داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 85931
 
آفت شب‌پره شمشادهای شمال کشور
 
با وجود اجرای برنامه پیشگیری ، مقابله و مهار آفت شب پره شمشاد در عرصه های جنگلی شمال کشور از سوی مسئولان ذیربط اما به گفته برخی از کارشناسان این اقدامات اثربخش نبوده و این آفت در منطقه همچنان ماندگار است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲
با وجود اجرای برنامه پیشگیری ، مقابله و مهار آفت شب پره شمشاد در عرصه های جنگلی شمال کشور از سوی مسئولان ذیربط اما به گفته برخی از کارشناسان این اقدامات اثربخش نبوده و این آفت در منطقه همچنان ماندگار است.
به گزارش ایرنا ، در ماههای گذشته پروانه ای کوچک به نام شب پره شمشاد با پروازهای شبانه به جان درختان ارزشمند جنگلی شمشاد در شمال کشور افتاده آفتی که به گفته کارشناسان شکل گیری ان از یک دهه پیش در ابتدا در کشورهای اروپایی اغاز شده است . این آفت در اوایل خرداد ماه سال گذشته در ابتدا در توده هایی از رویشگاه شمشاد پارک بنفشه منطقه نمک آبرود و پیرامون هتل آزادی خزر چالوس نمایان شده است.
کارشناس ارشد گیاه پزشکی دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری در شمال کشور با ابراز نگرانی از افزایش سطح و شدت آلودگی رویشگاههای شمشاد به آفت شب پره گفت :‌ به علت کمبود امکانات ، اعتبارات و ناتوانی در دسترسی به مناطق آلوده و سخت گذر فرآیند عملیات کنترلی این آفت به کندی انجام می گیرد.
یزدانفر آهنگران بدون اعلام میزان اعتبار مورد نیاز برای ریشه کنی این آفت افزود :‌ هرچند در بودجه سنواتی سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری اعتباراتی به ازای هرهکتار به منظور کنترل این آفت و جلوگیری از تشدید آن تخصیص داده می شود اما به علت زادآوری بیش از این حد این آفت متاسفانه این اعتبارات پاسخگو نیست .
وی اظهار داشت :‌چنین وضعیتی سبب شده تا گستره زیادی از رویشگاه های شمشاد از جمله در منطقه سی سنگان نوشهر به طور کلی از بین برود .
کارشناس ارشد گیاه پزشکی دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری شمال کشور گفت :‌ هم اینک از محلول b.t در کانون های آلوده به این آفت استفاده می شود و این محلول در حقیقت یک ماده میکروبیولوزیکی B.t یک نوع باکتری است و ماده ضد هورمون پوست اندازی دیمیلین دارد و درصد زیادی از لاروها با پاشیدن این ماده یا محلول بر روی برگ درختان شمشاد در اولین مراحل زندگی خود از بین می روند.
آهنگران افزود :‌ با توجه به گسترگی و شدت سطوح آلوده به این آفت ، تراکم بسیار زیاد جمعیت لاروهای آفت، شرائط خاص مناطق جنگلی به ویژه رویشگاههای شمشاد ، عدم امکانات لازم و کافی باعث شده تا ریشه کنی این آفت با پاشیدن این محلول در رویشگاههای شمال کشور ممکن نباشد.
به گفته او ، هم اکنون از گستره حدود 1.9 میلیون هکتار عرصه های جنگلی شمال کشور، حدود 72 هزار هکتار آن رویشگاه های شمشاد است.
این کارشناس ارشد گیاه پزشکی دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری در شمال کشور گفت : با روش کنترل تلفیقی، شفیره ها و لاروهای آفت جمع آوری و امحاء می شوند و حشرات کامل با استفاده از تله های نوری و فرومونی شکار خواهند شد به گونه ای که تولید مثل و تخم ریزی آنها نیزمختل و یا کاهش می یابد.
آهنگران افزود : استفاده از تله های نوری و فرمونی مانع تخم ریزی و افزایش نسل این پروانه ها می شود و درصورتی اگر در هرهکتار از حدود 10عدد این تله ها استفاده شود تا حدودی می توان این آفت را کنترل کرد.
وی بدون اعلام سطح آلودگی رویشگاههای شمشاد ناشی از شیوع این آفت در شمال کشور گفت : هم اکنون برای مهاراین آفت با استفاده از محلول b.t در استان گیلان حدود 85 هکتار و مازندران نیز حدود 300 هکتار اقداماتی صورت گرفته است ولی به علت تخم ریزی مجدد ، چند نسلی بودن و تراکم پروانه ها چنین اقداماتی کارساز نیست.
طبق آمار از منابع رسمی از سطح بیش از هشت هزار هکتار رویشگاههای شمشاد درغرب مازندران تاکنون بیش از هزار و 500 هکتار آن آلوده به این آفت شد.
شمشاد یکی از گونه های ارزشمند و منحصر به فرد جنگل های هیرکانی شمال کشور است که از ماه های گذشته به علت شیوع آفت شب پره ، در معرض تهدید و نابودی قرار گرفته است.
شمشاد هیرکانی با نام علمی بُوکسوس هیرکانا (Buxus hyrcana) درختی همیشه سبز و بومی جنگل های هیرکانی در شمال ایران است که در فهرست گونه های گیاهی در خطر انقراض اتحادیهٔ بین المللی حفظ طبیعت (IUCN) قرار دارد.
این گونه درختان به عنوان پناهگاه حیات وحش و نماد میراث جنگل های شمال ایران قلمداد می شود و بهترین رویشگاه آن در ارتفاع 20 تا 400 متری از سطح دریا قرار دارد ولی تا ارتفاع حدود یک هزار و 200 متری درمناطق مختلف جنگلی استان های گیلان، مازندران و گلستان می روید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵