کد مطلب: 109305
 
دو عامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت نفت
 
روند تولید نفت شیل در آمریکا و ادامه جنگ تعرفه‌ای بین آمریکا و چین باعث شد قیمت نفت را در آغاز معاملات امروز (چهارشنبه) با کاهش همراه کند؛ ‌هر چند خبر احتمال تمدید توافق کاهش تولید نفت باعث شد تا افت قیمت طلای سیاه چشمگیر نباشد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۱
به گزارش نکو نیوز به نقل از ایرنا قیمت نفت  در سایه پیش‌بینی آینده تولید نفت شیل یا همان نفت‌های غیرمتعارف با کاهش همراه شد. تولید نفت شیل در اکتبر سال ۲۰۱۹ در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ روزانه ۸۵۰ هزار بشکه رشد را تجربه کرد؛ این در حالی است که رشد نفت خام شیل در سال ۲۰۱۸ حدود ۱.۶ میلیون بشکه در روز بوده است.
از سوی دیگر احتمال توافق تجاری بین آمریکا و چین کمتر شده و این مساله بر دورنمای اقتصاد جهانی و تقاضای انرژی تأثیر منفی گذاشت. با این حال «دونالد ترامپ» اعلام کرده که احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات برای حل تنش تجاری آمریکا و چین در ماه‌های آینده بسیار زیاد است. در صورتی که این موضوع محقق شود و به دنبال آن تقاضای نفت افزایش یابد، قیمت‌ نفت روندی صعودی خواهد داشت که می‌تواند برای صنعت شیل نقشی تعیین‌کننده داشته باشد و سبب افزایش رشد تولید شیل شود.
با وجود این عوامل تضعیف کننده در بازار نفت اما احتمال ادامه توافق کاهش تولید نفت می‌تواند فراتر از سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید شود و همین امر مانع کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار نفت شد.
بر این اساس قیمت نفت برنت امروز ۲۷ سنت کاهش داشت و هر بشکه ۶۱ دلار و ۷۹ سنت معامله شد. قیمت نفت شاخص آمریکا نیز با افتی ۲۲ سنتی به ۵۶ دلار و ۵۸ سنت در هر بشکه رسید.
بازار نفت در روزهای اخیر اگرچه تحت تاثیر ورود به فصل سرما در نیمه شمالی کره زمین قرار دارد اما بیش از هر چیز در انتظار برگزاری جلسه اوپک تا کمتر از یک ماه آینده است تا ببیند آیا توافق کاهش تولید تمدید خواهد شد؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵