کد مطلب: 35611
 
قیمت نفت اوپک افزایش یافت
 
قیمت سبد نفتی اوپک نیز در اثر پیش‌بینی برای کاهش تولید نفت اوپک و به دنبال آن کاهش ذخایر فراوان نفت در جهان، ۶۲ سنت افزایش یافت و ۹۵.۳۰ دلار معامله شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۵
قیمت سبد نفتی اوپک نیز در اثر پیش‌بینی برای کاهش تولید نفت اوپک و به دنبال آن کاهش ذخایر فراوان نفت در جهان، ۶۲ سنت افزایش یافت و ۹۵.۳۰ دلار معامله شد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین بروز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان روز سه‌ شنبه با ۶۲ سنت افزایش نسبت به روز پیش از آن ۹۵.۳۰ دلار معامله شد.

روز دوشنبه سبد نفتی اوپک با یک دلار کاهش برای نخستین بار در سال جاری میلادی ۹۴ دلاری شده بود و رکورد جدیدی در کمترین رقم در سال ۲۰۱۴ به ثبت رساند.

سبد نفتی اوپک از ۱۵ آگوست برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه معامله شد. قیمت سبد نفتی اوپک به علت تنش‌ ژئوپلتیکی در ۱۹ ماه ژوئن به بالاترین رقم در سال جاری برابر با ۱۱۰.۲۶ دلار رسید و از آن زمان تاکنون حدود ۱۵ دلار از ارزش خود را ازدست داده است.

روز سه‌شنبه عبدالله البدری دبیرکل اوپک گفته بود که کشورهای عضو اوپک سقف تولید خود را برای سال ۲۰۱۵ حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهند داد. این امر سبد افزایش ۲ دلاری قیمت نفت برنت شد که بیش از یک هفته به زیر ۱۰۰ دلار رسیده بود. با این حال، این نوع نفت امروز نیز کمتر از ۹۹ دلار در بازارهای جهانی فروخته شد.

تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که کشورهای عضو اوپک نسبت به کاهش قیمت نفت به کمتر از ۱۰۰ دلار واکنش نشان دهند چراکه این کشورها برای تامین بودجه‌شان در صورت کاهش قیمت نفت به زیر ۱۰۰ دلار با چالش مواجه می‌شوند.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵