کد مطلب: 18098
 
دستورالعمل جدید برای واردات دکل حفاری
 
براساس یک دستورالعمل جدید همه پیمانکاران نفتی باید تعداد، نوع، کشور سازنده، هزینه خرید و یا اجاره دکل‌های حفاری نفت و گاز مورد نیاز خود را قبل از ورود به شرکت ملی نفت اعلام و بخشی از هزینه ساخت دکل حفاری در داخل کشور را تامین کنند.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۲
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس هم اکنون ۱۴۵ دستگاه دکل حفاری شامل ۱۱۵ دکل حفاری خشکی و ۳۰ دکل حفاری دریایی در کشور فعال است، در عین حال به دلیل وجود میادین مشترک و غیر مشترک نفتی و گازی که هنوز توسعه نیافته اند هنوز کشور به دکل های حفاری چه از نوع دریایی و چه از نوع خشکی نیازمند است.
از این رو به منظور برطرف شدن نیاز دکل در داخل کشور سال گذشته قرارداد ساخت ۱۴ دکل حفاری جدید در داخل کشور بین شرکت ملی نفت ایران و سازمان جهاد دانشگاهی به منظور دستیابی به دانش فنی ساخت این دکل ها و تولید توسط سازندگان تجهیزات صنعت نفت امضا شد.
این گزارش اضافه می کند: از زمانی که این قرارداد منعقد شد تاکنون، بحث هایی بین برخی از شرکت های پیمانکاری نفتی و سازندگان دکل حفاری در داخل کشور رد و بدل می شود که این امر منجر به واردات دکل حفاری از خارج کشور شده است.
البته ناگفته نماند که ساخت دکل تماما ایرانی براساس گفته ها و گمانه زنیهای صورت گرفته توسط سازندگان تا دوسال آینده رخ می دهد و در این مدت دوسال تنها بخش هایی از دکل در کشور ساخته و با دکلهای وارداتی ترکیب می شوند.
بنابراین همانطور که ذکر شد نباید فراموش کرد هنوز میادین نفتی و گازی توسعه نیافته در کشور وجود دارد و کار توسعه آنها نیاز به دکل حفاری دارد و اگر این دکل ها به موقع تامین نشود کشورهای رقیب ایران در میادین مشترک سهم منابع هیدروکربوری که متعلق به ایران است را می بلعند.
از این رو به منظور جبران کمبود دکل حفاری باید از کشورهای خارجی مانند چین دکلهایی را وارد کرد تا کار توسعه میادین نفتی و گازی ایران با تاخیر مواجه نشود.
به همین دلیل اخیرا براساس دستور العمل و مصوبه شرکت ملی نفت ایران و با تایید ارگان های نظارتی همه پیمانکاران نفتی باید قبل از ورود دکل جدید از خارج تعداد و نوع دکل که شامل مشخصات فنی دکل می شود،کشور سازنده و همچنین هزینه خرید و یا اجاره را اعلام کنند و از طرفی نیز بخشی از هزینه واردات دکل را نیز برای ساخت داخل تقبل کنند و اگر این کار صورت نگیرد با متخلفین برخورد خواهد شد.
این گزارش اضافه می کند این دستور العمل در شرایط فعلی کاملا منطقی به نظر می رسد، چرا که با بحث‌هایی که اخیرا در مورد دلالی و رانت جویی‌های کلان در واردات دکل‌های حفاری مطرح شد به منظور نظام‌مند کردن واردات دکل و همچنین حمایت از ساخت داخل وضع چنین دستوالعملی کاملا ضروری و به جا بوده تا هم کار ساخت داخل دکل با مشکل مواجه نشود و هم اینکه نیاز فعلی کشور به دکل حفاری تامین شود و در تولید نفت و گاز کشور از دیگر کشورهای رقیب عقب نمانیم.
از این رو امیدواریم با ایجاد چنین دستور العملی در آینده نزدیک شاهد افزایش سرعت ساخت دکل حفاری در داخل کشور باشیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵