کد مطلب: 40616
 
سود نفتکش‌ها از کاهش قیمت جهانی نفت
 
درآمد روزانه نفت‌کش‌های بزرگی که در مسیر خاورمیانه به چین و ژاپن فعال هستند در اواسط ماه دسامبر به بالاترین میزان خود در شش سال گذشته رسیده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۳
درآمد روزانه نفت‌کش‌های بزرگی که در مسیر خاورمیانه به چین و ژاپن فعال هستند در اواسط ماه دسامبر به بالاترین میزان خود در شش سال گذشته رسیده است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، همزمان با کاهش قیمت جهانی نفت و ذخیره‌سازی استراتژیک نفت توسط چین، درآمد نفت‌کش‌های بزرگی که در مسیر خاورمیانه به شرق آسیا در حرکت هستند به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است.
بر اساس اطلاعاتی که توسط موسسه بالتیک اکسچنج (Baltic Exchange) جمع‌آوری شده، درآمد روزانه نفتکش‌ها در مسیر ژاپن به 97.489 دلار رسیده که از سال 2008 میلادی تاکنون سابقه نداشته است. این در حالی است که تنها شش ماه پیش درآمد نفت‌کش‌ها به قدری پایین بوده که حتی هزینه‌های روزانه آنان (یعنی کمی بیش از 20 هزار دلار) را پوشش نمی‌داده است.
نوا پارکویته، تحلیل‌گر حوزه انرژی و نفت در این باره می‌گوید: «از زمان کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، بازار حمل و نقل نفت از طریق نفت‌کش‌ها و ذخیره‌سازی نفت از این طریق توسط کشورهایی مانند چین رونق گرفته است.»
به نوشته فایننشال تایمز، با رسیدن قیمت نفت در بازارهای جهانی به زیر 60 دلار در هر بشکه و کاهش 50 درصدی در شش ماه، چین اقدام به خرید و ذخیره‎سازی استراتژیک نفت کرده است. به‌طوری که گفته می‌شود در میانه ژانویه و نوامبر سال 2014، چین به‌طور میانگین روزانه شش میلیون بشکه نفت وارد کرده است. این مقدار 500 هزار بشکه بیشتر از زمان مشابه در سال گذشته بوده است.
بنا بر این گزارش، با تولید نفت شیل در آمریکا و کاهش وارادت این کشور، تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه و آفریقا اغلب نفت خود را به متقاضیان آسیایی به ویژه چین و هند و ژاپن می‌فروشند. این در حالی است که انتظار می‌رود با ادامه کاهش قیمت نفت و تمایل واردکنندگان نفتی به ذخیره‌سازی بیشتر انرژی در دوره وفور، صنعت حمل و نقل نفتکش‌ها بیش از پیش رونق بگیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵