکنولوژی می‌توانیم محیط‌زیست سالم‌تری داشته باشیم.
رئیس‌جمهور عنوان کرد: تأکید می‌کنم که چهره یک منطقه نفتی باید چهره رحمت و نه چهره خشونت برای آن منطقه باشد. جایی که چهره تولید نفت تنها دود و دم و اشتعال گاز باشد، این چهره خشن صنعت نفت است. این در حالی است که ما می‌خواهیم ورود نفت به یک منطقه در آسفالت خیابان‌ها، ساختن بیمارستان‌ها و راه‌اندازی آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای باشد باید نفت، محیط‌زیست را سالم و شرایط زندگی مردم را بهبود ببخشد.
روحانی گفت: امروز در مناطق نفتی اولویت با ساکنان همان مناطق است و باید حتی‌الامکان از وجود آنها استفاده کرد و جوانان این مناطق باید در اولویت اشتغال باشند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵