کد مطلب: 38410
 
صادرات محصول نهایی جایگزین نفت خام شود
 
سرمایه‌گذاری در بخشهای پایین‌دستی پتروشیمی برای اقتصاد کشور سودمند و مزیت صادرات محصول و فرآورده برای کشور ارزشمندتر از صادرات مواد خام مانند، نفت است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۸
سرمایه‌گذاری در بخشهای پایین‌دستی پتروشیمی برای اقتصاد کشور سودمند و مزیت صادرات محصول و فرآورده برای کشور ارزشمندتر از صادرات مواد خام مانند، نفت است.

به گزارش شاما به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، بابیان این که یکی از محلهای مناسب برای سرمایه‌گذاری، "بخش پتروشیمی" است افزود: تمرکز سرمایه‌های پراکنده روی سرمایه‌گذاری در بخشهای پایین‌دستی پتروشیمی به‌طور حتم برای اقتصاد کشور نفع دارد.

عبدالله تمیمی راهبرد هدایت سرمایه‌های پراکنده به سمت سرمایه‌گذاری در پایین‌دست پتروشیمی را دارای ابعاد مختلف نفع اقتصادی برای کشور برشمرد و افزود: کاهش نقدینگی در جامعه سبب نزول تورم می‌شود و از طرف دیگر هدایت این منابع به سمت "صنایع ارزش‌افزوده پرور" مانند پتروشیمی منجر به توسعه اقتصادی و افزایش صادرات غیرنفتی می‌شود؛ بنابراین توسعه پتروشیمی با اتکا به توان داخلی مزیت‌های فراوانی دارد.

عضو کمیسیون انرژی سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده را باوجود تحریمها در حوزه پتروشیمی قابل توجه دانست و تاکید کرد: ظرفیتهای پنهان این حوزه بسیار بیشتر است از این رو امیدوارم با تلاش مسئولان، ایران در این صنعت بیش از گذشته در بازار جهانی حضور یابد.

وی گفت: هدف نمایندگان کمک به صنعت پتروشیمی برای افزایش اشتغال، ارزآوری، کاهش تبعات ناشی از بیکاری و درنهایت شتاب در رشد اقتصادی کشور است.

تمیمی یادآوری کرد: برای توسعه طرحهای پتروشیمی باید مباحث آمایش سرزمینی مدنظر قرار گیرد تا مجتمعهای احداث‌شده، هره‌وری بیشتری داشته باشد، ضمن آن که در ایجاد این واحدها باید توازن و عدالت نیز مدنظر باشد تا همه کشور از مزیتهای آن بهره‌مند شود.

وی با اشاره به نوسانات اخیر بازار جهانی نفت گفت: بر اساس اسناد بالادستی می‌بایست هرسال از وابستگی بودجه به نفت کاهش یابد، ازاین‌رو توسعه زنجیره ارزش‌افزوده در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی راهگشاست.

تمیمی گفت: مزیت صادرات محصول و فراورده به‌مراتب برای کشور ارزشمندتر از صادرات مواد خام مانند نفت است؛ بنابراین همه باید برای تحقق این امر کمک کنیم و در این زمینه بخش خصوصی را یاری کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵