کد مطلب: 85995
 
نظریه‌ای که روز به روز جدی‌تر گرفته می‌شود
انقلاب در حمل و نقل، میخی بر تابوت عصر نفت خواهد بود؟
 
برخی اقتصاددانان می‌گویند انقلاب در حمل و نقل که از زمان انقلاب صنعتی تاکنون بی‌سابقه است باعث می‌شود تا پس از طی یک دوره، تقاضا برای نفت به اوج خود در کل تاریخ برسد و پس از آن این تقاضا کاهش یابد. از یک نقطه به بعد، خودروهای برقی به کلی جای خودروهای بنزینی و گازوئیلی را می‌گیرند تا مقررات جدید و نوپای کاهش انتشار دی اکسید کربن برای مقابله با پدیده گرمایش کره زمین رعایت شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۹
در سالیان اخیر نظریه‌ای به کرات شنیده می‌شود که در صورت وقوع پیش‌بینی‌های آن، بسیاری از شرکت‌های نفتی و بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت، با وضعیت بغرنج و بسیار پیچیده‌ای روبرو می‌شوند. این نظریه می‌گوید که به دلیل تغییرات تکنولوژیک، مصرف نفت در یک نقطه به اوج خود می‌رسد و پس از آن برای همیشه رو به کاهش می‌گذارد. طبق این نظریه، درآمدهای کشورهای نفت‌خیز کاهش جدی خواهد یافت.
به گزارش نکونیوز، برخی از اقتصاددانان از هم‌اکنون هشدار می‌دهند که باید برای «اوج تقاضا برای نفت» آماده بود. طبق نظر آن‌ها، خودروهای برقی در حال گرفتن جای خودروهای بنزینی و گازوئیلی هستند و انقلابی در صنعت حمل و نقل در حال وقوع است.
آنان می‌گویند این انقلاب در حمل و نقل که از زمان انقلاب صنعتی تاکنون بی‌سابقه است باعث می‌شود تا پس از طی یک دوره، تقاضا برای نفت به اوج خود در کل تاریخ برسد و پس از آن این تقاضا کاهش یابد. از یک نقطه به بعد، خودروهای برقی به کلی جای خودروهای بنزینی و گازوئیلی را می‌گیرند تا مقررات جدید و نوپای کاهش انتشار دی اکسید کربن برای مقابله با پدیده گرمایش کره زمین رعایت شود.
طبق این نظریه، سرمایه‌گذاری در تولید خودروهای برقی باعث می‌شود تا این خودروها بتوانند در بازار به راحتی با خودروهای بنزینی رقابت کنند. از سوی دیگر، افزایش بهره‌وری باعث خواهد شد تا سوخت فسیلی کمتری مصرف شود.
«تونی سبا» استاد اقتصاد دانشگاه استنفورد می‌گوید در نتیجه این تحولات قیمت نفت به ۲۵ دلار به ازای هر بشکه خواهد رسید و تولید نفت در بسیاری از نقاط جهان غیراقتصادی خواهد شد. در چنین حالتی، بسیاری از کشورهای نفت‌خیز نیز با کاهش شدید درآمدها و کاهش قدرت خود روبرو خواهند شد.
حتی برخی از شرکت‌های بزرگ نفتی نیز اصل این نظریه را قبول دارند و سالی را برای اوج تقاضا برای نفت پیش‌بینی کرده‌اند. شرکت رویال داچ شل بر این نظر است که تقاضا برای نفت بین سال‌های ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ به اوج خود می‌رسد و پس از ان رو به کاهش می‌گذارد. استات اویل ۲۰۳۰ و توتال ۲۰۴۰ را برای چنین تاریخی برآورد کرده‌ است.
دو شرکت آمریکایی شورون و اکسون موبیل فعلا اعتقادی به این نظریه ندارند و تاریخی را برای به اوج رسیدن تقاضا برای نفت پیش بینی نکرده‌اند.
هیچ کس نمی‌تواند به طور قطع بگوید که آیا «انقلاب تکنولوژیکی در صنعت حمل و نقل» به از رده خارج شدن نفت خام و پایان عصر نفت منجر می‌شود یا خیر؟ با این حال، این نظریه در ابعاد وسیعی‌تری بین اقتصاددانان جدی گرفته می‌شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵