کد مطلب: 83357
 
قابل توجه منتقدان افتتاحیه پروژه های ملی
سه یادآوری برای جلوگیری از لغزش به وادی تخریب های انتخاباتی
 
هنوز دو سه روزی به افتتاح فازهای پنج گانه پارس جنوبی با حضور رییس جمهور مانده بود که رسانه های منتقد دولت، آمارها را یکی پس از دیگری ردیف کردند تا اثبات کنند بخش اعظم این پروژه های ملی، حاصل عملکرد دولت قبل است، نه دولت فعلی! هرچند وزیر نفت در مراسم افتتاحیه، از تلاش کلیه دست اندرکاران این پروژه از گذشته تاکنون هم تقدیر کرد، اما این امر مانع از رویکرد منفی منتقدان دولت به مراسم افتتاحیه نشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۹

هنوز دو سه روزی به افتتاح فازهای پنج گانه پارس جنوبی با حضور رییس جمهور مانده بود که رسانه های منتقد دولت، آمارها را یکی پس از دیگری ردیف کردند تا اثبات کنند بخش اعظم این پروژه های ملی، حاصل عملکرد دولت قبل است، نه دولت فعلی! هرچند وزیر نفت در مراسم افتتاحیه، از تلاش کلیه دست اندرکاران این پروژه از گذشته تاکنون هم تقدیر کرد، اما این امر مانع از رویکرد منفی منتقدان دولت به مراسم افتتاحیه نشد.
به گزارش نکونیوز، برخی از رسانه های منتقد دولت بدون توجه به اهمیت افتتاح این پروژه های ملی در مقیاسی بزرگ و بیسابقه که آرزوی برابری تولید گاز ایران را با قطر را تحقق می بخشد، طی روزهای منتهی به افتتاح پروژه و پس از آن، دولت روحانی را به گرفتن عکس یادگاری و نمایش با دسترنج دولت قبل متهم کردند! آن هم در شرایطی که نه رییس جمهور و نه وزیر نفت، در این مراسم، این افتخار ملی را متعلق به دولت فعلی ندانستند. چرا که به حق، تلاشهای فراوانی برای اجرا و راه اندازی این پروژه ها، چه در زمان دولت قبل و در اوج تحریم و چه در دوره فعلی صورت گرفته است که نمی توان آن را مربوط به یک دولت یا دوره خاص دانست. گویی منتقدان دولت، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، بیش از آنکه بتوانند دولت را متهم به فعالیتهای تبلیغاتی کنند، خود در دام ضد تبلیغ یا تخریب های انتخاباتی افتاده اند. اما شتاب زدگی آنها در تخریب این دستاورد ملی، آنها را از چند نکته غافل کرده است: 

۱-آنها دولت فعلی را در شرایطی متهم به عکس یادگاری با فازهای پارس جنوبی و بهره بردن از دسترنج دولت قبل می کنند که همین روند در زمان دولت قبل هم وجود داشت. مصداق بارزش افتتاح فازهای ۶ و ۷ و ۸ پارس جنوبی بود که در زمان دولت اصلاحات آغاز شد اما محمود احمدی نژاد آن را افتتاح کرد. آن زمان کسی دولت مستقر را به بهره برداری تبلیغاتی از حاصل تلاش دولت اصلاحات نکرد. چراکه این روالی طبیعی است که هر پروژه ای ممکن است در زمان استقرار دولتی آغاز شود و در زمان دولت بعد، به بهره برداری برسد. 

۲-نکته مهمتر، نمایشی نبودن افتتاحیه ها در زمان دولت فعلی است. همین فازهای ۶ و ۷ و ۸ پارس جنوبی با تاخیر فراوان و نیمه کاره افتتاح شد و از تعریف اصلی خود هم دور ماند. قرار بود گاز ترش فازهای ۶ و ۷ و ۸ پارس جنوبی در میادین نفتی تزریق شود اما به دلیل کمبود گاز در کشور که حاصل تاخیر در اجرای پروژه های موازی بود، گاز ترش این فازها را شیرین سازی کردند تا به شبکه سراسری تزریق شود. اوضاع فازهای ۹ و ۱۰ هم که پس از این سه فاز افتتاح شد، بهتر از این نبود. این فازها هم اسیر افتتاحیه های نمایشی شدند و حتما به یاد دارید که مدتها طول کشید تا به تولید واقعی برسند. اما در این دولت، هیچ پروژه ای نمایشی افتتاح نشده است. فازهای ۵ گانه و ۴ مجتمع پتروشیمی، کامل شدند و افتتاح شدند و اتتاح آنها نیمه کاره نبود. اما در عوض، دو طرح بزرگ پتروشیمی دیگر به نام پردیس ۳ با ظرفیت ۱ و نیم میلیون تن و متانول کاوه به عنوان بزرگترین واحد متانول دنیا به ظرفیت ۲ و نیم میلیون تن هنوز تکمیل نشده و برنامه ای برای افتتاح آنها در نظر گرفته نشد. آن هم در شرایطی که تکمیل آنها کمتر از یک ماه دیگر زمان نیاز دارد. نمایشی نبودن افتتاحیه ها در دولت فعلی، تفاوت بارز آن با گذشته است. 

۳-منتقدان دولت، آن را متهم می کنند که پیشرفت این پروژه ها در زمان استقرار این دولت کمتر بوده و دیرتر از موعد مقرر به بهره برداری رسیده اند. اما آنها خیلی نکته ها را فراموش کرده اند. اول اینکه درصدها به طور دقیق ملاک میزان پیشرفت پروژه نیست. چراکه تسطیح زمین و نصب تجهیزات و تجهیز کارگاهها و ... اگرچه درصد بیشتری از زمان پروژه را به خود اختصاص می دهند اما مدت زمان اجرای آنها، کمتر از ۳۰ درصد پایانی پروژه است و این نکته را هر متخصصی در صنعت نفت می داند. اما از آن مهمتر، تعریف این پروژه ها در دولت قبل است. فازهای ۱۷ و ۱۸ جزو فازهای ۵۲ ماهه بودند و فازهای ۱۹ و ۲۰ و ۲۱ جزو فازهای رویایی ۳۵ ماهه! یعنی با توجه به زمان آغاز این پروژه ها و وعده های دولت قبل، باید در زمان همان دولت به بهره برداری می رسند. اجرای تمام این فازها هم در زمان تحریم آغاز شده بود و بنابراین دولت وقت، چشم انداز مشخصی درباره میزان هزینه های این پروژه ها و محدودیتهای مالی و تجهیزاتی حاصل از تحریم پیش روی خود داشت. به همین دلیل منتقدان دولت فعلی، ابتدا باید از مسوولان دولت قبل سوال کنند که بر مبنای چه محاسبه ای، وعده افتتاح ۵۲ ماهه و از آن جالبتر، ۳۵ ماهه این فازها را داده بودند؟ ضمن اینکه از یاد نبریم که وزارت نفت از زمان روی کار آمدن دولت جدید، به اولویت بندی پروژه ها پرداخت تا با توجه به حجم محدود منابع مالی و لجستیکی – موضوعی که دولت قبل نسبت به آن بی توجه بود – فازهایی را که درصد پیشرفت بالاتری داشتند زودتر به بهره برداری برساند و سپس به سراغ پروژه های دیگر برود. موضوعی که طبیعتا و تعمدا در افزایش زمان اجرای پروژه تاثیرگذار بود.
نکته پایانی اینکه ای کاش منتقدان، پیش از آنکه در مورد افتتاح این پروژه های ملی، سیاه نمایی کنند و سعی در تبلیغاتی جلوه دادن این مراسم به سود دولت داشته باشند، از لغزش خود به وادی تخریب های زودهنگام انتخاباتی جلوگیری کنند و بین افتخارات ملی و رقابتهای جناحی، تفاوتی قائل شوند.
حمیدرضا شکوهی

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵