هیات داوران آکادمی نوبل از ژان تیرول به‌عنوان یکی از پرنفوذترین اقتصاددانان عصر حاضر یاد کرده است
 
 
داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 37060
 
ژان تیرول، برنده نوبل اقتصاد:
دولت‌های آینده باید کمتر مداخله‌گر باشند
 
ژان تیرول برنده فرانسوی جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۴ میلادی تاکید کرده که دولت‌های آینده باید در حوزه‌ اقتصاد از جمله «اقتصاد بازار» قدرتمندتر اما کمتر مداخله‌گر باشند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۴
ژان تیرول برنده فرانسوی جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۴ میلادی تاکید کرده که دولت‌های آینده باید در حوزه‌ اقتصاد از جمله «اقتصاد بازار» قدرتمندتر اما کمتر مداخله‌گر باشند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، ایده ژان تیرول انجام تحقیقات برای ایجاد دستورالعمل‌هایی برای حق رقابت (در حمایت از حق رقابت) است. این اقتصاددان برجسته درباره تحقیقاتش درباره قدرت بازار و تنظیم مقررات به شبکه یورونیوز می‌گوید: «این ایده‌ای برای کارآمدتر کردن بازارهاست، بخاطر اینکه نمی‌توانیم مبادله آزاد در تمام بازارها داشته باشیم. بعضی بازارها رقابتی نیستند و مشکلاتی در آنها وجود دارد به‌خاطر اینکه شرکت‌های اندکی آنجا حضور دارند. همچنین چیزی وجود دارد که «قدرت بازار» نامیده می‌شود، یعنی شرکت‌ها و کسب و کارها می‌توانند قدرت‌شان را در بازار و تعرفه قیمت‌ها را برای مصرف‌کننده‌ها افزایش دهند. ایده‌ای که ما اینجا در ‌دانشگاه تولوز فرانسه داریم، انجام تحقیقات برای ایجاد دستورالعمل‌هایی برای حق رقابت است. چیزی که به ما اجازه می‌دهد بگوییم، باید بر شرکت‌ها نظارت کنیم و البته بعضی مواقع باید دخالت کنیم اما بدون آسیب زدن به پویایی بخش‌های مختلف اقتصادی.»
وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا دولت‌ها در آینده تنها باید به اقتصاد و مسائل اقتصادی بپردازند می‌گوید: «اقتصاد، از جمله اقتصاد بازار به یک دولت قوی نیاز دارد. دولت مدرن، دولتی است که همزمان کمتر مداخله‌گر اما قوی است. یعنی دولتی با اندازه بزرگ نیست اما قوی است و قادر به اجرای قواعد رقابت، توزیع مجدد ثروت از طریق مالیات و مانع انحصار است. دولت مدرن، دولتی است که در برابر لابی‌ها مقاومت می‌کند و قادر به انجام اصلاحات است. به عنوان مثال باید بگویم که دولت‌ها مشخصا در شمال اروپا خیلی بهتر از جنوب اروپا عمل کرده‌اند. کشورهایی که می‌دانند چطور اصلاحات را با مفهوم جدید دولت، پیش ببرند. دولتی خیلی کارآتر با ویژگی‌های مشابه.»
گفته می‌شود هیات داوران آکادمی نوبل از ژان تیرول به‌عنوان یکی از پرنفوذترین اقتصاددانان عصر حاضر یاد کرده است. او نویسنده تئوری‌های مشارکتی است که تاثیر مهمی در رشته‌های گوناگون دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵