کد مطلب: 65096
 
تصویب طرحی برای بلااستفاده نماندن کارت سوخت
بازگشت دور باطل بنزین چند نرخی با چاشنی گرانی
 
طبق مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی که در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور تصویب شد، قیمت بنزین در سال جدید به صورت پلکانی افزایش می یابد تا دور باطل بنزین چند نرخی بار دیگر بازگردد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۹
طبق مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی که در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور تصویب شد، قیمت بنزین در سال جدید به صورت پلکانی افزایش می یابد تا دور باطل بنزین چند نرخی بار دیگر بازگردد.
به گزارش نکونیوز، بر اساس تصمیم مجلس، قیمت هر لیتز بنزین در سال جاری همچنان ۱۰۰۰ تومان است اما در صورت مصرف بیش از ۱۸۰ لیتر در ماه، قیمت هر لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومان محاسبه می شود و در صورتی که میزان مصرف بنزین بین ۲۲۱ تا ۲۶۰ لیتر در ماه باشد، قیمت بنزین هر لیتر ۱۷۵۰ تومان خواهد بود و مصرف بیش از ۲۶۱ لیتر نیز موجب می شود مصرف کنندگان هر لیتر بنزین را با قیمت ۲۰۰۰ تومان خریداری کنند. قیمت هر لیتر بنزین سوپر هم به صورت پلکانی، هر لیتر ۲۰۰ تومان بیش از بنزین معمولی خواهد بود.
اجرای این طرح موجب می شود کارتهای هوشمند بنزین از دور مصرف خارج نشوند و بار دیگر مورد استفاده قرار بگیرند. این درحالیست که وزیر نفت در مقاطع مختلف، بارها با تداوم استفاده از کارت هوشمند بنزین به دلیل هزینه های بالای نگهداری و بلااستفاده بودن آن پس از توقف طرح سهمیه بندی بنزین مخالفت کرده بود. اما اکنون به نظر می رسد با این طرح، بار دیگر سهمیه بندی سوخت به شکل جدید بازگردد.
از سوی دیگر تصمیم مجلس برای افزایش قیمت بنزین تا دو برابر قیمت فعلی بر اساس مصرف پلکانی، در شرایط کنونی که قیمت نفت به یک سوم قیمت سال گذشته کاهش یافته، ابهاماتی را ایجاد می کند چرا که هزینه تولید و همچنین خریداری بنزین از طریق واردات با توجه به کاهش قیمت نفت کاهش یافته است. در چنین شرایطی افزایش پلکانی قیمت بنزین با توجیه افزایش هزینه دریافتی از پرمصرفها، نه تنها توجیه مناسبی به نظر نمی رسد، بلکه این پرسش جدی را ایجاد می کند که آیا می توان با توجیه جریمه کردن پرمصرفها، هزینه بیشتر و غیرواقعی از مصرف کنندگان دریافت کرد؟ این پرسش از این جهت ایجاد می شود که قیمت هر لیتر بنزین به قیمت فوب خلیج فارس در شرایط کنونی بیش از ۱۳۰۰ تومان نیست و دریافت هر مبلغی بیش از این میزان که بابت استفاده بیش از ۱۸۰ لیتر بنزین در ماه در نظر گرفته شده، اجحافی در حق هر یک از شهروندانی است که بیش از این میزان بنزین مصرف می کند.
از سوی دیگر بنزین دو نرخی با زحمات فراوان تک نرخی شد تا از بروز فساد جلوگیری به عمل آید، اما اکنون شاهد بازگشت دور باطل بنزین چند نرخی هستیم که البته با چاشنی گرانی همراه شده است. آیا این مصوبه مجلس به اجرا می رسد؟ گذشت زمان پاسخ این پرسش را روشن خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵