کد مطلب: 57770
 
مجمع کشورهای صادرکننده گاز چگونه تشکیل شد؟
ایده ایران؛ از پیشنهاد تا اجرا
 
از روزی که نخستین بار ایده تشکیل سازمانی همچون اوپک در حوزه گاز توسط مقام معظم رهبری مطرح شد یک دهه می گذرد و اکنون این سازمان اندک اندک به یکی از مهمترین سازمان های اقتصادی دنیا تبدیل می شود؛ سازمانی که توانایی گردهم آوردن تعدادی از سران کشورهای جهان را در زمانی مشخص و در یک گردهمایی دارد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۸
از روزی که نخستین بار ایده تشکیل سازمانی همچون اوپک در حوزه گاز توسط مقام معظم رهبری مطرح شد یک دهه می گذرد و اکنون این سازمان اندک اندک به یکی از مهمترین سازمان های اقتصادی دنیا تبدیل می شود؛ سازمانی که توانایی گردهم آوردن تعدادی از سران کشورهای جهان را در زمانی مشخص و در یک گردهمایی دارد.
به گزارش نکونیوز، نخستین بار طرح تاسیس سازمانی همچون اوپک در حوزه گاز، در روز ۱۰ بهمن سال ۱۳۸۵ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار وی با ایگور ایوانف دبیر شورای امنیت وقت روسیه مطرح شد. ایشان با اشاره به وجود نزدیک به نیمی از ذخایر گاز جهان در روسیه و ایران پیشنهاد کردند: این دو کشور با کمک یکدیگر می توانند بنای یک سازمان مربوط به همکاریهای گازی را همچون اوپک پایه گذاری کنند که بعدها در سفر مقام های روسی به قطر یکی دیگر از کشورهای دارنده ذخایر عظیم گازی این پیشنهاد به آن کشور نیز ارائه و مورد موافقت مقامهای دوحه قرار گرفت. کمتر از یک سال بعد، در ۲۴ مهر ۱۳۸۶، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به ایران سفر کرد و در دیداری که با رهبر
تا پیش از سال 1390، تنها نشست های وزیران کشورهای عضو مجمع برگزار شده بود اما از سال 1390 که نشست سران کشورهای عضو در قطر برگزار شد، مجمع کشورهای صادرکننده گاز، خودنمایی کرد تا بیش از پیش مورد توجه رسانه ها و محافل اقتصادی دنیا قرار بگیرد. چرا که گاز به عنوان سوختی پاک، بیش از پیش در دستورکار کشورهای مختلف بویژه کشورهای صنعتی و کشورهایی که با رشدی سریع در حال توسعه هستند – همچون هند و برزیل و ....- ، قرار دارد
ایران داشت، حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ایده‌ی تشکیل اوپک گازی و مذاکرات خوبی که رئیس‌جمهور روسیه در ایران داشته است، ابراز امیدواری کردند: نتایج این مذاکرات در آینده‌ی روشنِ روابط دو کشور، مفید و مؤثر باشد.
بدین ترتیب تشکیل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با حمایت مقامات عالی دو کشور ایران و روسیه که بزرگترین ذخایر گازی جهان را در اختیار دارند وارد فاز تازه ای شد و رسما به اجرا درآمد. پیش از آن وزارت نفت با برگزاري اولين اجلاس كارشناسان عالي‌رتبة كشورهاي دارنده ذخایر گاز در تهران در تاريخ ۱۳-۱۴ اسفند ماه ۱۳۷۹ (۳-۴ مارس ۲۰۰۱)، در تشكيل اين نهاد، ابتكار عمل را به دست گرفته بود كه متعاقب آن نخستين اجلاس وزيران اين كشورها را در تاريخ ۲۹-۳۰ ارديبهشت ۱۳۸۰ در تهران بـــرگزار کرد.
تاكنون ۱۶ اجلاس وزارتي اين مجمع در پایتخت کشورها عضو مجمع برگزار شده است. طي سالهاي ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ عمده فعاليتها و پروژه‌هايي كه در اين مجمع اجرا مي‌شد بيشتر جنبة داوطلبانه و انفرادي داشت و معمولاً كشور پيشنهاددهنده، خود تأمين كنندة هزينه‌هاي اجرايي آن بود اما از سال ۱۳۸۵، این مجمع جنبه ای رسمی تر به خود گرفت.
تا پیش از سال ۱۳۹۰، تنها نشست های وزیران کشورهای عضو مجمع برگزار شده بود اما از سال ۱۳۹۰ که نشست سران کشورهای عضو در قطر برگزار شد، مجمع کشورهای صادرکننده گاز، خودنمایی کرد تا بیش از پیش مورد توجه رسانه ها و محافل اقتصادی دنیا قرار بگیرد. چرا که گاز به عنوان سوختی پاک، بیش از پیش در دستورکار کشورهای مختلف بویژه کشورهای صنعتی و کشورهایی که با رشدی سریع در حال توسعه هستند – همچون هند و برزیل و ....- ، قرار دارد.
این مجمع در حال حاضر دارای ١٨عضو اصلی و ناظر است که کشورهای ایران، روسیه، قطر، الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، لیبی، نیجریه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، پرو و امارات از اعضای اصلی مجمع هستند و کشورهای هلند، قزاقستان، عراق، نروژ و عمان نیز به عنوان عضو ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز در این مجمع حضور خواهند داشت. مجمع کشورهای صادرکننده گاز تاکنون ۲۴ نشست کمیته اجرایی برگزار کرده است که آخرین آن همزمان با سومین اجلاس سران، هفدهمین اجلاس وزارتی و چهارمین نشست گروه عالیرتبه در تهران از ۲۰ تا ۲۳ نوامبر ۲۰۱۵ (٢٩ آبان تا دوم آذر٩٤) برگزار شد. شورای اقتصادی و فنی مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز یکی از بخشهای جدید این مجمع به شمار می آید که از نمایندگان ملی کشورهای عضو اوپک متشکل شده است و این نمایندگان از سوی وزیران کشورهای عضو منصوب شده اند. هدف اصلی این بخش تهیه و جمع آوری چارچوبی برای تعامل فعال و موثر و همچنین بحث و تبادل نظر درباره فعالیت های اقتصادی و فنی کشورهای عضو است؛ بررسی تحقیقات فنی و اقتصادی از سوی دبیرخانه انجام می شود و بخش های مدیریتی بر آن نظارت دارند. نخستین نشست شورای اقتصادی و فنی با حضور دبیرکل و رئیس این شورا ٣٠ ژوئیه ٢٠١٥ (هشتم مردادماه ٩٤) و دومین نشست ٢٦ اکتبرماه (چهارم آبانماه ۹۴) در دوحه برگزار شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵