کد مطلب: 61063
 
رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران در گفت و گو با "نکونیوز" تاکید کرد:
جلب سرمایه گذار بر مبنای افزایش بهره وری در پتروشیمی ها
 
فرمول نهایی تعیین نرخ خوراک مجتمع‌های پتروشیمی در سال ۹۴، باید بر اساس قانون تنظیم مقررات دولت در چارچوب آئین‌نامه‌ای تعیین می‌شد که بالاخره از سوی معاون اول رئیس جمهور به وزارت نفت و سایر نهادهای اجرایی ابلاغ شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۹
فرمول نهایی تعیین نرخ خوراک مجتمع‌های پتروشیمی در سال ۹۴، باید بر اساس قانون تنظیم مقررات دولت در چارچوب آئین‌نامه‌ای تعیین می‌شد که بالاخره از سوی معاون اول رئیس جمهور به وزارت نفت و سایر نهادهای اجرایی ابلاغ شد.
بر این اساس، تعیین فرمول نرخ خوراک پتروشیمی بر اساس هاب بین‌المللی به منظور سرمایه‌گذاری خارجی و میانگین نرخ داخلی بر اساس نرخ‌های صادراتی و وارداتی نرخ خوراک پتروشیمی تعیین شده است. هرچند که در حال حاضر، هیچ عددی برای نرخ هر مترمکعب سوخت گاز مجمتع‌های پتروشیمی اعلام نشده و این عدد باید بر اساس فرمول قیمت‌گذاری نرخ خوراک محاسبه شود.
مهدی پورقاضی، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و ایران و رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران به عنوان صدایی از بخش خصوصی در گفت و گو با نکونیوز نظرات خود را در این زمینه مطرح کرده است:
نظر شما به عنوان عضوی از جامعه بزرگ بخش خصوصی در مورد ابلاغ نرخ خوراک پتروشیمی ها با توجه به اجرای "برجام" که اعلام شده، چیست؟
من هم شنیده ام فرمولی تهیه شده ولی چندان روی جزییات آن، دقیق نشده ام. اما به نظر من، قیمت خوراک باید چیزی بین قیمت خرید گاز از کشورهای همسایه مثل ترکمنستان و قیمت فروش گاز به کشورهای همسایه مثل ترکیه یا دیگر کشورها باشد. رقمی بین این ها، قیمت واقعی خوراک است. حال این که چقدر می خواهند روی این به پتروشیمی ها تخفیف دهند، باید مشخص شود.
در حال حاضر، عدد ۵/۸ سنتی که اعلام شده، بسیار دور از نرخ واقعی خوراک به نظر می رسد. بنابراین اول باید قیمت واقعی خوراک گاز معلوم شود، بعد به هر که خواستند، تخفیف دهند. ضمن این که قرار است خوراک آنها را بر مبنای ارز مبادله ای حساب کنند، در حالی که قیمت محصولاتشان بر اساس ارز آزاد محاسبه می شود. برای همین آنها هم باید قیمت خوراکشان بر اساس همین ارز آزاد منظور شود.
در واقع، وزارت نفت هم تنها همین فرمول را ارایه داده و هنوز قیمتی را بر اساس این فرمول، مد نظر ندارد. در برخی سایت ها، این رقم را حدود ۷ سنت اعلام کرده اند در حالی که شما همین ۵/۸ سنت را نیز دور از واقعیت می دانید؟
اعداد مختلفی اعلام می شود ولی همانطور که اشاره کردم، قیمت واقعی خوراک باید بین آنچه ما می خریم و آنچه می فروشیم، باشد.
شما چه رقمی را برای نرخ خوراک پیشنهاد دارید؟
من فکر می کنم قیمت خرید ما از ترکمنستان تا آخرین اطلاعی که من دارم، حدود ۳۳ سنت و قیمت فروش ما حدود ۴۰ سنت است. بنابراین قیمت خوراک باید چیزی بین این دو عدد یعنی حدود ۳۶-۳۵ سنت اعلام شود. حالا اگر می خواهند به پتروشیمی ها تخفیف دهند، باید آن را جداگانه منظور کنند.
یعنی اگر باز هم قیمت کمتر از آنچه الآن اعلام می شود، باشد به مشکل برمی خوریم و ....
بله چون این مساله به مثابه از بین بردن منابع ملی است. قرار نیست منابع ملی فقط در یک بخش یعنی انرژی، به هدر رود، بلکه باید برای کل جامعه مصرف شود....
ولی عقیده اکثریت این است که این کار انجام می شود تا بتواند سرمایه گذار خارجی جلب کند. آیا این درست ....
به نظر من، جلب سرمایه گذار با حراج منابع ملی محقق نمی شود و اگر هم محقق شود، قابل تقدیر نیست. ما باید بر مبنای افزایش بهره وری در مجتمع های پتروشیمی، جلب سرمایه گذار کنیم و این کار در بلندمدت به انجام می رسد. هدف از جلب سرمایه گذار خارجی، در وهله نخست، ورود تکنولوژی و فناوری های نوین به کشور است.
نظر شما در خصوص اجرایی شدن برجام، و ورود سرمایه گذاران به داخل کشور و تاثیر آن بر صنعت پتروشیمی چیست؟
حتماً روی سرمایه گذاری در پتروشیمی ها و نیز بخش های متصل به آن، موثر است. امیدوارم برجام هرچه زودتر اجرایی، تحریم ها لغو و راه برای تعاملات بین المللی هموارتر شود. نخستین جایی که تغییر در آن به وجود می آید، سیستم بانکی ماست که باعث می شود مراودات ما با دیگر بانک ها در سراسر دنیا، سهل تر صورت گیرد و مهم تر از آن، قانونی شود و این مساله حتما به صادرات و واردات ما کمک خواهد کرد.
پس از آن هم روابط با کشورهای خارجی به ویژه کشورهای همسایه است که از این مساله، به شدت تاثیر می پذیرد. امیدواریم که این روابط بهتر شود و تولیدکنندگان داخلی ما در بخش صادرات، موفق تر عمل کنند.
آیا این کار تاثیری هم در ارتباط دو بخش دولتی و خصوصی می گذارد؟ چون به نظر می آید این اعتماد متقابل همچنان در هاله ای از ابهام است؟
واقعاً نمی دانم چه خواهد شد ولی به نظر من، دولت وقتی به بخش خصصوصی اعتماد بیشتری می کند که متکی بر منابع ارزی حاصل از فروش نفت و گار نباشد. هر زمان که دولت درآمدهایش را از مالیات ها و درآمدهای داخلی به دست آورد، آن وقت فکر می کند که باید به بخش خصوصی توجه بیشتری کند.
در این شرایط که هنوز هم درآمدهای ارزی برایشان اهمیت دارد و ممکن است که منابع ارزی ایران در خارج از کشور آزاد شود، تا یک مدتی، اینها متوجه اهمیت بخش خصوصی و به بازی گرفتن این بخش، نیستند و ما باید کمی صبر کنیم تا ببینیم چه می شود. حداقل حسن پایین آمدن قیمت نفت و بقیه منابع انرزی این است که شاید دولت توجه بیشتری به بخش خصوصی کند.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵