کد مطلب: 68877
 
با وجود اختلاف در میزان افزایش قیمت نفت مشخص شد:
اجماع تحلیلگران بر افزایش بهای نفت
 
چند ماهی از زمانی نگذشته است پرسش اصلی میان فعالان صنعت نفت‌وگاز، پیش‌بینی کف احتمالی سقوط قیمت نفت بود. اما اکنون با تحولات پدید آمده، اکثر صاحبنظران پیش‌بینی خود نسبت به قیمت نفت را اصلاح کرده و افزایش داده‌اند. با این وجود در مورد زمان و میزان افزایش قیمتها اختلاف نظر میان آنها آشکار است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۰
چند ماهی از زمانی نگذشته است پرسش اصلی میان فعالان صنعت نفت‌وگاز، پیش‌بینی کف احتمالی سقوط قیمت نفت بود. اما اکنون با تحولات پدید آمده، اکثر صاحبنظران پیش‌بینی خود نسبت به قیمت نفت را اصلاح کرده و افزایش داده‌اند. با این وجود در مورد زمان و میزان افزایش قیمتها اختلاف نظر میان آنها آشکار است.
 به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، بسیاری از شرکتها توقع افزایش تدریجی قیمت بسوی ۸۰ دلار طی سالهای آتی را دارند اما یکی هم هست که اعتقاد دارد سال آینده بهای نفت به اوج خود خواهد رسید.
در هفته اخیر «ریموند جیمز» پیش‌بینی خود که قبل از آن هم بسیار خوشبینانه تلقی می‌شد را بالاتر برد و بهای نفت امریکا در سال ۲۰۱۷ را به ۸۰ دلار افزایش داد. این شرکت مدعی است پس از آن در سال ۲۰۱۸ قیمت به ۷۵ دلار و در سال ۲۰۱۹ به ۷۰ دلار کاهش می‌یابد. پیش‌بینی قبلی این شرکت مبنی بر افزایش بهای نفت امریکا به ۷۰ دلار در ماه دسامبر سال جاری بحث‌برانگیز بوده است. هرچند پس از آن نیز با بهبود ۸۵ درصدی قیمتها از ۲۶ دلار به ۵۰ دلار، تا حدی پیش‌بینی به واقعیت تبدیل شده است.
این شکاف میان پیش‌بینی‌ها حائز اهمیت است. اگر یک سرمایه‌گذار اعتقاد بیابد که بهای نفت در
کاهش عرضه در سه جبهه کلیدی در چشم‌انداز این شرکت تأثیر داشته است. نخست کاهش صرف هزینه و حفاری در چین و کلمبیا، ماحصل ناامید کننده حفاری در آبهای عمیق آنگولا و سپس مزایده‌های ضعیف فراساحلی مکزیک منجر به پیش‌بینی کاهش روزانه 400000 بشکه‌ای شده است. به تازگی مؤسسه «وود مکنزی» گزارش داده بود که میزان سرمایه‌گذاری در صنعت نفت جهان از زمان سقوط بهای نفت، یک تریلیون دلار کاهش یافته است
سال آینده به اوج خود خواهد رسید، خرید سهام انرژی در اولویت وی قرار می‌گیرد چرا که معمولا رابطه مستقیم با قراردادهای آتی دارند.
«مورگان استنلی» انتظار ندارد قبل از سال ۲۰۱۹ قیمتها به ۷۷ دلار برسد. این شرکت پیش‌بینی خود برای سال ۲۰۱۷ را مطابق با میانگین بهای بازار آتی، ۵۱ دلار اعلام کرده است. «پایپر جفریز سیمونز اند کو اینترنشنال» نیز پیش‌بینی بهای خود را به ۶۰ دلار در سال ۲۰۱۷ و ۷۰ دلار در سال ۲۰۱۸ افزایش داد.
اما مبنای ادعای «ریموند جیمز» چیست؟ از نگاه آنان ترکیبی از کاهش عرضه و بهبود تقاضای نفت بمعنی کاهش بیش از انتظار ذخایر نفتی جهان خواهد بود. این شرکت پیش‌بینی کرده است که عرضه نفت در سال ۲۰۱۷ با ۸۰۰۰۰۰ بشکه کاهش روزانه، به ۹۶ میلیون بشکه در روز برسد. همزمان با افزایش بهای نفت بسیاری بر این باورند که حفاران، درآمدهای حاصله را بجای هزینه برای تولید بیشتر صرف ترمیم ترازنامه‌های خواهند نمود. انتظار می‌رود وقفه در عرضه از سوی نیجریه، ونزوئلا و لیبی هم بر این روند تأثیرگذار باشد.
در کل پیش‌بینی عرضه و تقاضا توسط «ریموند جیمز» تفاوت چندانی با سایر شرکتها ندارد هرچند از آنها کمی بالاتر است. اما «پاول مولکانف» نسبت به اتکای بیش از حد به تحولات عرضه و تقاضا هشدار داده است. وی به CNBC گفته است: «ارتباط قطعی و آشکاری میان تحولات عرضه و تقاضا و قیمت نفت وجود ندارد. اگر اینطور بود دیگر نیازی به تحلیلگر نداشتید.»
کاهش عرضه در سه جبهه کلیدی در چشم‌انداز این شرکت تأثیر داشته است. نخست کاهش صرف هزینه و حفاری در چین و کلمبیا، ماحصل ناامید کننده حفاری در آبهای عمیق آنگولا و سپس مزایده‌های ضعیف فراساحلی مکزیک منجر به پیش‌بینی کاهش روزانه ۴۰۰۰۰۰ بشکه‌ای شده است. به تازگی مؤسسه «وود مکنزی» گزارش داده بود که میزان سرمایه‌گذاری در صنعت نفت جهان از زمان سقوط بهای نفت، یک تریلیون دلار کاهش یافته است.
دوم اختلالات ناخواسته عرضه در نیجریه، ونزوئلا، کانادا و لیبی سبب کاهش روزانه ۳۰۰۰۰۰ بشکه دیگر عرضه نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی گردیده است. سرانجام موانعی نیز در امریکا وجود دارد که ممکن است از احیای تولید همزمان با افزایش قیمت ممانعت بعمل آورد. محتمل است آنهایی که قصد معکوس نمودن روند اخراجهای گسترده را دارند، با نزدیک شدن ایالات متحده به اشتغال کامل، برای استخدام نیروی کار جدید با دشواری روبرو شوند.
به گفته مولکانف: «واقعیت این است که با قیمت ۵۰ دلاری فعلی، احتمال افزایش عرضه بعید است و حتی ممکن است کاهش بیابد. برای ثبات واقعی عرضه به بهای ۵۵ تا ۶۰ دلار نیاز داریم و برای رشد معنادار عرضه باید به قیمت ۷۰ دلار برسیم.»
«تام وارد» مؤسس شرکت «چزاپیک انرژی» و «تام پتری» رئیس شرکت «پتری پارتنرز» اخیرا به CNBC گفته‌اند که قبل از اقبال بازار سرمایه به بخش انرژی و اجازه تأمین مالی پایدار تولید جدید، باید به قیمت ۷۰ دلار برای هربشکه دست یابیم.
منبع: CNBC ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵