کد مطلب: 77831
 
خیز آمریکا برای گرفتن بازار جهانی خرما
 
رئیس انجمن ملی خرمای گفت: مشاهدات عینی از نخلستان‌های جنوب آمریکا نشان از برنامه‌ریزی فعالان این کشور برای در اختیار گرفتن بازار خرمای جهان در سال‌های آینده دارد تا پس از پسته، بازار این محصول را نیز در دست بگیرند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۷
رئیس انجمن ملی خرمای گفت: مشاهدات عینی از نخلستان‌های جنوب آمریکا نشان از برنامه‌ریزی فعالان این کشور برای در اختیار گرفتن بازار خرمای جهان در سال‌های آینده دارد تا پس از پسته، بازار این محصول را نیز در دست بگیرند.

به گزارش ایسنا، محسن رشید فرخی در نشست بررسی مسائل و مشکلات زنجیره تامین خرمای صادراتی اظهار کرد: در آمریکا نخلستان های جدید با شیوه های مدرن آبیاری، احداث شده که این نخل‌ها ظرف شش - هفت سال آینده به درآمدزایی می‌رسند در حالی که این مدت در کشور ما حدود ۱۱ سال است.

وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده خرما در صادرات این محصول بسیار تاثیرگذار است، ادامه داد: در آمریکا به قیمت تمام شده محصول خرما و سرمایه‌گذاری در این بخش توجه ویژه دارند و همین موضوع می‌تواند برای ما در سال های آینده مشکلاتی ایجاد کند که باید از هم اکنون به فکر چاره بود.

رشیدفرخی با تاکید بر اینکه باید برای محصول خرما اهداف بلندمدت ۱۰ تا ۱۵ سال داشته باشیم، تصریح کرد: جهاد کشاورزی باید در تولید محصولات کشاورزی قیمت تمام شده را با توجه به کمبود آب در نظر بگیرد و الگوهای کشت مناسبی را به کشاورزان ارائه دهد.

وی با تاکید بر کاهش قیمت تمام شده محصولات و توجه به کیفیت آنها و امنیت آبی و غذایی افزود: در همه مباحث باید به دور از احساسات و بسیار اصولی و زیربنایی کار کرد و بدون افزایش سطح تولید محصولات کشاورزی، راندمان را بالا برد.

نایب رییس کمیسیون آب، محیط زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران ضمن انتقاد از نرخ بالای بهره بانکی در تسهیلات کشاورزی ادامه داد: بانک تسهیلات با نرخ بهره ۱۶ درصد و با بازپرداخت شش ماهه برای کشاورز در نظر می گیرد که در عمل اگر کشاورز این تسهیلات را دریافت نکند، مقرون به صرفه تر است.

رشیدفرخی بیان کرد: دولت باید از یکسری محصولات کشاورزی استراتژیک حمایت کند و بداند که تسهیلات بانکی با نرخ بهره بالای ۱۰ درصد و بازپرداخت کوتاه مدت برای کشاورزان هیچ سودی ندارد.

وی در بخش دیگری با تاکید بر اینکه اقتصاد باید به بخش خصوصی و مردم واگذار شود، گفت: جایگاه دولت و بخش خصوصی تغییر کرده و دولت به جای سیاستگذاری وارد اجرا شده و همین مسئله بخش خصوصی را سردرگم کرده است.

عضو هیات رئیسه اتاق کرمان افزود: در دو سه سال گذشته به دلیل عدم دخالت دولت در خرما، این محصول در سردخانه ها نماند که اتفاق خوبی برای کشاورزان بود.

رشیدفرخی با بیان اینکه دولت نباید در بحث‌های قیمت گذاری و خرید تضمینی وارد شود زیرا بازار بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم خواهد شد، اظهار کرد: دولت در زمینه خریدهای تضمینی کار را به کنسرسیوم های بخش خصوصی واگذار کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵