کد مطلب: 65311
 
مشاور مدیرعامل در امور برنامه‌ریزی NPC در گفت و گو با نکونیوز مطرح کرد:
رفع مشکلات سرمایه‌گذاری، با اعمال فرمول جدید نرخ خوراک
 
شاید بتوان گفت نمایشگاه ایران‌پلاست، نخستین نمایشگاه بین‌المللی پس از برجام است که تعداد کثیری از شرکت‌های خارجی را با هدف دستیابی به توافقاتی در حوزه پتروشیمی و به ویژه، صنایع پایین‌دستی به ایران کشانده است. در سال‌های قبل، اگرچه حضور شرکت‌ها مغتنم بود ولی نداشتن امید به ادامه کار و گفت‌وگو، عموماً شرکت‌ها را با دلسردی روانه می‌کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۸
شاید بتوان گفت نمایشگاه ایران‌پلاست، نخستین نمایشگاه بین‌المللی پس از برجام است که تعداد کثیری از شرکت‌های خارجی را با هدف دستیابی به توافقاتی در حوزه پتروشیمی و به ویژه، صنایع پایین‌دستی به ایران کشانده است. در سال‌های قبل، اگرچه حضور شرکت‌ها مغتنم بود ولی نداشتن امید به ادامه کار و گفت‌وگو، عموماً شرکت‌ها را با دلسردی روانه می‌کرد. امسال برخلاف سال‌های گذشته، خانم‌های مسئول بیشتر حضور داشته و به همان میزان نیز، بیشتر پاسخگو بودند. در همین ارتباط با مهندس فرناز علوی، مشاور مدیرعامل در امور برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص طرح‌ها و برنامه‌های ششم توسعه به گپ و گفتی کوتاه نشستیم. گفت و گوی نکونیوز را با خانم مهندس علوی بخوانید.
لطفاً در خصوص طرح‌ها و برنامه‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی و چشم‌انداز برنامه ششم برای ما توضیح دهید
در برنامه ششم توسعه، با توجه به توسعه‌هایی که با بهره‌برداری از منابع گازی پارس جنوبی انجام شده که خوراک‌های متنوعی را در دسترس صنعت پتروشیمی قرار داده است. در حال حاضر ما حجم قابل توجهی از متان را به عنوان گاز داریم و با استحصال متان از آن، خوراک خوبی در زمینه اتیلن و مشتقات آن خواهیم داشت. همچنین با توجه به پالایشگاه‌های میعانات گازی که در حال احداث است، خوراک مایع نفتا هم می‌تواند در اختیار صنعت پتروشیمی قرار گیرد و بر اساس این خوراک‌ها، طبعاً طیف متنوعی از محصولات پتروشیمی هم برای برنامه ششم در نظر گرفته شده‌ است. در عین حال، با توجه به تکنولوژی‌های جدیدی که در سطح دنیا مطرح است به خصوص برای تبدیل متان به الفین‌ها؛ حالا چه به اتیلن و چه به پلی‌پروپیلن، این مساله نیز مد نظر قرار گرفته و تعدادی متقاضی برای اجرای طرح‌های تبدیل گاز به پلی‌پروپیلن و الفین در حال حاضر پیشنهادات خود را ارایه کرده و فعالیت‌های اجرایی اولیه خود را آغاز کرده‌اند. همچنین طرح‌های متنوع دیگری در زمینه الفین آروماتیک‌ها نیز در دست اقدام است.
با این تفاسیر، اجرای برجام چه تأثیری بر این موارد داشته و روند اجرایی طرح‌ها را به چه سمت و سویی برده است؟
اجرای برجام، با فضای بازشدن انتقال تکنولوژی به کشور، زمینه‌های خوبی را برای استفاده از تکنولوژی‌های برتر روز و تبدیل گاز به سایر فرآورده‌های پتروشیمی فراهم کرده است. به همین دلیل، ورود تکنولوژی‌های نوینی که برای تولید آروماتیک‌ها وجود دارد نیز از جمله مواد این برنامه محسوب می‌شوند. البته همه اینها مستلزم این است که بتوانیم هم سرمایه‌گذاران (مالی) را در کشور خود داشته باشیم و هم سرمایه‌گذاران صاحب لایسنس را. چون هردو مورد برای صنعت، تعیین‌کننده است. خوش‌بختانه در همین فرصت کوتاهی که از اجرای برجام گذشته، سرمایه‌گذاران زیادی از اقصی نقاط دنیا به پتروشیمی مراجعه کرده و مذاکرات متنوعی را در این زمینه، انجام داده‌اند و ....
ولی هیچ‌کدام هنوز به نتیجه نرسیده است! و ....
اگر منظور از به نتیجه رسیدن، آن است که طرح شروع شود، در هیچ شرایطی، هیچ طرحی به این سرعت شروع نمی‌شود، چون به هرحال، مطالعات امکان‌سنجی، زمان می‌طلبد، حتی اگر سرمایه‌گذار، خود شرکت ملی صنایع پتروشیمی باشد، باید حتماً از قبل مطالعات امکان‌سنجی آن را انجام داده باشد. بنابراین شرکتی که می‌آید و وارد بحث مذاکرات می‌شود، ابتدا باید از موارد خوراک‌ها و امکاناتی که می‌تواند در دسترس وی قرار گیرد، مطلع شود، مطالعه کند و بر اساس مطالعات خود، پیشنهاد دهد و سپس پیشنهادات مورد بررسی قرار گیرد، اقتصادسنجی شود و .... این‌ها مراحل طولانی دارند و این تنها مختص به ایران نیست و در تمام دنیا، این مراحل امکان‌سنجی باید انجام شود. این مراحل به هرحال زمان‌بر است و بعد از این مراحل، اگر آن شرکت‌ها به این نتیجه رسیدند که طرحی که معرفی کرده‌اند به لحاظ اقتصادی به صرفه و مناسب است، وارد مراحل اجرایی بعدی می‌شوند. بنابراین نمی‌توان گفت هنوز چون قراردادی منعقد نشده، موفق نبودیم. نه، این درست نیست. به هرحال، این مذاکرات در تمام بخش‌ها و در تمام صنایع دیگر نیز باید انجام شود تا بتوانند وارد مرحله اجرایی طرح شوند. در این زمینه، چندین مراجعه‌کننده خارجی داشتیم، خیلی هم موفق بوده و ...
ممکن است بفرمایید با کدام کشورها؟
اجازه دهید تا زمانی که به مرحله نهایی نرسیده، از آن‌ها نام نبریم و زمانی که به طور رسمی عنوان شد، وارد جزییات شویم.
خوب در این صورت، بهتر است به بحث شیرین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران و به ویژه در بخش پتروشیمی بپردازیم که نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت دارند که البته این مهم نیز در ارتباط مستقیم با تعیین نرخ خوراک توسط دستگاه‌های ذیربط است. آیا این مساله به سرانجام رسید؟ فرمول تعیین نرخ خوراک را چگونه می‌بینید؟
فرمولی که برای قیمت خوراک ارایه شده، یک فرمول بسیار خوب است، چون 50 درصد آن، بخش داخلی و قیمت‌های خوراک‌های داخلی گاز را می‌پوشاند که تبعاً 50 درصد قیمت سوخت است و به نسبت سایر منابع، قیمت پایین‌تری است و 50 درصد هم که طبیعی است باید سطح بین‌المللی خود را نیز حفظ کنیم. یعنی این 50 درصد بر اساس فروش‌هایی است که در سطح بین‌المللی به وقوع می‌پیوندد. ولی باز هم آیین‌نامه‌ای که وزارت نفت برای ارایه تخفیف به سرمایه‌گذارها تدوین و اعلام کرده، زمینه‌های بسیار خوبی را به وجود می‌آورد که اگر شرکت‌ها در مناطق محروم و یا در مناطقی که وزارت نفت، معلوم کرده، سرمایه‌گذاری کنند، از تخفیف‌های بسیار خوبی برخوردار می‌شوند. بنابراین علاوه بر این که فرمول، فرمول خوبی است و سطح خوبی از قیمت را ایجاد می‌کند، آن تخفیف‌ها می‌تواند مشوق بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی باشد....
بنابراین به نظر شما، تمام مشکلات قبلی با این تعیین نرخ و فرمول ارایه‌شده، برداشته می‌شود؟
بله. حتماً. و با توجه به این که برآوردهای بین‌المللی برای آن قیمت‌ها وجود دارد و شرکت‌هایی هستند که بلندمدت این برآوردها را انجام می‌دهند، سرمایه‌گذار می‌تواند با تقریب خوبی، قیمت خوراک خود را برای بلندمدت بداند و طبیعی است که همان‌طور که می‌فرمایید، نه تنها پتروشیمی، بلکه هر صنعت دیگری، طرحی را که برای بهره‌برداری ارایه می‌دهد، این بهره برداری برای یکی دو سال نیست، بلکه حداقل 15 سال برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند. بنابراین خیلی راحت می‌توانیم بگوییم که موقعیت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذارها به وجود آمده و از نظر ما، موقعیت بسیار مناسبی ارزیابی می‌شود.
گفت و گو: سهیلا زمانی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵