کد مطلب: 72683
 
آمادگی زاگرس جنوبی برای زمستان
 
شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی که از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر ٢٧ میلیارد مترمکعب گاز تولید کرده است، با برنامه های تعمیراتی در دست اقدام برای تولید حداکثری گاز در ماه های سرد سال آماده می شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۱
شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی که از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر ٢٧ میلیارد مترمکعب گاز تولید کرده است، با برنامه های تعمیراتی در دست اقدام برای تولید حداکثری گاز در ماه های سرد سال آماده می شود.
به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به شیراز، غلامحسین منتظری، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی روز چهارشنبه (١٠ شهریور ماه) در نشست خبری که در جریان بازدید خبرنگاران از منطقه عملیاتی دالان برگزار شد، به تشریح مهمترین اقدامها و دستاوردهای این شرکت در نیمه نخست امسال پرداخت و گفت: نفت و گاز زاگرس جنوبی با اجرای برنامه های تعمیراتی، برای تولید حداکثری گاز در زمستان آماده می شود.

وی با بیان این که از ابتدای امسال تاکنون، بالغ بر ٢٧ میلیارد متر مکعب گاز، ٨,٦ میلیون بشکه میعانات گازی و حدود یک میلیون بشکه نفت در این شرکت تولید شده است، افزود: در برنامه امسال شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، تولید روزانه ٢٠٩ میلیون متر مکعب گاز در چهار ماه سرد سال هدفگذاری شده است.

منتظری با اشاره به سهم بیش از ٣٠ درصدی شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در تولید گاز کشور، ادامه داد: ظرفیت تولید روزانه گاز این شرکت، بالغ بر ٢٢٥ میلیون متر مکعب و معادل ٩ فاز پارس جنوبی است.

وی یادآور شد: این ظرفیت بالای تولید گاز، زمانی ملموس می شود که بدانید بطور مثال در استان فارس با این وسعت، روزانه ٣٠ میلیون متر مکعب گاز مصرف می شود؛ به عبارت دیگر شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی از این ظرفیت برخوردار است که بیش از هفت برابر میزان مصرف یکی از پهناورترین استانهای کشور، گاز تولید کند.

فرماندهی تولید نفت و گاز در پنج منطقه عملیاتی

شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، یکی از سه شرکت زیرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که با برخورداری از پنج منطقه عملیاتی نار و کنگان، پارسیان، آغار و دالان، سرخون و گشوی جنوبی و منطقه سروستان و سعادت آباد، در سه استان بوشهر، هرمزگان و فارس فعالیت می کند.

منتظری دراین نشست، درباره منطقه عملیاتی نار و کنگان توضیح داد: این منطقه مشتمل بر ٢ میدان گازی در حال تولید نار و کنگان است که ظرفیت تولید روزانه گاز از آن به حدود ٩٠ میلیون متر مکعب می رسد؛ گاز تولیدی از این میدانها به پالایشگاه فجر جم و پس از فراورش به مبادی مصرف ارسال می شود.

وی با اشاره به چهار میدان گازی در حال تولید شانول، وراوی، هما و تابناک در منطقه عملیاتی پارسیان، ظرفیت تولید روزانه این منطقه را ٨٠ میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: توان تولید گاز در منطقه سرخون و گشوی جنوبی در استان هرمزگان نیز حدود ٨,٥ میلیون متر مکعب در روز است که این گاز به پالایشگاه بندرعباس ارسال می شود.

منتظری از مطالعه به منظور پیاده سازی روشهای ازدیاد برداشت گاز در میدان سرخون خبر داد و افزود: با توجه به این که تولید روزانه گاز از این میدان حدود ١٠ میلیون متر مکعب کاهش یافته و به افزایش ضریب بازیافت نیاز دارد، شرکتی داخلی با همکاری شریک خارجی خود در این زمینه مطالعه می کند.

وی درباره میدان تابناک نیز توضیح داد: تاکنون در این میدان ٤٥ حلقه چاه حفاری شده و از ظرفیت تولید روزانه ٣٥ تا ٤٠ میلیون متر مکعب گاز برخوردار است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، منطقه عملیاتی آغار و دالان را یکی از مهمترین مناطق عملیاتی این شرکت عنوان کرد و افزود: میدانهای آغار و دالان با فاصله حدود ٩٠ کیلومتر از هم، در این منطقه واقع شده اند که در مجموع ظرفیت تولید گاز از آنها به ٤٤ میلیون متر مکعب در روز می رسد.

منتظری به تولید روزانه حدود ٦ هزار بشکه نفت در منطقه عملیاتی سروستان و سعادت آباد این شرکت نیز اشاره کرد و گفت: ماموریت اصلی شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی، تولید نفت و گاز به ویژه گاز است.

به گفته وی، هم اکنون بالغ بر پنج هزار و ٣٠٠ نفر در این شرکت مشغول کار هستند.

افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز در نیمه نخست امسال

منتظری در ادامه به فعالیتهای این شرکت در مسیر اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: افزایش توان تولید گاز، فعالیتهای زیست محیطی، صرفه جویی در هزینه ها با بهره مندی از ظرفیتهای داخلی شرکت و اتکا به توان داخل در ساخت تجهیزات و تعمیر تاسیسات، مهمترین محورهای فعالیت نفت و گاز زاگرس جنوبی در این مسیر به شمار می رود.

وی با بیان این که با حفاری و راه اندازی ٩ حلقه چاه، توان تولید روزانه گاز در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی نسبت به زمستان پارسال، حدود هشت میلیون متر مکعب افزایش یافته است، ادامه داد: حفاری هر چاه گازی در این شرکت بطور متوسط به ٦ ماه زمان و ١٥ تا ٢٠ میلیون دلار هزینه نیاز دارد و این شرکت توانست در مدت زمان محدودتر و با هزینه به مراتب کمتری این حجم از کار را انجام دهد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی از افزایش ١,٥ میلیون متر مکعبی ظرفیت تولید گاز در میدان وراوی خبر داد و افزود: متخصصان این شرکت توانستند با تغییر آرایش خطوط جریانی چاه ها در این میدان، ظرفیت تولید روزانه آن را از هفت میلیون متر مکعب در روز به ٨.٥ میلیون متر مکعب در روز افزایش دهند.

وی اظهار کرد: در نیمه نخست امسال و با تعمیر یک حلقه چاه در منطقه سروستان و سعادت آباد، توان تولید روزانه نفت در این منطقه ٣٠٠ بشکه افزایش یافت.

منتظری یادآور شد: این شرکت در هشت ماه گرم سال، فعالیتهای تعمیراتی و در چهار ماه سرد سال، تولید حداکثری گاز را در دستور کار دارد.

کاهش آلایندگی های زیست محیطی در سرخون و فراشبند

این مقام مسئول به فعالیتهای زیست محیطی شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی اشاره کرد و گفت: امسال این امکان را فراهم کردیم که بخشی از گازهایی که در پالایشگاه فراشبند می سوزد، به عنوان گاز مصرفی پالایشگاه مورد استفاده قرار گیرد؛ اقدامی که بیش از ٢ میلیون دلار در سال صرفه اقتصادی دارد و از میزان آلودگی های زیست محیطی نیز می کاهد.

منتظری تصریح کرد: همچنین با توجه به آب همراه با گاز تولیدی میدان سرخون که شوری آن به ٢٠٠ هزار پی پی ام می رسد و رها شدن آبی با این مشخصه درمحیط زیست زیانبار است، امکان تزریق این آب را در چاه شماره ٨ سرخون فراهم کردیم.

بهره مندی از ظرفیتهای داخلی در مسیر اقتصاد مقاومتی

وی با بیان این که این شرکت بسیار به پیشبرد کارها با اتکا به ظرفیتهای داخلی باور دارد، به تعمیر توربوکمپرسور SGT٤٠٠ ساخت زیمنس از سوی متخصصان داخلی در دوران تحریم اشاره کرد و گفت: طرح بومی سازی ١٠ گروه خانواده کالاها و تجهیزات در وزارت نفت، طرح جامعی است که بر جدیت فرایند بهره گیری از توانمندیهای داخلی در شرکتهای تابعه افزوده است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ادامه داد: خوشبختانه شرکتهای سازنده کالاها و تجهیزات نفتی در داخل کشور بسیار توانمند شده اند و وزارت نفت نیز استفاده حداکثری از کالاهای ساخت داخل را در دستور کار قرار داده است و کالاهایی مانند رشته تکمیلی یا ولهد در حال حاضر بطور کامل از داخل کشور تامین می شود.

وی یادآور شد: هم اکنون متخصصان این شرکت، بسیاری از کالاها و تجهیزات مورد نیاز را با استفاده از قطعات موجود درانبارها می سازند که این امر علاوه بر صرفه جویی اقتصادی، بهره وری در کار را افزایش می دهد.

برنامه های آتی نفت و گاز زاگرس جنوبی

منتظری درباره برنامه های آتی شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی گفت: پیشرفت میدان نفتی خشت به ٨٠ درصد رسیده است و فاز نخست این میدان سال آینده با ظرفیت حدود ٢٠ هزار بشکه در روز به بهره برداری می رسد؛ نفت تولیدی از طریق چندراهه گناوه به مبادی صادراتی ارسال می شود.

وی ادامه داد: اگرچه بررسیهای ما نشان داد تولید حجم نفت پیش بینی شده در میدانهای سروستان و سعادت آباد که در زمان بهره برداری از طرح حدود ٢٥ هزار بشکه در روز اعلام شده بود امکانپذیر نیست، اما مطالعات در این زمینه ادامه دارد و در صورتی که نتیجه مطالعات حاکی از نبود امکان حفاری چاه های جدید در منطقه باشد، ممکن است تصمیمات دیگری مانند برنامه ریزی برای احداث یک مرکز آموزشی در این منطقه اتخاذ شود.

منتظری تصریح کرد: احداث و راه اندازی چند ایستگاه تقویت فشار گاز در مناطق عملیاتی مختلف این شرکت ضروری است که تحقق آن نیازمند تامین منابع مالی مورد نیاز است و در برنامه ششم توسعه دنبال خواهد شد.

وی همچنین با بیان این که توسعه میدانهایی مانند دی، سفیدزاخور، گشوی جنوبی، هالگان و سپیدباغون نیز در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است، ادامه داد: تصمیم برای توسعه این میدانها به سیاستهای شرکت ملی نفت ایران بستگی دارد و نفت و گاز زاگرس جنوبی تابع این سیاستها خواهد بود.

بر پایه این گزارش، منطقه عملیاتی دالان شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، چهارشنبه (١٠ شهریورماه) میزبان خبرنگاران و عکاسان حوزه انرژی بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵