داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 83041
 
اولین تراز تجاری مثبت پس از مصدق
 
محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: ۶۲ سال پس از دوره مرحوم دکتر مصدق تراز تجاری کشور هرگز مثبت نشده بوداما در سال ۹۴ و ۹۵ توانستیم به نقطه ای برسیم که درجه مقاومت این کشور افزایش یابد و تراز صادرات غیرنفتی در برابر واردات مثبت شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۰
محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: ۶۲ سال پس از دوره مرحوم دکتر مصدق تراز تجاری کشور هرگز مثبت نشده بوداما در سال ۹۴ و ۹۵ توانستیم به نقطه ای برسیم که درجه مقاومت این کشور افزایش یابد و تراز صادرات غیرنفتی در برابر واردات مثبت شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمد نهاوندیان سه‌شنبه شب در جشن میلاد امام علی (ع) در ساری
تاکید کرد:‌تحقق اقدامات و برنامه های درست دولت باعث شده تا وابستگی ها کمتر و اقتصاد کشور مقاوم تر شود.
وی تلاش گسترده برای توسعه و آبادانی ایران اسلامی را از محورهای عمده فعالیت دولت یازدهم برشمرد و افزود: این تلاش ها و اقدامات دولت در زندگی اقشار کم درآمد، بیشترین ثمردهی را بویژه در بلندمدت داشته است.
نهاوندیان خودکفایی در برخی محصولات کشاورزی از جمله گندم را علائم توفیق در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی خواند و اظهار داشت : بی تردید اکنون وقتی بدخواهان می بینند ایران با تکیه بر توان خود موفق شده نه تنها مشکلات را حل کند ، بلکه طی دو الی سه سال ، به رشد ۸ درصدی نیز دست یافته است ، کمتر در مخیله خود به فکر ضربه زدن به اقتصاد ایران می افتند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری ، عزت در کنار حکمت و مصلحت را آموزه بزرگ مقام معظم رهبری در مسیر تلاش برای سربلندی و سرافرازی ایران دانست و گفت : امروز ایران با عزت با دنیا سخن می گوید اما عزت را در کنار حکمت و مصلحت تعریف می کنیم.
** برنامه ریزی گسترده برای شکوفاهی مازندران
نهاوندیان همچنین با بیان اینکه دولت یازدهم برنامه گسترده ای برای شکوفایی استعدادهای مازندران تدارک دیده ، گفت : دولت به عهدی که با مردم بسته ، پایبند است و افتتاح گسترده طرح ها و پروژه ها در سراسر کشور و از جمله مازندران ، بیانگر عمل به این عهد و وفاست.
وی با تاکید بر اینکه همه دستاوردها به برکت صمیمیت ، همبستگی و نشاط مردم است ، افزود : مازندران با ترکیب جمعیتی متناسب دارای استعدادهای فراوانی است ، اما متاسفانه این استعدادها در بخش هایی به فعلیت نرسیده است .
رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت : تلاش های خوبی در مازندران صورت گرفته که یکی از این تلاش ها متصل کردن مازندران به دیگر استان های کشور از طریق توجه به محورهای اصلی استان است.
** نفرت پراکنان در انتخابات ، نامیدی درو خواهند کرد
نهاوندیان همچنین به دو انتخابات در ماه آتی اشاره کرد و اظهار داشت : مردم ایران با مشارکت گسترده در انتخابات ، پیام وحدت و یکدلی، عزت و اخلاق خود را به جهانیان می رسانند.
وی افزود : در انتخابات آتی ، آنهایی که نفرت می افکنند، بی تردید ناامیدی درو خواهند کرد چرا که ملت مصمم است مسیر روشن خود را با عزت و تا رسیدن به ایرانی آبادتر دنبال کند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری مازندران و طبرستان را مهد شیعیان واقعی علی ابن ابی طالب(ع) دانست و گفت : یکی از بهترین مکان هایی که جشن میلاد علی(ع) را می توان گرفت ، دیار علویان و مازندران است.
نهاوندیان به همراه دو تن دیگر از معاونان رئیس جمهوری و ۱۱ وزیر کابینه روز سه شنبه همزمان با میلاد امام علی (ع) در سفر یک روزه دکتر حسن روحانی به مازندران ، مهمان مردم این استان بودند.
رئیس جمهوری در این سفر به صورت ویدیو کنفرانس ۳۴ طرح زیرساختی و اقتصادی را با بیش از ۱۸ هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال هزینه افتتاح کرد.
همچنین در این سفر عملیات اجرایی ۹ طرح زیرساختی و اقتصادی مازندران هم که دولت حدود ۱۵ هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای آنها پیش بینی کرده ، آغاز شد.
نشست صمیمی با نخبگان و فرهیختگان استان مازندران در نوشهر برنامه پایانی رئیس جمهوری به مازندران بود و پس از آن نیز دکتر روحانی ، مازندران را از فرودگاه نوشهر به مقصد تهران ترک کرد.
رئیس جمهوری پیش از این در مهر سال ۹۴ در قالب سفر کاروان دولت تدبیر و امید به مازندران سفر کرده بود که دستاورد آن برای مردم استان ۴۶ مصوبه با اعتباری حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵