کد مطلب: 106560
 
پاسخ سخنگوی قوه قضاییه به پرسشی درباره اجرای حکم بابک زنجانی:
بله، چرا که نه؟!
 
علیرغم سپری شدن مدت زمان زیادی از اعلام حکم دادگاه بابک زنجانی، هنوز نه تنها حکم او اجرا نشده بلکه خبری از بازگرداندن اموال او هم نیست.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۰
علیرغم سپری شدن مدت زمان زیادی از اعلام حکم دادگاه بابک زنجانی، هنوز نه تنها حکم او اجرا نشده بلکه خبری از بازگرداندن اموال او هم نیست.
به گزارش نکونیوز، وی در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۲ توسط دادستانی کل کشور به اتهام بدهی بیش از دو و نیم میلیارد یورو به وزارت نفت و بانک مرکزی و همچنین جعل اسناد بانکی با پرداخت رشوه به بانک ملی تاجیکستان بازداشت شد. پس از جلسات متعدد دادگاه، سرانجام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه یکشنبه ۱۶ اسفند ۹۴ اعلام کرد که دادگاه بدوی بابک زنجانی به همراه دو متهم دیگر این پرونده را به اعدام محکوم کرده‌است. همچنین این سه متهم به رد مال مربوط به شاکی که همان شرکت ملی نفت ایران است و جزای نقدی معادل یک چهارم پول‌شویی نیز محکوم شده‌اند. دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵، حکم اعدام بابک زنجانی ابلاغ شد اما با گذشت نزدیک به دو سال و نیم، خبری از اجرای حکم و حتی بازگرداندن اموال نیست.
در همین راستا، امروز (یکشنبه) سخنگوی قوه قضاییه در نشستی خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که با توجه به صدور محکومیت بابک زنجانی با وجود این‌که این حکم هنوز اجرا نشده است، آیا می‌توان به اجرای سریع احکام متهمان اخیر امیدوار بود، گفت: بله، چرا که نه؟ بخش قابل توجهی از اموال بابک زنجانی در داخل و خارج شناسایی شد. بخشی از اموال او ثبت شد، برخی در اختیار وزارت نفت و ... قرار گرفت. حضور ایشان ضرورت دارد و اگر نباشد چه بسا ممکن است در سایر افعال حقوقی مشکلاتی ایجاد شود. همه اموال برای تحویل به شرکت نفت هنوز شناسایی نشده و از موجودی ادعایی ایشان و یا کسانی که می‌خواهند از قبل ایشان مالی را به شرکت نفت پرداخت کنند تا این لحظه انجام نشده است.
این سخنان محسنی اژه ای به این معناست که همچنان در حال تلاش برای پس گرفتن بدهی شرکت نفت هستند و نباید انتظار اجرای حکم اعدام را به این زودی داشت.
محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی دیگر که به فروش نفت در دوران تحریم مرتبط است، مبنی بر اینکه رسیدگی به پرونده تخلف در بنیاد تعاون ناجا به کجا رسید و آیا آقای احمدی مقدم چنان که برخی مطرح کرده بودند در این پرونده نقشی داشتند؟ گفت: این پرونده شاخه‌های مختلفی دارد و در مورد برخی حکم صادر و حتی قطعی شد اما برخی دیگر هنوز منتهی به صدور حکم نشده است. از فردی که نام بردید هم تحقیق شده زیرا مورد اتهام قرار گرفته بود اما الان از جزییات و آخرین وضعیت پرونده اطلاع ندارم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵