۱
 
کد مطلب: 71108
 
تأثیرات آتش سوزی در صنعت نفت بر امنیت روانی کارکنان
علاج واقعه را باید قبل از وقوع کرد
 
حادثه و آتش‌سوزی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور ابعاد بی‌سابقه‌ای به خود گرفته است. تنها در یک روز دو حادثه بزرگ در این صنعت روی داد. ابتدا انفجار خط لوله گاز ترش در گناوه یک نفر را به کام مرگ فرستاد و سه نفر دیگر را مصدوم ساخت و سپس پتروشیمی بندر امام آتش گرفت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۹
حادثه و آتش‌سوزی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور ابعاد بی‌سابقه‌ای به خود گرفته است. تنها در یک روز دو حادثه بزرگ در این صنعت روی داد. ابتدا انفجار خط لوله گاز ترش در گناوه یک نفر را به کام مرگ فرستاد و سه نفر دیگر را مصدوم ساخت و سپس پتروشیمی بندر امام آتش گرفت.
به گزارش نکونیوز، در حالی که جامعه صنعت نفت کشور داغدار یکی از کارکنان شرکت نفت و گاز گچساران بود که در حادثه انفجار خط لوله گاز ترش از بندر گناوه به گچساران جان خود را از دست داده بود، به یکباره انبار لاستیک مصنوعی پتروشیمی بندر امام آتش گرفت تا هر فرضیه‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی درباره این حوادث دهان به دهان بچرخد.
ابعاد حوادث در صنعت نفت و بویژه در حوزه پتروشیمی در سال جاری بسیار وسیع بوده است. در سال جاری تنها صنعت پتروشیمی
کارکنان صنعت نفت در لحظه فعلی بیش از همه نگران این حوادث هستند. ابعاد اقتصادی این حوادث اهمیت دارد، اما بیش از همه آن‌ها هستند که باید درنظر گرفته شوند. آن‌ها باید به این نتیجه برسند که سلامتی‌شان برای کلیت مدیریت صنعت نفت، چه در بخش خصوصی و چه دولتی، اهمیت دارد. این امر نیز جز از طریق اقدام عملی برای کنترل این حوادث و علاج واقعه پیش از وقوع امکان‌پذیر نیست.
11 حادثه به خود دیده است که حدود نیمی از آن‌ها تلفات جانی و مابقی تلفات مالی به همراه داشته است.
مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی مکرراً فرضیه عمدی بودن این حوادث را رد می‌کنند اما نمی‌گویند که چرا جلوی این حوادث ابتدا به ساکن گرفته نمی‌شود. آتش‌سوزی در صنعتی بزرگی نظیر صنایع نفت، گاز و پتروشیمی چیزی نیست که بتوان مقابله با آن را به قضا و قدر سپرد. آتش‌سوزی در صنعت از سنخ بلایای طبیعی نظیر زلزله، سیل و سونامی نیست و قطعاً می‌توان از وقوع آن پیشگیری کرد.
صرف تعدد این حوادث نشان می‌دهد که تمهیدات لازم برای علاج واقعه پیش از وقوع، اندیشیده نشده است. شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت نفت عمدتاً می‌گویند که شرکت‌های پتروشیمی خصوصی اچ اس یی و ایمنی را آنچنان که باید جدی نمی‌گیرند و در این حوزه سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و این دلیل وقوع حوادث است. آن‌ها دلیلی کلی برای حوادث عنوان می‌کنند و به‌طور دقیق مشخص نمی‌سازند که هر حادثه بنا به کدام دلایل مشخص روی داده است. هنوز مشخص نیست مثلاً آتش‌سوزی در پتروشیمی بوعلی به چه دلیلی روی داد و چه کسانی در این آتش‌سوزی قصور یا تقصیر داشتند.
از آن طرف نیز شرکت‌های پتروشیمی می‌گویند مدیریت سازمان مناطق ویژه اقتصادی پتروشیمی بر عهده وزارت نفت است. آن‌ها می‌گویند شرکت‌های پتروشیمی عوارض سنگینی به این سازمان‌ها پرداخت می‌کنند اما در این سازمان ها امکانات مناسب برای آتش‌نشانی و اطفای حریق وجود ندارد.
در این میان، کارکنان صنعت هستند که فراموش شده‌اند. دلیل آتش‌سوزی‌ها و حوادث هرچه که باشد بیش از همه کارکنان صنعت و خانواده‌هایشان را در معرض عدم آرامش و نگرانی دائمی قرار داده است. نبود ایمنی در صنعت به احساس عدم امنیت روانی در کارکنان و خانواده‌هایشان دامن می‌زند. این تنها مسأله‌ای اقتصادی نیست، بلکه یک عنصر انسانی است که باید مدنظر قرار گیرد.
نیروی انسانی اصلی‌ترین رکن در توسعه صنعت است و اصلاً توسعه صورت می‌گیرد تا ظرفیت‌های انسانی توسعه یابد. کارکنان صنعت نفت در لحظه فعلی بیش از همه نگران این حوادث هستند. ابعاد اقتصادی این حوادث اهمیت دارد، اما بیش از همه آن‌ها هستند که باید درنظر گرفته شوند. آن‌ها باید به این نتیجه برسند که سلامتی‌شان برای کلیت مدیریت صنعت نفت، چه در بخش خصوصی و چه دولتی، اهمیت دارد. این امر نیز جز از طریق اقدام عملی برای کنترل این حوادث و علاج واقعه پیش از وقوع امکان‌پذیر نیست.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۵-۰۵-۱۷ ۱۲:۰۱:۵۷
وزارت نفت و آتش
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵