کد مطلب: 101781
 
ترامپ پس از نطق خود علیه توافق هسته ای اعلام کرد:
خروج آمریکا از برجام
موگرینی خواستار حفظ برجام شد/روحانی حفظ برجام را مشروط کرد
 
سرانجام همانگونه که انتظار می رفت، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا خروج این کشور از برجام را اعلام کرد. خروج آمریکا از برجام اگرچه با استقبال فوری نتانیاهو مواجه شد اما با انتقاد اتحادیه اروپا و ایران مواجه شد. با خروج آمریکا از برجام، تحریم های هسته ای آمریکا بر ضد ایران که طبق برجام در فواصل زمانی سه ماهه تعلیق می شد دوباره اعمال می شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۱

سرانجام همانگونه که انتظار می رفت، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا خروج این کشور از برجام را اعلام کرد. خروج آمریکا از برجام اگرچه با استقبال فوری نتانیاهو مواجه شد اما با انتقاد اتحادیه اروپا و ایران مواجه شد. با خروج آمریکا از برجام، تحریم های هسته ای آمریکا بر ضد ایران که طبق برجام در فواصل زمانی سه ماهه تعلیق می شد دوباره اعمال می شود.
به گزارش نکونیوز، هرچند امریکا اعلام کرده تحریم های سخت تری علیه ایران اعمال خواهد کرد اما مقامات اتحادیه اروپا و کشورهای امضاکننده برجام و همچنین رییس جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تصمیم ترامپ اعلام کردند که برجام، یک سند بین المللی ثبت شده در شورای امنیت سازمان ملل متحد است و نقض آن، نقض قوانین بین المللی محسوب می شود.
توافق ایران، روسیه، آمریکا، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا که در سال 2015 به دست آمد، درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران است که به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می شود.
بر اساس برجام، طرف های این توافق به خصوص آمریکا پذیرفته اند تا با لغو تحریم ها، گام های عملی برای بهره مندی ایران از منافع اقتصادی و تجارت با جهان بردارند و در مقابل، ایران هم هرگز به سمت دستیابی به سلاح اتمی نرود.
با روی کار آمدن دونالد ترامپ و دولت جدید آمریکا، این تعهد از سوی واشنگتن اجرا نشده و در عمل با ایجاد جنگ روانی، منافع ایران را در این توافق به گروگان گرفته اند در حالی که ایران بر اساس 11 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی به همه تعهدات خود به طور کامل پایبند بوده است.
بر اساس قانون داخلی آمریکا، دولت باید هر 90 روز به کنگره گزارش دهد که آیا ایران به این توافق پایبند است یا خیر ؛ یا اگر ادامه اسقاط تحریم های نفتی و بانکی(تحریم های ثانویه) ضد امنیت ملی آمریکا است، مستندات آن ارائه شود.
در اکتبر 2017، ترامپ عدم پایبندی ایران را به کنگره اعلام کرد اما مستندات موثقی را ارائه نداد. او ایران را متهم به عدم رعایت «روح» این توافق دانست و به نقض چند جانبه این توافقنامه اشاره کرد.
کنگره 60 روز فرصت داشت در این باره تصمیم گیری کند اما کنگره واکنشی به آن نشان نداد و توپ به زمین ترامپ بازگشت.
رئیس جمهوری آمریکا به اجبار و این که بخت کنگره با او یار نبود، در ماه ژانویه تمدید اسقاط تحریم های ثانویه را امضا کرد اما ناراحتی خود را این گونه بروز داد که این آخرین فرصت برای اصلاح این توافقنامه ای است که او آن را وحشتناک می داند.
ترامپ می بایست در مهلت 90 روزه بعدی یعنی در 12 ماه مه (22 اردیبهشت) تصمیم خود را اعلام می کرد اما در اقدامی ناگهانی، در یادداشت توئیتری خود اعلام کرد که تصمیم دارد فردا سه شنبه(8 مه) از کاخ سفید این تصمیم را آشکار سازد.
اما از آنجا که آمریکا همه طرف قرارداد نیست، واکنش ها نسبت به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج یک طرفه از توافق بین المللی که پشتوانه قطعنامه شورای امنیت را هم دارد و به قانون بین المللی تبدیل شده است، شروع شد.
فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مسئولیت کمیسیون مشترک برجام را هم بر عهده دارد، بر حفظ این توافق تاکید کرد و در جمع خبرنگاران تصریح کرد که برجام یک توافق دو جانبه نیست بلکه یک توافق بین المللی تحت نظارت شورای امنیت سازمان ملل است.
سایر طرف های برجامی همچون فرانسه، چین، روسیه، انگلیس و آلمان هم به تناسب زمانی و موقعیت های مختلف بر حفظ برجام تاکید کردند و حتی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به کاخ سفید آمد و تاکید کرد که پاریس از این توافق خارج نخواهد شد چرا که همه آن را امضا کرده ایم.
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان هم با سفر به واشنگتن، در دیدار با ترامپ بر حمایت خود از برجام تاکید کرد.
بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس هم به آمریکا آمد و دیدار با مقامات سیاست خارجی آمریکا و کاخ سفید، تلاش خود را برای حفظ برجام نشان داد.
اما این تلاشها ثمری نداشت و آمریکا از برجام خارج شد.

ترامپ هنگام خروج از برجام چه گفت؟
دونالد ترامپ روز سه شنبه با حضور در مقابل رسانه های مستقر در کاخ سفید با بیان اینکه در چند ماه اخیر در تعامل با متحدان و شرکای خود در گرداگرد جهان از جمله فرانسه، آلمان، انگلیس بوده و همچنین با دوستانشان در خاورمیانه مشورت کرده است، افزود: همه ما در درک این تهدید یکپارچه هستیم و متقاعد شدیم که ایران هرگز نباید به سلاح هسته ای دست یابد.
وی اظهار کرد: بعد از تمام این مشورت ها برای من روشن است که دیگر نمی توانیم از بمب هسته ای ایران تحت نظام پوسیده توافق کنونی پیشگیری کنیم، توافق هسته ای ایران پر از ایراد است و اگر کاری نکنیم می دانیم که دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد.
رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: در مدت کوتاهی حامی شماره یک تروریسم در آستانه ابتیاع خطرناکترین سلاح جهان خواهد بود، بنابراین من اعلام می کنم که آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج خواهد شد. در لحظات آینده یادداشت رئیس جمهوری را امضا می کنم که تحریم ها علیه رژیم ایران اعاده شود.
ترامپ در حالی که ایران بارها اعلام کرده است به سلاح هسته ای نیازی ندارد و به سوی دستیابی به آن نخواهد رفت در ژستی تهدید آمیز ادعا کرد: ما بالاترین تحریم های اقتصادی ممکن را تاسیس می کنیم و هر کشوری که به ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای کمک کند می تواند تحت تحریم های شدید قرار می گیرد.
وی افزود: ما اجازه نخواهیم داد آمریکا به گروگان گرفته شود توسط توافق هسته ای، ما اجازه نخواهیم داد که شهرهای مختلف آمریکا مورد تهدید و تخریب قرار گیرد و اجازه نخواهیم داد رژیمی که فریاد مرگ بر آمریکا سرمی دهد به ویران بارترین اسلحه دست یابد.
رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: ما از توافق ایران خارج می شویم و با متحدان خود علیه ایران همکاری می کنیم تا بتوانیم برای تهدید هسته ای ایران یک چاره دائمی واقعی پیدا کنیم که شامل تلاش هایی برای برچیدن موشک های بالستیک ایران، جلوگیری از حمایت های ایران از تروریسم و جلوگیری از فعالیت های نابخردانه در خاورمیانه خواهد بود.
ترامپ در مقدمه سخنان خود به تاریخچه ای فرضی از آنچه که او بارها در این 16 ماه علیه جمهوری اسلامی ایران تکرار کرده است، پرداخت و گفت: ایران در خاورمیانه با حمایت از گروه های تروریستی نیابتی همچون حزب الله، طالبان، حماس و حوثی ها بحران ایجاد کند.
این در حالی است که حزب الله لبنان در انتخابات روز گذشته این کشور، بیشترین آرای پارلمانی را به دست آورد که نشان می دهد از اقبال عمومی برخوردار است و برخلاف تبلیغات دروغین ترامپ و هم پیمانان صهیونیست و سعودی وی، حزب الله نه تنها فعالیت های تروریستی ندارد بلکه در کشور خود محبوبیت بالایی دارد.
همچنین رئیس جمهوری آمریکا در اقدامی متحیرانه، ایران را به حمایت از طالبان متهم کرد در شرایطی که این گروه تروریستی چندین دیپلمات و خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی را به شهادت رساندند و اگر حمایت های ایران از افغانستان نبود، اکنون طالبان در مسند امور نشسته بود.
رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: طی سال های گذشته گروه های نیابتی ایران در اماکن آمریکایی بمب گذاری کردند و صدها سرباز آمریکایی را کشته و ربوده اند. رژیم ایران برای حمایت از این گروه ها تامین اعتبار مالی می کرده است.
ترامپ با یادآوری این که در سال 2015 مقامات گذشته با دیگر کشورها به توافقی درباره فعالیت هسته ای ایران به نام برجام دست یافتند، افزود: در برابر محدودیت های بسیار ضعیف روی فعالیت های هسته ای ایران، تحریم های فلج کننده را برچید. هیچ گونه محدودیتی هم درباره فعالیت های مخرب دیگر ایران در سوریه، یمن و نقاط دیگر جهان اعمال نکرده است.
وی افزود: به عبارت دیگر در مرحله ای که ایالات متحده نفوذ حداکثری داشت، این توافق فاجعه بار با این رژیم حامی تروریسم بزرگ بسته شد و میلیاردها دلار پول نقد به آن ها داد و مایه شرمساری شهروندان آمریکا شد در حالی که یک توافق سازنده می توانست در همان زمان حاصل شود اما نشد.

واکنش فوری موگرینی به سخنان ترامپ
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام با ابراز تاسف از بیانیه دونالد ترامپ تاکید کرد که اتحادیه اروپا به توافق هسته ای با ایران پایبند است.
به گزارش ایرنا، موگرینی روز سه شنبه افزود: اتحادیه اروپا همچنان به برجام پایبند و مصمم به حفظ آن است و بر اساس منافع خودش عمل می کند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران خواست که به تعهدات خود پایبند بماند و گفت: توافق هسته‌ای با ایران نتیجه ۱۲ سال دیپلماسی و متعلق به همه جهان است. ما در کنار سایر اعضای جامعه بین المللی این توافق را حفظ خواهیم کرد.
موگرینی با بیان اینکه برجام همچنان کار می کند و این اطمینان وجود دارد که ایران به سمت تولید سلاح هسته ای نخواهد رفت، گفت: از دیگر طرف های برجام و جامعه جهانی انتظار داریم بعد از خروج آمریکا از برجام، به اجرای این توافق ادامه دهند.
موگرینی که در شهر رم سخن می گفت، افزود: اتحادیه اروپا از بیانیه رئیس جمهوری آمریکا متاسف است. توافق هسته ای برای امنیت منطقه، اروپا و کل جهان حیاتی است. اتحادیه اروپا مصمم است که مطابق با منافع امنیتی خود عمل کند و از سرمایه گذاری های خود محافظت کند. ما این توافق را حفظ خواهیم کرد.
موگرینی خطاب به مردم و مقامات ایران گفت: اجازه ندهید کسی این توافق را نابود کند. این یکی از بزرگترین دستاوردهایی است که دیپلماسی تاکنون داشته است. ما این توافق را با هم ساختیم و این توافق اثبات این مساله است که امکان راه حل های برد-برد از طریق گفت وگو ، تعامل و مداومت وجود دارد. امکان پیدا کردن زمینه مشترک حتی با تفاوت منافع و مواضع وجود دارد.
پیش از این نیز 'مایا کاسیانچیچ' سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد این اتحادیه با خروج آمریکا از برجام طرح هایی برای حمایت از شرکت های این اتحادیه دارد.

واکنش روحانی به سخنان ترامپ
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر از خروج این کشور از برجام اعلام کرد که به وزارت خارجه دستور دادم ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره شود و اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام خواهیم ماند.

[ایران ماندن در برجام را به صورت مشروط پذیرفت]

رییس جمهوری اسلامی ایران سه شنبه شب پس از سخنان دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام گفت : از این پس برجام توافقی بین ایران و 5 کشور امضا کننده آن خواهد بود.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی تصریح کرد : تصمیم ترامپ آغاز یک جنگ روانی علیه ایران بود و مردم قهرمان ما تحت تاثیر این جنگ روانی قرار نخواهند گرفت.
وی اظهار داشت : از این لحظه برجام توافق 5+1 نخواهد بود بلکه تنها توافق ایران و 5 کشور است.
روسیه ، فرانسه ، چین ، آلمان و انگلیس پنج کشور امضا کننده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام ) هستند.
رییس شورای امنیت ملی کشور افزود: ملت ایران طبق اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهد خود وفادار بود؛ دولت ایران به همه تعهداتی که دربرجام بوده عمل کرده است اما امروز شاهد آن هستیم که کشوری که به تعهدات بین المللی احترام نمی گذارد کیست؟ برجام توافق بین ایران و آمریکا نبوده که آمریکا بخواهد اعلام کند از این توافق خارج می شود. برجام یک توافق چند جانبه و بین المللی بوده است.
رئیس جمهوری گفت : برجام توافقی است که مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه 2231 قرار گرفته است؛ آمریکا رسما اعلام کرد به تعهدات بین المللی توجهی ندارد؛ قبل از برجام هم آقای ترامپ تعهدات خود را نسبت به تغییرات آب و هوایی پاریس اعلام کرد و از این تعهد مهم و مفید برای محیط زیست جهانی خارج شد؛ توافق های دیگری هم بود مثل توافق های تجاری که از آن خارج شد؛ بنابر این این امر سابقه دار است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت : مردم ما در این دقایق شاهد بودند که تنها رژیمی که از مواضع ترامپ حمایت کرد رژیم نامشروع صهیونیستی بود؛ همان رژیمی که دانشمندان هسته ای ما را به شهادت رساند؛ همان رژیمی که روزی نیست که در تاریخ سیاسی و زندگی اش ظلم و جنایت علیه مردم منطقه و به ویژه ملت بزرگ فلسطین نکرده باشد.
روحانی اضافه کرد: از این لحظه، توافق برجام بین ایران و پنج کشور است و از این لحظه توافق 1+5 ، یک را از دست داده است؛ در این شرایط ما باید منتظر آن باشیم که 6 کشور بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل می کنند.
رئیس جمهوری افزود : من به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده، با مذاکرات با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ روسیه و چین، رایزنی ها ، هماهنگی ها و مذاکرات لازم را انجام دهد؛ اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه، ما به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم، علی رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش های آنها و حرف های بی نزاکت امشب ترامپ، برجام پایدار خواهد ماند و ما می توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم های خود را برداریم.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تاریخ گذشته 40 ساله ما و قبل از آن به خوبی به ما گفته است که امریکایی ها نسبت به ملت بزرگ ایران و نسبت به ملت های منطقه همواره رفتار خصمانه ای داشتند.
رییس جمهوری اظهار داشت: امشب شاهد یک تجربه مهم تاریخی بودیم برهمان سخنی که از 40 سال پیش آن را می گفتیم و تکرارمی کردیم و اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبند است و امریکا کشوری است که هیچ گاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.

روحانی گفت : اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد بزودی من با مردم صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می رسانم.
وی تاکید کرد: مردم ما باید هیچگونه نگرانی برای آینده کشور نداشته باشند و ما ازهفته ها و ماهها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ وفادار به تعهدات بین المللی نیست و از جمله وفادار به برجام نخواهد بود و بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسایل اقتصادی اتخاذ کردیم.
وی اظهار داشت : تصمیمی که نسبت به مسایل ارزی اتخاذ شد بر این مبنا بود و ما با برجام بدون امریکا روبرو هستیم ومردم شاهد خواهند بود که رشد اقتصادی وآرامش و ثبات بازار ادامه خواهد یافت و ارز مورد نیاز کشور را در شرایط آینده به خوبی تامین خواهیم کرد و در کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم هیچگونه نگرانی نباید وجود داشته باشد.
رییس جمهوری گفت : ملت ایران از امشب مصمم تر و متحد تر از گذشته است کار ترامپ یک جنگ روانی و فشار اقتصادی بود و ما نخواهیم گذاشت ترامپ در جنگ روانی و یا فشار اقتصادی به ملت ایران موفق شود.
روحانی گفت : تاریخ نشان خواهد داد که همانگونه ملت در برابر همه توطئه ها پیروز بوده و در این ماجرا هم پیروز خواهد بود و به سازمان انرژی اتمی دستور دادم آمادگی لازم را برای اقدامات بعدی در صورت نیاز داشته باشند تا در صورتی که مورد نیاز باشد غنی سازی صنعتی خود را بدون محدودیت اغاز کنیم.
وی افزود: ما تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می کنیم و با دوستان و متحدان خود و با اعضایی که پای برجام امضا کرده اند و وفادار خواهند بود به رایزنی می پردازیم همه چیز وابسته به منافع ملی ما است.
رییس جمهوری گفت : اگر منافع ملت ما در برجام تامین باشد این روند را ادامه خواهیم داد و اگر برجام بخواهد کاغذی باشد بدون اینکه منافع کشور را تضمین کند آنگاه راه بسیار روشنی پیش روی خود داریم.
روحانی افزود : به مردم ایران اطمینان می دهم دولت از ماهها پیش برای تمام شرایط برنامه لازم را آماده کرده و مشکل حادی پیش رو به هیچ عنوان نخواهیم داشت و از این مقطع تاریخی با اتحاد و هماهنگی و استقامت به خوبی عبور خواهیم کرد.
وی ادامه داد : مردم ما مشکلاتی را در زندگی روزمره خود در هفته های اینده و ماه ها و سال های اینده به حول و قوه الهی احساس نخواهند کرد.
رییس جمهوری گفت : من از امشب از یک نظر متاسف هستم که مردم امریکا که مردم بزرگی هستند گرفتار زمامدارانی شده اند که حیثیت انها را زیر پا گذاشته است و از طرفی خوشحالم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است و بی تردید راه خود را با موفقیت ادامه می دهیم و بزودی در یک مصاحبه مفصل با مردم صحبت خواهم کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵