کد مطلب: 11456
 
راه اندازی مرکز رصد در امارات برای نظارت بر نیروگاه بوشهر
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۴۲
شفاف: معاون زیست محیطی دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس در مصاحبه با روزنامه سعودی الشرق الاوسط چاپ لندن گفت: کشورهای جنوب خلیج فارس برای رویارویی با بروز هر گونه اتفاق فوق العاده و غیرقابل پیش بینی هسته ای در ایران آمادگی دارند و در این روند هیچ راهی بهتر از همکاری بین المللی نیست.

عبدالله عقله الهاشمی در همین زمینه از راه اندازی مرکز رصد اشعه های رادیواکتیوی وابسته به شورای همکاری خلیج فارس در آینده ای نزدیک خبر داد وگفت: این مرکز رصد و مانیتورینگ در امارات مستقر خواهد شد. این مرکز شامل بخش های مختلف از جمله مرکز ارتباطی ماهواره ای و آزمایش های مختلف است که به صورت شبانه روزی به نظارت و رصد رادیواکتیوی می پردازد.

وی توضیح داد: میان ما و نیروگاه اتمی بوشهر فاصله کمی وجود دارد و این نگرانی از حوادث احتمالی در این نیروگاه و تاثیرات آن بر کشورهای جنوب خلیج فارس وجود دارد. در این زمینه از الگوی کشور ایرلند در راه اندازی مرکز رصد راکتیوی برای نظارت بر نیروگاه های هسته ای بریتانیا استفاده می کنیم. میان خاک ایرلند و این نیروگاه ها نیز تنها یک آبراه وجود دارد.

او که به عنوان معاون دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس در امور انسانی و محیط زیستی در دبیر خانه شورا در ریاض فعالیت می کند از ایران خواست با در پیش گرفتن شفافیت در فعالیت های هسته ای اش، جامعه جهانی و کشورهای جنوب خلیج فارس را از صلح آمیز بودن تلاش های هسته ای خود مطمئن کند.

وی با یادآوری اینکه اشعه های رادیواکتیوی حاصل از حوادث هسته ای می توانند با سرعت زیادی گسترش یابند؛ از وجود برنامه مشترک کشورهای جنوب خلیج فارس برای واکنش سریع و جدی به تبعات هر گونه حادثه هسته ای خبر داد.

این مقام ارشد شورای همکاری اضافه کرد: برای حفاظت از خلیچ فارس نیازمند تقویت همکاری میان کشورهای جنوب خلیج فارس و همسایگان خود هستیم. هر گونه اتفاق ناگوار یا جنگ در منطقه و حتی در ایران به سود کشورهای جنوب خلیج فارس نیست و این کشورها برای چنین چیزی تلاش نمی کنند. صلح دائمی باید در منطقه خلیج فارس برقرار باشد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵