کد مطلب: 33118
 
اصل 44 در نفت؛ عبارتی که بد فهمیده شد
تحرکی برای جبران فاجعه خصوصی سازی در نفت
بیشترین زیان اجرای نادرست اصل 44، به صنعت پتروشیمی وارد شد
 
با خروج سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و شرکتهای پالایشی و گاز استانی از شمول اصل 44، تلاش برای جبران خصوصی سازی اشتباه در صنعت نفت وارد فاز تازه ای شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۳
با خروج سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و شرکتهای پالایشی و گاز استانی از شمول اصل ۴۴، تلاش برای جبران خصوصی سازی اشتباه در صنعت نفت وارد فاز تازه ای شد.
به گزارش نکونیوز، از زمان ابلاغیه مقام معظم رهبری درباره اصل ۴۴ قانون اساسی و تاکید ایشان بر خصوصی سازی، تمامی حوزه های اقتصادی کشور برای خصوصی سازی پیشگام شدند و گامهایی در این حوزه برداشته شد. اما این گامها، بیش از آنکه ساختاری و زیربنایی باشد، روبنایی بود و نتوانست تحولی را که در عرصه اقتصادی مدنظر مقام معظم رهبری بود حاصل کند. آمارهای متعددی که درباره افزایش چندصد درصدی میزان خصوصی سازی در اقتصاد کشور ارائه می شد، در انتها به واگذاریهایی منجر شده بود که صاحبان سهام آنها، یا سازمانهای بازنشستگی تامین اجتماعی و نیروهای مسلح و صنعت نفت بودند، یا نهادهای شبه نظامی و اصل ۴۴ به معنای واگذاری به مردم یا سرمایه گذاران بخش خصوصی در عمل تحقق نیافت. این امر در صنعت نفت بسیار پررنگتر بود. فاجعه خصوصی سازی در صنعت نفت و شرکتهای تابعه تا جایی پیش رفت که مسئول مربوطه در وزارت نفت در دولت گذشته، پس از افشاگری در مورد خصوصی سازیهای بی ضابطه، بی سر و صدا برکنار شد و این روند پراشتباه تداوم یافت. واگذاری شرکتهای پتروشیمی، مهمترین اشتباه اجرای اصل ۴۴ در صنعت نفت بود بطوریکه زنجیره خوراک و تولید در صنعت پتروشیمی دچار خلل شد و از هم گسستن این زنجیره، نه تنها تولید در پتروشیمی را دچار مشکلات فراوان ساخت، بلکه برند شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران موسوم به ان پی سی را از عرش، پایین آورد. شرکتهایی همچون بازرگانی پتروشیمی با رقبایی که همچون قارچ شروع به روییدن کرده بودند مواجه شدند و دامپینگ و بازارشکنی توسط رقبای ایرانی در بازارهای جهانی پتروشیمی، به مثابه یک خودتحریمی آشکار، ورق را به سود رقبای خارجی برگرداند تا این زیان نیز به زیان تحریم اضافه شود. آنچه این وضعیت ناگوار را بغرنج تر ساخت، بی ثباتی های متعدد در حوزه های مدیریتی و قانونگذاری بود که تصمیم گیری برای برون رفت از این بحران خودساخته را که حاصل بدفهمی از اصل ۴۴ در نفت بود با موانع بیشماری مواجه می ساخت. اما از زمانی که دولت کنونی روی کار آمده، تلاشهای گسترده ای در صنعت نفت برای برون رفت از بحران یا فاجعه اجرای نادرست اصل ۴۴ آغاز شده که از صنعت پتروشیمی آغاز شد و کم کم به حوزه های دیگر تسری یافت. در تازه ترین موضع گیریها در این زمینه، روز دوشنبه از یک سو معاون عملیات شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که شرکتهای گازهای استانی، پالایشی و انتقال گاز بدلیل حساسیت و نقش آنها در تولید و عرضه، بصورت کامل از لیست واگذاری به بخش خصوصی خارج شدند و مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت نیز خروج سازمان از فهرست واگذاریهای اصل ٤٤ را قطعی اعلام کرد. شاید با این تحرکات، اندک اندک شاهد جبران فاجعه خصوصی سازی در صنعت نفت باشیم. 
تحلیل:حمیدرضا شکوهی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵