کد مطلب: 5839
 
اکونومیک تایمز گزارش داد :
چگونه بانکداری جهان تحریم غرب علیه ایران را خنثی کرد
 
سکونیوز:اکونومیک تایمز در تازه ترین گزارش خود به نقل جریانی پرداخته که تحت آن سیستم بانکداری جهان سیاست های خارجی غرب علیه ایران را خنثی کرده و به نحوی به دور زدن تحریم ها در ایران کمک کرده است .
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۶
به گزارش سکونیوز به نقل از "اکونومیک تایمز" نویسنده این خبرگزاری در مقاله خود نوشته است : با پیگیری این جریان می توان به این نتیجه رسید که حتی دولت های قدرتمند جهان هم نمی توانند خود را با نیروهای بازار جهانی هماهنگ کنند و اصولا این قدرت های بازار بر اساس منافع عمل می کنند تا ملی گرایی.
بر اساس ارزیابی صورت گرفته از سوی محققان آمریکایی، ایران که هم اکنون تحت تحریم های غربی قرار دارد هنوز هم می تواند با قدرت تمام بر روی پای خود بایستد .این امر نشان می دهد که شبکه بانکداری جهان از اروپا و غرب گرفته تا شرق آسیا با ایران همکاری دارند و فشارهای تحریمی بر ایران را کاهش می دهند و ایران با مهارت زیاد توانسته است از طریق خود موسسات مالی و بانکی در غرب تحریم های غرب را دور زده و با آنها به مقابله به مثل بپردازد .
فهرست بانکهایی که تاکنون به کانالیزه کردن درآمدهای نفتی ایران اعتراف کرده اند و اکنون جریمه های کلانی به قانونگذاران آمریکایی می پردازند به اندازه ای طولانی است که با نگاهی به نام آنها می توان فهمید که سیستم بانکی و مالی جهان تا چه حد از کنترل خارج است .
بانک انگلیسی "استاندارد چارترد" پس از آنکه از سوی دپارتمان خدمات مالی نیویورک به عنوان متخلفی شناخته شد که با ایران طی یک دهه گذشته همکاری داشته است ناچار به پرداخت ۳۴۰ میلیون دلار برای حل و فصل این دعوی شد .
از سوی دیگر "داچ بانک آی ان جی" پس از آنکه مشخص شد به نمایندگی از بانک ایرانی میلیارد ها دلار پول را از طریق سیستم مالی آمریکا انتقال داده موافقت کرد که ۶۱۹ میلیون دلار جریمه پرداخت کند .
در این گزارش آمده است که همچنان تعداد زیادی از بانک های اروپایی هستند که باید به دلیل استفاده از شعب خود در آمریکا برای مخفی کردن پول نفت ایران و عبور آن از مسیر مبادلات دلاری به قانونگذاران آمریکایی خسارت پرداخت کنند .
بانک های "اچ اس بی سی بی اس ای" در انگلیس، "کامرزبانک" و "دویچه رویال بانک" اسکاتلند ، "یونی کردیت" و "اینتسا سائوپائولو "در ایتالیا از جمله موسساتی هستند که به دلیل همکاری بانکی با ایران هم اکنون در فهرست پرداخت جرائم هستند .
بسیاری از کشورها در غرب آسیا نیز از طریق سیستم های بانکی خود به ایران در نقل و انتقال دارایی های نفتی و عبور آن ازجریانات مالی جهان کمک کرده اند . بانک اسلامی نور در دوبی و هالک بانک ترکیه که هر دو تا حدی دولتی هستند به ایران کمک های زیادی در دور زدن تحریم ها کرده اند .
بر اساس گزارشی که از سوی وال استریت ژورنال منتشر شده معامله با ایران به طور پیشرونده ای مخاطرات سیاسی به همراه دارد بنابر این بسیاری از بانک های بین المللی و کارگزاران مالی برای انجام هر مبادله مالی حتی اگر قانونی هم باشند ۶ درصد کمیسیون دریافت می کنند . این رقم هزینه های نرمالی که ایران تا پیش از این به بانک های عربی حاشیه خلیج فارس برای انجام مبادلات پولی پرداخت می کرد را سه برابر کرده است . بنابر این سود انجام معامله با ایران به قدری است که بانک های بحران زده غرب که در پی بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ هنوز نتوانسته اند توان پیشین خود را به دست آورند نمی توانند در برابر وسوسه آن تاب بیاورند .
یک کارگزار انگلیسی که از سوی همکاران بانکی اش در آمریکا هشداری برای قطع خدمات رسانی به بانکهای ایرانی دریافت کرده بود در پاسخ گفته است : شما آمریکایی ها که هستید که می خواهید به بقیه مردمان جهان امر کنید با ایرانی ها رابطه نداشته باشند .
از انجا که آمریکا در مسیر سقوط اقتصادی است و کشورهای اروپایی هم در منجلاب بحران مالی دست و پا می زنند نمی توان توقع داشت که موسسات مالی آنها سیاست های سوداگرانه این کشورها را در دستور کار خود قرار دهند .
تبانی موسسات مالی غرب با ایران نشان می دهد که حتی ظرفیت سیاسی غرب برای فشار بر ایران و یا کشورهایی مانند ایران در عصر نظام بانکداری جهانی و جایی که سود مالی بر هر دستور دولتی می چربد به اندازه ای نیست که بتواند این موسسات مالی را از معامله با کشور مورد نظر بر حذر دارد .
تحریم های غرب علیه ایران نمونه بسیار خوبی است که نشان می دهد توانایی قدرتمندترین کشورها برای مجبور کردن جهان به انجام یک کار خاص رو به تقلیل است.
مقاله ادام دیویدسون که اخیرا در نیویورک تایمز به چاپ رسیده نشان می دهد که "بازار مالی" بزرگترین قدرت اقتصادی در جهان است و این بازار است که کنترل سیاره زمین را در اختیار دارد .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵