کد مطلب: 86967
 
شتاب پروژه انتقال نفت غرب کارون
 
با ورود 2 پمپ اصلی انتقال نفت سنگین به پروژه تلمبه‎خانه غرب کارون، روند پیشرفت این پروژه شتاب گرفته است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۶
با ورود 2 پمپ اصلی انتقال نفت سنگین به پروژه تلمبه‎خانه غرب کارون، روند پیشرفت این پروژه شتاب گرفته است.

به گزارش ایلنا، سیروس آقاجری، مجری طرح خطوط لوله و تاسیسات جانبی انتقال نفت خام میدان‎های غرب کارون در شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)، از شتاب در روند پیشرفت این پروژه با ورود پمپ‎های جدید خبر داد.

وی پمپ‎های انتقال نفت خام سنگین را قلب تپنده تلمبه‎خانه غرب کارون عنوان کرد و گفت: همه مراحل تست و بازرسی حین و پس از ساخت این پمپ‎ها پیش از این انجام شده است.

آقاجری ادامه داد: پیش‎بینی می شود تا ۴۸ ساعت آینده این ۲ پمپ در محل خود نصب شده و تا ۱۰ روز آینده آماده راه اندازی شوند.

پیشرفت ٩٥ درصدی طرح توسعه تلمبه‎خانه غرب کارون

وی با بیان این‌که طرح خطوط لوله انتقال به عنوان یک طرح راهبردی، نفت تولیدی میدان‌های غرب کارون را به مبادی صادراتی ارسال می‎کند، افزود: طرح خطوط لوله و تاسیسات جانبی انتقال نفت خام میدان‌های غرب کارون با حمایت مدیران ارشد صنعت نفت و شرکت ملی نفت ایران طی یکسال گذشته ۵۰ درصد پیشرفت داشته و هم اکنون به پیشرفت ۹۵ درصدی رسیده است.

آقاجری با بیان این‎که ارسال نفت تولیدی میادین مشترک غرب کارون به مبادی صادراتی با کمترین هزینه، سرعت بهینه و کیفیت بالا اهمیت اساسی دارد، یادآور شد: برنامه از پیش تعیین شده این است که نفت تولیدی با ظرفیت روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت سنگین و ۲۵۴ هزار بشکه نفت سبک از تلمبه‎خانه غرب کارون به سمت تلمبه‎خانه امیدیه انتقال داده شود و از آن جا در 2 مرحله نفت سنگین به پایانه بهرگان رفته و نفت سبک نیز در امیدیه به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تحویل شده و با کمک خطوط لوله موجود به پایانه خارک منتقل شود.

به گفته وی، هم اکنون انتقال نفت به صورت ترکیبی با ظرفیت روزانه ٢٥٠ هزار بشکه از طریق خط کنار گذر تلمبه‎خانه غرب کارون به بوستر اهواز ارسال می‎شود.

آقاجری گفت: برنامه نهایی ما رسیدن به ظرفیت انتقال ۷۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت خام در روز است که از طریق طرح توسعه تلمبه‎خانه‎ محقق خواهد شد؛ طرحی که در مرحله انجام مناقصه‎ها و انتخاب پیمانکار قرار دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵