کد مطلب: 3895
 
دبیران کل اوپک چه کسانی بودند و چه تحصیلاتی داشتند
معلم دبستان و خبرنگاری که دبیر کل اوپک شدند
 
سکونیوز: روز گذشته اعلام شد که از سوی وزارت نفت ، غلامحسین نوذری ، وزیر اسبق نفت به عنوان نامزد ایران برای پست دبیر کلی اوپک ، معرفی شده است . این اعلام بهانه ای شد تا به معرفی برخی از دبیران کل اوپک از ابتدا تاکنون بپردازیم . نکته جالب این است که یکی از این دبیران کل معلم دبستان در سابقه اش داشت و یکی دیگر خبرنگار اکونومیست بود .
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۷
دکتر فواد روحانی
دكتر فواد روحاني، اولین دبیر کل اوپک و كارشناس ارشد ايراني مسائل نفت، از شخصيت‌هاي موثر در تاسيس سازمان اوپك بود كه طي سال‌هاي 1961تا 1964عنوان دبيركلي اوپك را از سوي ايران بر عهده داشت. روحاني تنها دبيركل ايراني اوپك از تاريخ تشكيل آن تاكنون است. پس از آن ايران ديگر اين سمت را كسب نكرده است. وي فارغ‌التحصيل رشته حقوق از دانشگاه‌هاي آكسفورد، لندن و پاريس بود و به پنج زبان زنده دنيا تسلط داشت. روحاني در مجموع ۵۰ سال در بخش‌هاي مختلف در دستگاه اداري ايران كار كرد و علاوه بر چند سمت اجرايي همچون دبيركلي سازمان همكاري عمران منطقه‌يي و قائم‌مقام رييس هيات‌مديره شركت نفت ايران، مشاور تعدادي از دولت‌هاي ايران هم بود. او به عنوان كارشناس حقوق بين‌الملل و مشاور نهادهاي بين‌المللي، ماموريت‌هايي را براي اين نهادها، از جمله سازمان ملل متحد در نقاط مختلف جهان به انجام رساند.
 دکتر عبدالرحان البزاز
دكتر عبدالرحمان البزاز، دومين دبير كل اوپك، پس از گذراندن دوران تحصيلات عاليه خود در دانشگاه بغداد و كالج كينگز لندن موفق به كسب مدرك دكتراي حقوق شد. وي قاضي دادگاه عراق، رييس دانشكده حقوق دانشگاه بغداد، مدير موسسه مطالعات عربي اتحاديه اعراب، نماينده عراق در اتحاديه اعراب و سفير اين كشور در انگليس بود و سرانجام از سال ۱۹۶۴ به مدت يك سال دبير كل اوپك بود.
اشرف لطفی 
اشرف لطفی سومین دبیرکلی بود که از کویت آمده بود.او  با مدرک لیسانس معلم  ابتدایی و راهنمایی مدارس کویت بود که بعدا پست های بالاتری می گیرد و تا ریاست دفتر امیر کویت پیش می رود . او مدتی مشاور نفتی وزیر امور اقتصادی و دارایی کویت بود که پس از آن دبیر کل اوپک می شود . 
 محمد صالح جوخدار
محمد صالح جوخدار از عربستان سعودي تحصيلات عاليه خود را در دانشگاه‌هاي كاليفرنيا و كاليفرنياي جنوبي امريكا به پايان رساند. وي مشاور اقتصادي اداره كل نفت و منابع معدني عربستان سعودي، مديركل وزارت نفت و منابع معدني، مديريت شركت عربين اويل (Arabian Oil Corporation) است كه چهارمين دبيركل اوپك نيز بود. 
فرانسيسكو آر. پارا
دكتر فرانسيسكو آر. پارا از ونزوئلا پنجمين دبير كل اوپك است كه مدرك ليسانس خود را در رشته علوم سياسي از دانشگاه ژنو سوييس دريافت كرد و در سال ۱۹۶۶ موفق به دريافت مدرك دكتراي خود در همين رشته از موسسه مطالعات بين‌المللي ژنو سوييس شد. تحليلگر اقتصادي در شركت كروئل پتروليوم كورپريشن در كاراكاس ونزوئلا، مشاور اقتصادي دبير كل اوپك و مدير بخش اقتصادي اوپك، مشاور دبير كل اوپك از پست‌هاي اجرايي اين مقام ونزوئلایی به شمار مي‌رود. 
الريچ سانجر
دكتر الريچ سانجر از اندونزي، ششمين دبيركل، مدرك دكتراي حقوق خود را از دانشگاه بن آلمان گرفت. رييس بخش امور نفتي وزارت صنايع اندونزي، عضو هيات‌مديره شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي اندونزي، رييس كميته مذاكرات نفتي اندونزي، مدير شركت پرتامينا اندونزي معاون وزير نفت اندونزي، مدير امور حقوقي، روابط خارجي و بازاريابي بين‌المللي شركت پرتامينا از پست‌هاي اجرايي اين مقام اندونزيايي به شمار مي‌آيد.
 عمر البدری
عمر البدري از ليبي، هفتمين دبيركل اوپك، ليسانس رشته اقتصاد و علوم سياسي خود را از دانشگاه دوبلين ايرلند دريافت كرد. پست‌هايي از جمله خبرنگار واحد اطلاعات مجله اكونوميست، كارمند بخش تحقيقات اقتصادي، هماهنگ‌كننده مسائل اقتصادي در مطبوعات ليبي در كارنامه كاري عمر البدري از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۹ ديده مي‌شود. 
ندیم پاچاچی
دكتر نديم پاچاچي با اینکه عراقی بود اما از طرف امارات به عنوان دبیر کلی نامزد و انتخاب شد . او هشتمين دبيركل این سازمان بود . پاچاچی مدرك ليسانس خود را از مدرسه سلطنتي معادن در لندن و مدرك فوق ليسانس و دكتراي خود را از امپريال كالج علوم و فناوري دانشگاه لندن دريافت كرد. وزير توسعه، وزير اقتصاد، وزير دارايي، مشاور نفتي دولت ليبي، مشاور نفتي دولت كويت از سمت‌هاي او بوده است.
عبدالرحمان خنه
دكتر عبدالرحمان خنه، نهمين دبيركل، مدرك دكتراي داروسازي خود را در سال ۱۹۶۸ از دانشگاه الجزيره الجزاير دريافت كرد. وي پيش از رسيدن به سمت دبير كل اوپك، پست‌هاي اجرايي از جمله حضور در ارتش ملي آزادیبخش الجزاير، وزير امور خارجه الجزاير، كنترل‌كننده جبهه آزادي ملي و رييس دپارتمان دارايي الجزاير بودن را تجربه كرد. 
مارک نگوئما
دكتر مارك اس. نان نگوئما از گابن در ۱۳ آوريل سال ۱۹۳۴ در لامبارن گابن به دنيا آمد. از مدارك تحصيلي وي مي‌توان به دكتراي دانشكده حقوق و اقتصاد دانشگاه پاريس،مدير امور اقتصادي، تحقيق و سياستگذاري دپارتمان اقتصادي و امور اجتماعي در نيويورك امريكا (۱۹۶۴)، نماينده دائم گابن در سازمان ملل (۱۹۶۸)، مدير بخش اقتصاد و دارايي شركت نفتي الف آكوتين (Elf Aquitaine) در پاريس فرانسه، مشاور مدير كل صندوق بين‌المللي پول (آي. ام. اف) در واشنگتن امريكا (۱۹۷۵-۱۹۷۲)، معاون مديركل شركت دو مليتي الف-گابن انجام وظيفه كرده است. 
سوبراتو
دكتر سوبراتو از اندونزي دو بار دبیر کل اوپک شد . یک بار در سال های 1984 تا 1985 و یک بار دیگر از سال 1988 تا ابتدای سال 1994 . به عبارت دیگر او شانزدهمین و نوزدهمین دبیر کل اوپک بود . سوبراتو مدرك ليسانس خود را در سال ۱۹۵۲ ميلادي از دانشگاه اندونزي و مدرك فوق ليسانس خود را در سال ۱۹۵۶ از دانشگاه مك گيل در مونترال كانادا و دكتراي خود را در سال ۱۹۵۸ از دانشگاه اندونزي و دوره بين‌المللي تدريس را از مدرسه بازرگاني هاروارد ايالت ماساچوست گرفت. از پست‌هاي اجرايي دكتر سوبراتو مي‌توان به دستيار تحقيقات در مركز مطالعات بين‌المللي و موسسه فناوري ماساچوست در شهر كمبريج ايالت ماساچوست، مدرس ارشد اقتصاد بين‌الملل و نوسانات اقتصادي دانشكده اقتصاد دانشگاه اندونزي، معاون مدير موسسه بازرگاني و مديريت عمومي دانشكده اقتصاد دانشگاه اندونزي، مدرس بين‌المللي اقتصاد دانشگاه اندونزي استاد دانشكده اقتصاد دانشگاه اندونزي، مدير كل تحقيقات و توسعه دپارتمان تجارت، وزير اسكان و تعاون، وزير تامين نيرو، اسكان و تعاون وزير انرژي و معادن اشاره كرد.
 ریلوانو لقمان
دكتر الحاجي ريلوانو لقمان از كشور نيجريه سال‌هاي دوران تحصيل خود را در دانشكده هنر، علوم و فناوري دانشگاه احمد بلو نيجريه، مدرسه سلطنتي معادن لندن، دانشگاه معادن و متالوژي لئوبن اتريش و دانشگاه مك‌گيل مونترال كانادا گذراند. اين مقام نيجريايي پست‌هايي از جمله دستيار مهندس معدن شركت سوئدي ‌اي. بي استاتسگراور، بازرس و بازرس ارشد معادن در بخش معدن وزارت معادن و برق نيجريه، سرپرست دستيار مدير ارشد بخش معادن وزارت معادن و برق نيجريه، مديركل شركت سيمان شمال نيجريه سوكوتو، رييس و مدير اجرايي شركت معادن نيجريه، وزير معادن، برق و استيل و وزير نفت نيجريه را در كارنامه كاري خود دارد. 
عبدالله سالم البدری
عبدالله سالم البدري دبیر کل کنونی اوپک که از كشور ليبي است . او یک بار دیگر برای کل سال 1994 دبیر کل شده بود . البدری مدرك ليسانس حسابداري خود را از دانشگاه فلوريداي جنوبي امريكا دريافت كرد. البدري نخستين پست اجرايي خود را در سال ۱۹۶۵ با كار در شركت نفتي اكسون موبيل امريكا آغاز كرد و تا سال ۱۹۷۷ در اين شركت فعاليت داشت. از ديگر پست‌هاي اجرايي وي مي‌توان به عضو هيات مديره شركت نفتي ‌ام الجوبي، رييس شركت نفتي واحه، رييس شركت ملي نفت ليبي (ان. او. سي) رييس هيات مديره شركت نفتي عرب پتروليوم سرويسزو زير نفت ليبي و وزير انرژي اشاره كرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵