کد مطلب: 1257
 
جایگزینی آزمایشی دی متیل اتر(سوخت پاک) با گازوییل در خودروهای دیزلی
 
معاون وزیر نفت با اشاره به بازدهی مناسب دی متیل اتر، خواستار اجرای آزمایشی کاربرد این سوخت پاک در خودروهای سبک دیزلی تهران شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۰۰
به گزارش پانانیوز ، محسن خجسته مهر با تاکید بر امکان جایگزینی دی متیل اتر با نفت‌گاز توضیح داد: برای ایجاد این تغییر در نوع سوخت لازم است در سیستم انژکتور و احتراق موتورهایی با طراحی دیزل تغییراتی صورت پذیرد؛ از این رو به طور کلی با دور موتور بیشتر می‌توان همان بازده لازم را کسب کرد. وی با اشاره به تمرکز زیرساخت‌های لازم و کاهش آلاینده‌های دیزل پیشنهاد کرد تا پس از مقایسه تطبیقی با کاربرد سی.ان.جی، کلیات طرح مشخص و با توجه به بازدهی مناسب DME در مورد دیزل سبک از ظرفیت طرح پایلوت ماهشهر برای کلانشهر تهران، موضوع به اجرا در آمده و سپس در صورت موفقیت در سایر کلانشهر ها توسعه یابد. وی در ادامه یادآور شد: به منظور رعایت مسائل فنی در مصرف سوختDME در موتورهای دیزل لازم است به دلیل خشک بودن این نوع سوخت، از افزودنی های روغنی مناسب استفاده شود.
خجسته مهر از تداوم مطالعات برای ورود سوخت پاک «دی متیل اتر» به سبد سوخت کشور به‌صورت اختلاط با ال.پی.جی و نیز جایگزینی آن با نفت‌گاز در موتورهای دیزلی سبک خبر داد. وی با اشاره به مشابهت خصوصیات فیزیکی دی متیل اتر(DME) با ال.پی.جی(LPG) تصریح کرد: سناریوهای مختلفی بر اساس اختلاط این دو سوخت بررسی شده است. وی افزود: به‌گونه‌ای که بتوان از ترکیب این دو سوخت در تجهیزات داخلی، بدون نیاز به تغییرات اساسی استفاده کرده و صادرات آن را به کشورهایی که مصرف ال.پی.جی دارند، نیز توسعه داد؛ البته به‌صورتی که بتواند از نظر قیمت با سایر سوخت‌ها رقابت کند. .
این محصول از این جهت سوخت پاک نامیده می‌شود که درصد گوگرد آن تقریباً صفر ‌بوده و ترکیبات گوگردی نیز به ویژه وارد محیط زیست نمی‌شوند، از سوی دیگرعدد ستان آن که نماد بهسوزی این محصول است، نسبت به گازوئیل بالاتر بوده و دارای ارزش حرارتی سوختی بالاتری است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵