کد مطلب: 72520
 
ضرورت نوسازی تاسیسات نفتی
 
وزیر نفت با بیان اینکه برجام یک موفقیت بزرگ سیاسی بود، گفت: کسانی که می‌خواستند با تحریم های ظالمانه صادرات ما را صفر کنند و پیش از تحریم‌ها نیز تلاش می‌کردند تا قیمت نفت را به پایین ترین میزان خود برسانند، نتوانستند به چنین چیزی دست پیدا کنند و ما توانستیم تولید و صادرات نفت را افزایش دهیم و به آنچه که می‌خواستیم دست پیدا کنیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۳
وزیر نفت با بیان اینکه برجام یک موفقیت بزرگ سیاسی بود، گفت: کسانی که می‌خواستند با تحریم های ظالمانه صادرات ما را صفر کنند و پیش از تحریم‌ها نیز تلاش می‌کردند تا قیمت نفت را به پایین ترین میزان خود برسانند، نتوانستند به چنین چیزی دست پیدا کنند و ما توانستیم تولید و صادرات نفت را افزایش دهیم و به آنچه که می‌خواستیم دست پیدا کنیم.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه در همایش آثار اقتصادی برجام بر انرژی و سرمایه‌گذاری اظهار کرد: موفقیت‌هایی که دولت و نظام جمهوری اسلامی بدست آورد و توانست تمام تحریم‌ها و قطعنامه‌های علیه ایران را در یک روز لغو کند یک موفقیت بزرگ سیاسی بود زیرا در تاریخ سازمان ملل سابقه نداشته که قطعنامه‌ای عملیاتی علیه کشوری اعمال کنند و این کشور یا نظام آن ساقط نشود یا بخش مهمی از کشور تجزیه نشود اما ایران اولین کشوری است که توانست با اقتدار تمام و بدون آنکه تغییری در نظام کشورش به وجود آید، این موفقیت بزرگ را کسب کند.

وی در خصوص آنچه در ارتباط با برجام به صورت مستقیم به وزارت نفت برمی‌گردد، افزود: ما توانستیم در پسابرجام با سرعت غیرقابل باوری، تولید نفت خودمان را یک میلیون بشکه افزایش دهیم و در ۴ ماه تولیدات خودمان را از ۲.۷ میلیون بشکه به ۳.۸ میلیون بشکه برسانیم. همچنین میزان صادرات نفت به همراه میعانات گازی را به بالای ۲.۵ میلیون بشکه رساندیم که این مسأله یک حرکت بزرگ و یکی از دستاوردهای ما در پسابرجام بود.

زنگنه تصریح کرد: در دوران تحریم‌ها به پول‌ها دسترسی نداشتیم و برای دسترسی به پول مقدار نفت کمی که صادر می‌کردیم، با بالای ۱۰ درصد ریزش پول فروش نفت مواجه می‌شدیم. همچنین برای آنکه بتوانیم پولی را به کسی که می‌خواستیم برسانیم، باید هزینه می‌کردیم اما اکنون به موقع به پولمان دسترسی داریم و در پسابرجام این مشکل حل شده است.

وی ادامه داد: در پسابرجام به هر کالا و سازنده‌ای که بخواهیم دسترسی داریم اما در دوران تحریم باید کالاهای دسته چندم را با واسطه خریداری می‌کردیم به گونه‌ای که بعضی وقت‌ها در پارس جنوبی برای یک کالا ۳ بار ثبت سفارش انجام می‌دادیم و پول آن را نیز پرداخت می‌کردیم تا شاید یکبار آن کالای مورد نیاز به دست ما برسد.

زنگنه عنوان کرد: اجناس و کالاهایی که در دوره تحریم توقیف شده بودند، در پساتحریم آزاد شدند و بدست پارس جنوبی، پالایشگاه ستاره خلیج و جاهای دیگر رسید و دیگر در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

وی گفت: امروز در مرحله‌ای هستیم که باید بتوانیم از منابع و سرمایه‌های خارجی استفاده کنیم و از فرصتی که پیش آمده باید برای ارتباط با شرکت‌های معتبر درجه اول خارجی بهره بگیریم تا صنعتگران درون کشور توانمند شوند و ظرفیت‌های خودمان را بالا ببریم و هم بتوانیم با نام و برند خارجی برای کشور تولید و هم محصولات را صادر کنیم.

زنگنه تصریح کرد: صنعتگران باید از این شرایط استفاده کنند و با شرکت‌های توانمند خارجی ارتباط برقرار کنند و نگران هیچ مساله‌ای نباشند و بتوانیم کار را با کیفیت بالاتر و نه تنها با هدف مصرف داخلی بلکه با هدف صادرات پیش ببریم.

وی خاطرنشان کرد: امروز وقتی است که می‌شود پول‌های خارجی را به کشور آورد و می‌توان برای توسعه کشور در بخش پتروشیمی و در بخش صنایع بالادستی نفت و پایین دستی پتروشیمی از آن‌ها بهره بگیریم.

زنگنه با بیان این‌که میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خوزستان در صنعت نفت استان بسیار ناچیز بوده است، عنوان کرد: مهمترین مسأله‌ خوزستان آن است که باید در این بخش‌ها در استان سرمایه‌گذاری شود زیرا در تاریخ خوزستان سرمایه‌گذاری خصوصی در بخش صنعت نفت بسیار کم داشتیم و تنها شاهد سرمایه‌گذاری‌های دولتی در این زمینه‌ها بودیم.

وی با اشاره به این‌که تأسیسات صنعت نفت آسیب دیده و مستهلک هستند و نیاز است تا این تأسیسات نوسازی شوند، گفت: ظرفیت‌های خوزستان برای ساخت تجهیزات سنگین بسیار بالا است و مردم خوزستان نباید تنها به این فکر کنند که جنگ در استان آمد یا اینکه ارز ۷ تومانی را اصفهانی‌ها بردند و خرج کردند و این مسائل باعث شده که استان ما عقب‌مانده شود، بلکه گذشته‌ها تمام شده و آینده روشن است و با توجه به ظرفیت‌های خوب و نیروی انسانی توانمند که در استان است، می‌توان با جذب منابع شاهد توسعه بیشتر خوزستان بود.

زنگنه ادامه داد: خوزستان در دوره پسابرجام پیشتاز است و بخشی از توسعه خوزستان به خود استان بستگی دارد و باید مسئولین این استان جاذبه‌هایی را برای سرمایه‌گذاران به وجود بیاورند و به سرمایه‌گذاری در استان پرداخته شود.

وی افزود: هر کسی که بخواهد پالایشگاهی احداث کند، هیچ محدودیتی از نظر انرژی وجود ندارد و در این زمینه هیچ محدودیتی در تأمین خوراک صنایع نفتی و پالایشگاه‌ها نداریم اما اکثر کسانی که برای ساخت مراجعه می‌کنند، کننده کار نیستند.

وزیر نفت با اشاره به این‌که توان فنی و مهندسی در خوزستان بسیار بالا است، خاطرنشان کرد: امیدواریم برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در استان به گونه‌ای پیش رود تا شاهد تغییر و تحول زندگی مردم در پسابرجام باشیم
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵