۱
 
کد مطلب: 36116
 
عامل بن بست مذاکرات نفتی ایران و آفریقای جنوبی چیست؟
 
علیرغم سپری شدن نزدیک به یک ماه از مذاکرات جدی ایران و آفریقای جنوبی برای صادرات نفت خام ایران به این کشور، هنوز مذاکرات به نتیجه نرسیده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۲
علیرغم سپری شدن نزدیک به یک ماه از مذاکرات جدی ایران و آفریقای جنوبی برای صادرات نفت خام ایران به این کشور، هنوز مذاکرات به نتیجه نرسیده است.
به گزارش نکونیوز، در حالیکه معاون امور بین الملل وزارت نفت ماه گذشته اعلام کرده بود برخی واسطه ها عامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات ایران و آفریقای جنوبی برای صادرات نفت خام ایران به این کشور هستند، خبرهای موثق حکایت از آن دارد که این مذاکرات، نه صرفا به دلیل مشکل واسطه های نفتی، بلکه بنا به برخی دلایل سیاسی به نتیجه نرسیده است. محسن قمصری روز ۲۱ شهریور ماه درباره مذاکرات نفتی ایران و آفریقای جنوبی گفته بود آفریقای جنوبی از ما تخفیفی درخواست نکرده، اما واسطه‌ها به دنبال گرفتن تخفیف‌های آنچنانی هستند، اگر آفریقای جنوبی بخواهد مثل سابق عمل کند ما مشکلی برای صادرات نفت به این کشور نداریم. وی با بیان اینکه واسطه‌هایی وجود دارند که تلاش می‌کنند برای کشورهای مختلف نفت بخرند و البته به دنبال منافع خودشان هستند، تاکید کرد: ما ترجیح می‌دهیم با مصرف‌کننده نهایی کار کنیم اما اگر نشود، به دلیل شرایط تحریم پای واسطه‌ها به میان می‌آید.
این سخنان قمصری یک روز پس از دیدار معاونان وزرای امور خارجه ایران و آفریقای جنوبی مطرح شد؛ دیداری که یکی از مهمترین مباحث مطرح شده در آن موضوع صادرات نفت ایران به آفریقای جنوبی بود. معاون
آنگونه که از شواهد بر می آید، مذاکرات نفتی ایران و آفریقای جنوبی، بر خلاف آنچه آقای قمصری اعلام کرده، صرفا به دلیل واسطه ها دچار تاخیر نشده
وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی یک روز پس از دیدار با همتای ایرانی خود گفته بود: آفریقای جنوبی در تلاش است تا واردات نفت از ایران را که زمانی بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت خام این کشور بوده است، از سر بگیرد. پترسون وزیر انرژی آفریقای جنوبی نیز در حاشیه کنفرانسی با موضوع ال پی جی آفریقا در سال ۲۰۱۴ در گفت و گو با خبرنگاران گفته بود ما منتظر نتیجه مذاکرات دیپلماتیک در این زمینه هستیم.
آنگونه که از شواهد بر می آید، مذاکرات نفتی ایران و آفریقای جنوبی، بر خلاف آنچه آقای قمصری اعلام کرده، صرفا به دلیل واسطه ها دچار تاخیر نشده، بلکه عامل اصلی تاخیر در مذاکرات، نگرانی های دیپلماتیک آفریقای جنوبی به دلیل تحریم نفتی ایران و قطع مجدد صادرات نفت ایران پس از مدتی دیگر است و به همین دلیل هم فعلا مذاکرات نفتی ایران و آفریقای جنوبی در سطح دیپلماتها پیگیری می شود و به سطح تخصصی در وزارت نفت ایران و وزارت انرژی آفریقای جنوبی نرسیده است.
آفریقای جنوبی از ژوئن ۲۰۱۲ خرید نفت از ایران را به علت فشارهای غرب متوقف کرد. میزان خرید نفت این کشور از ایران روزانه به ۱۲۰ هزار بشکه می رسید که همین امر نشانه وابستگی شدید پالایشگاههای این کشور به نفت ایران بود. اما با تحریم نفتی ایران، بیش از دو سال است که به مرور، کشورهای عربستان، نیجریه و آنگولا نفت این کشور را تامین می کنند. به نظر می رسد مقامات آفریقای جنوبی نگرانند که در صورت کاهش واردات نفت خود از سه کشوری که جایگزین ایران شده اند، در صورت تحریم مجدد ایران دوباره نتوانند جایگزینی پیدا کنند و به همین دلیل در صدد گرفتن تخفیفهای بیشتری از ایران هستند تا آن ضرر احتمالی آتی را با سود تخفیف جبران کنند. با توجه به کاهش تقاضای نفت خام و کاهش قیمتها، یافتن بازارهای از دست رفته برای ایران تا حدی دشوار شده چرا که کمبود نفت ایران در بازار تا حدی توسط کشورهای دیگر جبران شده است و در این میان مذاکره با کشورهایی همچون آفریقای جنوبی که در قبال تحریمها، محافظه کارانه تر عمل می کنند تا حدی دشوارتر است.
Share/Save/Bookmark


عباس میمنت
۱۳۹۳-۰۷-۱۴ ۲۲:۰۲:۳۳
با سلام، باید از آقای ... سئوال کرد که چندین سال است وزارت نفت در تحریم است و مدت کمی است که ایشان و دوستانشان به دنبال فروش نفت به آفریقای جنوبی هستند. چطور تا بحال به فکر فروش نفت به این کشور نبوده اند؟
ضمناً رابطه ایشان و دوستانشان با شرکت انگلیسی که به همراه افراد وزارت نفت به آفریقا رفتند، چیست؟
آیا حاضرید با بنده در جمع خبرنگاران در این مورد صحبت کنید؟ خداوند همه ما را به راه راست هدایت کند.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵