کد مطلب: 78227
 
تفاوت خصوصی‌سازی آرامکو و خصوصی‌سازی پتروشیمی‌ها در ایران
 
روزنامه الاقتصادیه چاپ ریاض به نقل از یک مقام عربستان سعودی که نامی از وی ذکر نشده است، گزارش داده که ۴۹ درصد سهام شرکت نفت عربستان سعودی به تدریج و طی ۱۰ سال به فروش می‌رسد.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۲
روزنامه الاقتصادیه چاپ ریاض به نقل از یک مقام عربستان سعودی که نامی از وی ذکر نشده است، گزارش داده که ۴۹ درصد سهام شرکت نفت عربستان سعودی به تدریج و طی ۱۰ سال به فروش می‌رسد.

به گزارش نکونیوز، انتظار می‌رود فرآیند واگذاری سهام آرامکو از سال ۲۰۱۸ و با واگذاری ۵ درصد از سهم این شرکت آغاز شود.
دولت سعودی انتظار دارد که از عرضه ۵ درصدی سهام آرامکو، درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری به دست آورد. کل ارزش سهام آرامکو حدود دو تریلیون دلار برآورد می‌شود.
گزارش الاقتصادیه نشان می‌دهد که دولت سعودی درآمدهای حاصل از فروش سهام آرامکو را به «صندوق سرمایه‌گذاری عمومی» منتقل می‌کند و این صندوق با این درآمدها در پروژه‌های داخلی و بین‌المللی سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
گزارش‌هایی که تاکنون منتشر شده نشان می‌دهد که سعودی‌ها چندان در خصوصی‌سازی آرامکو عجله نمی‌کنند و سعی می‌کنند این کار را با برنامه‌ریزی و مطالعه دقیق به پیش ببرند.
سابقه خصوصی‌سازی‌های شتاب‌زده، عجولانه و غیرمنطقی در برخی از کشورهای نفت‌خیز وجود دارد. خصوصی‌سازی پتروشیمی‌ها در ایران تقریباً بدون انجام مطالعات پیشینی و به صورت شتاب‌زده صورت گرفت. آرامکو ارزشمندترین دارایی دولت عربستان است و سعودی‌ها سعی می‌کنند با مطالعه فراوان و مشاوره با نهادهای معتبر خارجی، این کار را به صورت بهینه به پیش ببرند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵