کد مطلب: 99611
 
اولین انتقادها به توتال از وزارت نفت
نامه نعمت‌زاده به زنگنه در مورد مقاومت توتال در برابر استفاده از توان تولیدکنندگان داخلی
 
نامه‌ای که توسط محمدرضا نعمت‌زاده خطاب به بیژن زنگنه نوشته شده است نشان می‌دهد که شرکت توتال در قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در مقابل «استفاده حداکثری از توان تولیدکنندگان داخلی» مقاومت می‌کند. مدیرعامل این شرکت اخیراً در ضیافت شام مشترک با ترامپ، از آمریکا خواسته تا در برجام بماند اما در عین حال، در مورد سرنوشت حضور توتال در این قرارداد، در صورت خروج آمریکا از برجام، به تردیدهایی اشاره کرده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۲
نامه‌ای که توسط محمدرضا نعمت‌زاده خطاب به بیژن زنگنه نوشته شده است نشان می‌دهد که شرکت توتال در قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در مقابل «استفاده حداکثری از توان تولیدکنندگان داخلی» مقاومت می‌کند. مدیرعامل این شرکت اخیراً در ضیافت شام مشترک با ترامپ، از آمریکا خواسته تا در برجام بماند اما در عین حال، در مورد سرنوشت حضور توتال در این قرارداد، در صورت خروج آمریکا از برجام، به تردیدهایی اشاره کرده است.
به گزارش نکونیوز، محمدرضا نعمت زاده، مشاور ارشد وزیر نفت و وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم، ۱۱ دی سال جاری در نامه‌ای خطاب به بیژن زنگنه وزیر نفت، با اشاره به مقاومت توتال در استفاده از توان لوله‌سازان داخلی، از بهانه جویی این شرکت فرانسوی برای عدم استفاده از توان داخلی و رجوع به تولیدکنندگان خارجی انتقاد کرده است.
تصویر نامه نعمت‌زاده به زنگنه توسط خبرگزاری مهر منتشر شده است.
در نامه نعمت‌زاده به زنگنه آمده است: « طی پیگیری‌های به عمل آمده در خصوص استفاده حداکثری از توان تولیدکنندگان داخلی در پروژه فاز۱۱ پارس جنوبی ( شرکت توتال) جلسات متعددی با لوله سازان شرکت نفت و گاز پارس و معاونت مهندسی توسعه شرکت ملی نفت ایران انجام شد. در این جلسات مقاومت شرکت توتال در پذیرش لوله سازان داخلی از سوی مسوولین شرکت نفت و گاز پارس به بهانه انفجار خط لوله در خارج و داخل کشور اعلام شد. این درحالی است که به تازگی با توجه به حمایت های شما، در مورد ضرورت تولید لوله های مذکوردرداخل کشور ظاهرا شرکت توتال مسائل فنی را حل شده تلقی و اعلام نموده است که واگذاری ساخت لوله در داخل موجب تاخیر ۶ ماهه در اجرای پروژه می شود. از آنجایی که شرکت توتال از ابتدا نسبت به دعوت شرکت های ایرانی کوتاهی نموده است به نظر می رسد مباحث فنی و تاخیر پایه اساسی نداشته و باید با تمهیداتی شرکت مذکور مکلف به استفاده از توانمندی داخلی شود. در این رابطه چند گزینه به شرح ذیل جهت ابلاغ به شرکت توتال از سوی شرکت نفت و گاز پارس ابلاغ شده است:
الف) توانمندی و صلاحیت عمومی فنی هر سه شرکت لوله ساز داخلی مطابق با توافق قراردادی توسط شرکت توتال بررسی شده و در صورتی که کاستی و نارضایتی دیده شود جهت اعمال و رفع نواقص اعلام شود، سپس یک یا دو شرکت که از لحاظ قیمت و شرایط فنی ارجح هستند را انتخاب و با نظارت هر شرکت بازرسی مورد تایید توتال محصول تولید و تحویل دادده شود.
ب) هر سه شرکت آمادگی دارند تا مدیریت خط تولید لوله ها را به طور کامل در اختیار هر شرکت تولیدکننده خارجی مورد تایید توتال قرار داده تا با نظارت و استفاده از دانش و تجربه آن شرکت و همکاری صنعت لوله سازی داخلی تولید شود.
ج) واگذاری تولید و تامین لوله ها با مشارکت هریک از دعوت شوندگان خارجی به مناقصه به هر یک از سه شرکت لوله ساز داخلی به گونه ای که بخشی از لوله ها ( مثلا ۳۰ درصد ) درخارج از کشور و الباقی در داخل کشور تولید و عرضه شود. در این طرح مسوولیت تامین کمی و کیفی تامین لوله ها می تواند به صورت تضامنی بوده یا بر عهده شرکت خارجی باشد.»
نعمت زاده، مشاور ارشد وزیر نفت چندی پیش نیز در تاریخ ۲۹ مهر ماه سال ۹۶ نیز طی نامه ای خطاب به غلامرضا منوچهری، معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران گفته بود: «پیرو دریافت گزارش پیشرفت کار مناقصات فاز ۱۱ پارس جنوبی متوجه شدم که شرکت توتال به بهانه عدم صلاحیت تولیدکنندگان داخلی برای خرید لوله ۳۲ اینچ، اقدام به دعوت از سه شرکت Salzghiten، Sumitomo و Metal One نموده است. این در حالی است که سه شرکت لوله سازی داخلی آمادگی و توان کامل در ساخت این نوع لوله ها دارند. بنابراین خواهشمند است دستور فرمایید تا شرکت توتال سفارش گذاری و خرید لوله ۳۲ اینچ فورا متوقف کند و از سه شرکت ایرانی مذکور دعوت به مناقصه کند.»
بنابراین، در حال حاضر علاوه بر این که توتال به نوعی تداوم حضور خود را در قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی به اقدام دولت آمریکا در قبال برجام منوط کرده، در داخل نیز با انتقاداتی در مورد نحوه پیش‌برد این پروژه روبروست. نامه نعمت‌زاده به زنگنه، نمونه مشخص این انتقادات داخلی است که به دلیل کم‌توجهی توتال به قانون «استفاده حداکثری از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آن در امر صادرات» مصوب سال ۹۱، از وزیر نفت می‌خواهد تا در این زمینه اقدام کند.
 
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵