کد مطلب: 99846
 
تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۱۰ سانتی‎متر کم شد
 
مدیرکل دفتر مدیریت بهم‌پیوسته حوضه‌ آبریز دریاچه ارومیه از کاهش ۱۰ سانتیمتری تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته و کاهش سه متر و نیمی این تراز نسبت به تراز اکولوژیک سطح آب دریاچه خبر داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۸
مدیرکل دفتر مدیریت بهم‌پیوسته حوضه‌ آبریز دریاچه ارومیه از کاهش ۱۰ سانتیمتری تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته و کاهش سه متر و نیمی این تراز نسبت به تراز اکولوژیک سطح آب دریاچه خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیدمرتضی موسوی مدیرکل دفتر مدیریت بهم‌پیوسته حوضه‌ آبریز دریاچه ارومیه اظهار داشت: تراز سطح آب دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی تا ششم اسفند ماه به ۱۲۷۰.۵۲ متر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰ سانتیمتر و در مقایسه با تراز اکولوژیک سطح آب دریاچه (۱۲۷۴.۱ متر) سه متر و ۵۸ سانتیمتر کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: کاهش بی‌سابقه بارش‌های کشور همراه با افزایش مصارف به ویژه در بخش کشاورزی سبب شده است تا دریاچه ارومیه نیز متاثر از این وضعیت روند نزولی را در کاهش تراز سطح آب، وسعت و حجم آب موجود در دریاچه دنبال کند.

موسوی ادامه داد: بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حاکی از آن است که تراز سطح آب دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی تا ششم اسفندماه به ۱۲۷۰.۵۲ متر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰ سانتیمتر و در مقایسه با تراز اکولوژیک سطح آب سه متر و ۵۸ سانتی متر کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: وسعت دریاچه در بازه زمانی یاد شده به ۲۰۰۱ کیلومتر مربع رسیده است که در مقایسه با سال گذشته وسعت دریاچه ۱۲۶ کیلومتر مربع و در قیاس با سطح متناظر با تراز اکولوژیک ۲۳۳۲ کیلومتر مربع افت کرده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بهم‌پیوسته حوضه‌های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه تاکید کرد: حجم کنونی آب موجود در دریاچه ارومیه ۱.۴۷ میلیاردمترمکعب است که این رقم نیز در مقایسه با مدت زمان سال قبل ۲۳۶ میلیون مترمکعب و در مقایسه با حجم متناظر با تراز اکولوژیک ۱۲.۲۶ میلیاردمترمکعب کاهش پیدا کرده است.

موسوی یادآور شد: در این میان افزایش ۳۰ درصدی بارش‌های حوضه آبریز ارومیه از ابتدای سال آبی(ابتدای مهرماه) تا پنجم اسفندماه نسبت به سال گذشته موجب شده است تا تراز آب دریاچه هم در مقایسه با ابتدای مهرماه افزایش پیداکرده باشد.

وی عنوان کرد: بارش‌های نسبتا مناسب یک ماه اخیر حوضه آبریز دریاچه ارومیه موجب شده تا وسعت دریاچه ارومیه هم اکنون در مقایسه با ابتدای مهرماه ۲۳۰ کیلومتر مربع و حجم آب موجود در دریاچه هم ۳۵۰ میلیون مترمکعب بیشتر شود.

موسوی در پایان گفت: نجات دریاچه ارومیه و تامین حقابه آن علاوه بر راهکارهای در حال اجرا در گرو عزم و اراده دستگاه‌های و مشارکت جوامع محلی ساکن استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی و کردستان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف کاهش مصرف آب ممکن خواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵