داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 20276
 
هند با خرید نفت ایران ۸/۵ میلیارد دلار صرفه جویی می کند
 
وزیر نفت هند اعلام کرد که با خرید نفت از ایران و پرداخت روپیه به جای دلار در ازای نفت خریداری شده از ایران کشورش در سال مالی ۲۰۱۴- ۲۰۱۳بیش از ۸.۵ میلیارد دلار صرفه جویی می کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۵
به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، " ویراپا مویلی" وزیر نفت هند در نامه ای به مان موهان سینگ نخست وزیر این کشور درباره استراتژی های این وزارت خانه برای مقابله با بحران کاهش محسوس ارزش پول ملی این کشور نوشت که کشورش در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ ، سیزده میلیون تن نفت خام از ایران وارد می کند.

وزیر نفت هند در ادامه افزوده است تا کنون و از ابتدای ماه آوریل سال جاری میلادی، دولت هند ۲ میلیون تن از این میزان را وارد کرده است.

وی در این نامه با اشاره به اینکه در باقی مدت امسال و سال آینده وزارت نفت هند با واردات ۱۱ میلیون تن نفت خام دیگر از ایران باعث عدم خروج ۸ میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار ارز از این کشور خواهد شد افزود: این مساله در افزایش توانایی دولت هند برای مبارزه با کاهش ارزش پول ملی این کشور موثر خواهد بود.

وزیر نفت هند در این نامه به موارد دیگری اشاره کرده که در مجموع صرفه جویی مصرف انرژی در این کشور را به ۲۰ میلیارد دلار می رساند.

گفتنی است ارزش روپیه در ماه جاری گذشته به پایین ترین سطح در ۱۸ سال گذشته رسیده و این مساله دولت هند را با چالشی جدی مواجه کرده است.

واردات نفت خام هند از ایران در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد کاهش داشته است. هند در ۷ ماهه نخست سال جاری روزانه به طور متوسط ۱۸۵۷۰۰ بشکه نفت خام از ایران وارد کرده است.

بر اساس توافق ایران و هند و به دلیل تحریم های مالی و بانکی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه برنامه هسته ای ایران ، هند نیمی از پول نفت وارداتی خود از ایران را به روپیه می پردازد.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵