کد مطلب: 108919
 
سخنگوي وزارت خارجه مطرح كرد
«اس‌پي‌وي» فراتر از مبادله نفت دربرابر غذا
 
سخنگوي وزارت خارجه مي‌گويد كه كانال مالي اروپا يا همان «اس‌پي‌وي» براي فروش غذا و دارو در ازاي خريد نفت از ايران نيست.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۲
بهرام قاسمي اين موضع را براي چندمين بار است كه تكرار كرده. اين سوال از آن زمان مطرح شد كه چند رسانه غربي كاركرد كانال مالي اروپا را كه هنوز راه‌اندازي هم نشده، خريد غذا و دارو در ازاي فروش نفت عنوان كردند. اما قاسمي روز دوشنبه در نشست هفتگي خود بار ديگر تاكيد كرد كه «اين سازوكار صرفا براي تامين داروها و مواد غذايي تعريف نشده است و بايد مجموعه‌اي از مبادلات و همكاري‌هاي اقتصادي، صنعتي و حتي سرمايه‌گذاري را دربر بگيرد». او در اين باره توضيح داد: «ساز و كار و مكانيزمي كه مدتي است در مورد آن صحبت مي‌شود، ساز و كاري براي تسهيل مبادلات اقتصادي و تجاري ايران با كشورهاي اروپايي يا به عبارتي ديگر اتحاديه اروپا است. اين ساز و كار شامل حال اقلام بسياري خواهد بود كه بدون شك شامل مواد غذايي و دارويي نيز مي‌شود. ولي صرفا براي دارو و مواد غذايي تعريف نشده است بلكه ساير نيازمنديهاي وارداتي ايران را نيز در بر مي‌گيرد و مجموعه‌اي از مبادلات و همكاري‌هاي اقتصادي، سرمايه‌گذاري و همكاري‌هاي صنعتي بايد بتواند در اين ساز و كار جاي خود را پيدا كند.» سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه اسراييل به تازگي به عضويت FATF در آمده است و با توجه به اينكه قرار است در ماه فوريه جلسه‌اي در مورد پيوستن ايران به FATF به عنوان يك عضو همكار برگزار شود، لابي اسراييل به چه ميزان مي‌تواند در نوع تصميم‌گيري در اين جلسه موثر باشد؟ خاطرنشان كرد: «مقامات رژيم صهيونيستي با توجه به ماهيت شان از هر بهانه‌اي براي تخريب چهره ايران استفاده مي‌كند و در واقع در هر بره‌هاي تلاش مي‌كنند كه سياست مخرب خود را عليه ايران دنبال كنند. آن چه كه اشاره كرديد اهميتي بر ما ندارد. ما راه خود را اميدوارانه و با جديت دنبال مي‌كنيم و اميدواريم در داخل كشور در مورد تصميم‌گيري در ارتباط با FATF به راهكاري برسيم كه منافع ايران را تامين كند».
شفاف‌سازي درباره سياست‌هاي موشكي
جلسه هفته گذشته شوراي امنيت سازمان ملل درباره توافق هسته‌اي كه به ادعاي نقض قطعنامه 2231 توسط ايران هم كشيده شد، ديگر سوال خبرنگاران از قاسمي بود. آنجا كه از انتقاد تند و تيز اروپايي‌ها از ايران به دليل آزمايش‌هاي موشكي پرسيده شد؛ اينكه آيا ايران گفت‌وگويي در اين رابطه با اروپايي‌ها داشته است. سخنگوي وزارت خارجه به اين سوال پاسخ داد: «در حوزه برجام كشورهاي اروپايي و بسياري ديگر از كشورهاي جهان مواضع مشخص و راسخي دارند و بر استمرار برجام تاكيد دارند اما در مورد ساير مسائل از جمله مسائل موشكي ممكن است اختلاف نظرهايي بين ايران و ديگر كشورها از جمله كشورهاي اروپايي وجود داشته باشد و ما يكسان در اين زمينه فكر نكنيم. در ارتباط با مسائل موشكي اختلاف نظرهايي بين ما و برخي از كشورهاي اروپايي وجود دارد كه اين اختلاف‌نظرها با برخي از كشورها از شدت بيشتري برخوردار است و با برخي از كشورها ميزانش كمتر است». او با بيان اينكه ايران در پيشرفت در توان دفاعي خود عقب گردي نخواهد داشت، دليل اين سياست را اينطور عنوان كرد: «چرا كه هيچ‌كس تضميني براي امنيت ما، به ما نمي‌دهد و اگر ما مورد تجاوز قرار بگيريم اين ملت ايران است كه بايد از خود دفاع كند. ايران سياست‌هاي خود را در اين زمينه با حفظ قوانين و مقررات بين‌المللي ادامه مي‌دهد و از طرف ديگر ما اجازه نمي‌دهيم كه ديگران در اين حوزه ما را محدود كنند. ما در مورد اين سياست‌هاي خود با كشورهاي مختلف گفت‌وگو كرده‌ايم و شفاف‌سازي انجام داده‌ايم ولي در مورد اين سياست‌ها مذاكره‌اي نمي‌كنيم. چرا كه ما نمي‌توانيم امنيت خود را قرباني اين نوع موضع‌گيري‌ها و صحبت‌ها كنيم.» سخنگوي وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبري خود با خبرنگاران در مورد توافق استكهلم و اينكه بر اساس اين توافق قرار است به زودي در شهر الحديده آتش بس ايجاد شود و آيا اين توافق به نوعي در راستاي به زانو درآمدن عربستان سعودي و شكست اين كشور متجاوز به يمن نيست؟ خاطرنشان كرد: «من از واژه‌هايي چون پيروزي و شكست استفاده نمي‌كنم. از همان ابتدا ايران تجاوز صورت گرفته به يمن را محكوم كرد و براي حل اين بحران طرح ۴ ماده‌اي را ارايه كرد.» او با بيان اينكه با توجه به بحراني شدن وضعيت مردم يمن ما بر اهميت ايجاد آتش بس در اين منطقه و حل سياسي اين بحران در گفت‌وگوهاي مختلف تاكيد كرده‌ايم، ادامه داد: «از نظر جمهوري اسلامي ايران نشست استكهلم نشست خوبي بود و ما آن را به فال نيك مي‌گيريم. ما از اين نشست استقبال كرده‌ايم و اميدواريم اين نشست و رهاورد آن منشأ يك تحول بزرگ براي مردم يمن باشد.»
واكنش به شايعه خروج شركت‌هاي روسي و چيني از ايران
قاسمي همچنين در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با تصميم برخي از شركت‌هاي دولتي روسيه و چين مبني بر قطع همكاري‌هاي نفتي خود با ايران اظهار كرد: «در مورد اين اخبار تا زماني كه اطلاع دقيقي از دولت‌هاي اين شركت‌ها دريافت نكنيم ما آن را به‌سان جنگ رواني و تبليغاتي و فشارهاي رواني مي‌دانيم كه از كانال‌ها و كانون‌هاي مشخصي عليه ايران اعمال مي‌شود. ملاك ما در اين زمينه‌ها گفت‌وگو و تفاهماتي است كه با دولت‌ها مي‌شود.» اين ديپلمات ارشد كشورمان افزود: «البته واقف هستيم كه فشارهاي زيادي از سوي امريكا و خزانه داري اين كشور براي شركت‌ها به خصوص شركت‌هاي بزرگ وجود دارد تا اخلال و نابساماني در تعامل ايران با اين شركت‌ها به وجود‌ايد و همكاري‌ها بين ايران و آنها متوقف شود. اين يك امر مشخص براي ما است البته ما هم بيكار نيستيم و راهكارهاي خود را داريم». قاسمي در ادامه‌ در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه اگر امريكا و «برايان هوك» اقدام به اجرايي كردن تهديد خود در مورد اخراج فرزندان و وابستگان مقامات جمهوري اسلامي ايران از امريكا كند، ايران چه واكنش و اقدام متقابلي را انجام خواهد داد؟ در اين رابطه گفت‌: «در حوزه سياست خارجي و روابط بين‌الملل هيچ چيزي بي‌جواب باقي نمي‌ماند. البته الزاما راهكار و نوع برخوردي هم كه صورت مي‌گيرد علني مطرح نمي‌شود. اين موضوع در كشور بررسي مي‌شود و در صورت لزوم برخورد لازم صورت مي‌گيرد و اينگونه نيست كه اگر اتفاقي افتاد ما اقدامي را انجام ندهيم.»
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵