۲
 
کد مطلب: 84518
 
فیلم انتخاباتی حسن روحانی پخش شد
بوی نفت در مستند انتخاباتی رییس جمهور
 
مستند انتخاباتی دکتر حسن روحانی، ساعت ۱۸:۳۰ امروز (شنبه) از شبکه اول سیما پخش شد؛ مستندی که بوی نفت نیز در آن به مشام می رسید. اما بوی نفت در این مستند، نه از جنس آوردن پول نفت بر سر سفره ها، بلکه از جنس نیاز صنعت نفت به سرمایه گذاری برای رونق اقتصادی کشور بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۴
مستند انتخاباتی دکتر حسن روحانی، ساعت ۱۸:۳۰ امروز (شنبه) از شبکه اول سیما پخش شد؛ مستندی که بوی نفت نیز در آن به مشام می رسید. اما بوی نفت در این مستند، نه از جنس آوردن پول نفت بر سر سفره ها، بلکه از جنس نیاز صنعت نفت به سرمایه گذاری برای رونق اقتصادی کشور بود.
به گزارش نکونیوز، هر کاندیدا برای انتخابات ریاست جمهوری دو بار فرصت پخش مستند انتخاباتی خود را دارد که عموما کاندیداها ی ریاست جمهوری از هر دو فرصت برای پخش دو فیلم جداگانه استفاده می کنند. اما به نظر می رسد ستاد انتخاباتی دکتر روحانی، تنها یک فیلم ساخته که در دو نوبت پخش می شود. یک نوبت امروز پخش شد و نوبت بعدی ساعت ۲۲ سه شنبه شب.
در این مستند انتخاباتی که گویا به خاطر نام بردن از رییس جمهور اسبق و پخش تصاویر او دچار ۶ دقیقه سانسور شده بود، در بخشی از فیلم، تصاویری از همراهی حسن روحانی و بیژن زنگنه در سفری که برای بازدید از میادین نفتی غرب کارون به خوزستان رفته بودند پخش شد که با سخنان روحانی که در گذشته درباره این میادین مطرح کرده بود همراه بود. روحانی در این بخش از مستند درباره اهمیت میادین مشترک غرب کارون سخن گفت و با اشاره به تولید اندک از این میدان در زمان دولت گذشته، به شتاب همسایه غربی – عراق – در برداشت از منابع این میدان پرداخت و از شرکتهایی همچون شل و بی پی نام برد که عراق با کمک آنها در حال افزایش برداشت خود از این میدان مشترک است. نقل قول روحانی درباره این میدان مشترک در این بخش از مستند، چشم انداز تولید یک میلیون بشکه نفت در روز از این منطقه بود.
نکته مهم، پررنگتر بودن اشاره به میادین نفتی غرب کارون نسبت به میدان گازی پارس جنوبی در مستند انتخاباتی روحانی بود که شاید هدف از آن، تاکید بر اولویت غرب کارون باشد. هرچند نقل قول روحانی مبنی بر نیاز صنعت نفت و گاز کشور به سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد دلاری، یک تاکید عام بود که مجموعه صنعت نفت را در بر می گرفت. مستند انتخاباتی روحانیف بین سرمایه گذاری در نفت و گاز و بهبود وضعیت اقتصادی کشور، پیوندی نامحسوس ایجاد کرد تا تاکیدی بر اهمیت نفت در اقتصاد باشد.
تاکنون مستند انتخاباتی ۴ کاندیدا پخش شده که به جز روحانی، در سایر مستندهای انتخاباتی شاهد توجه به صنعت نفت نبودیم.

Share/Save/Bookmark


محمد احمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۸ ۲۰:۳۷:۱۸
80 هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی یارانه است/
الان میگویید قانون گفته نصفش به مردم بدهند/
منم میگویم قانون اشتباه کرده و فورا تغییر کند، درامد هدفمندی یارانه باید همه اش به مردم نیازمند بدهند و نه جای یدگر خرج شود/ باید همه این مبلغ به مردم بدهند منتها مردم مستمند/
اگر حدود آن 20 میلیون برخودار و بی نیاز حذف شود، حداقل باید بیش از دو برابر یارانه کرد. ولی من پیشنهاد میکنم این حدود 100 هزار تومان اضافی را سرمایه گذاری در شرکتهای مولد کرده و رایگان و فوری سهامش به مردم بدهند، اینگونه هم تولیدی و اشتغال افزایش میابد و هم قدرت خرید مردم افزایش میابد.
سهام عدالت بد اجرا شد، خیلی از محرومین نگرفتند، ولی آن روستانشین زمین‌دار که عایدی میلیاردی دارد سهام عدالت گرفت! ولی بیکار فیر شهری نگرفت! تازه سهام عدالت ده سال معطل است چون قسطی از سودش بود! این نوع توزیع ثروت اصلا به درد بخور نیست.
 
محمد احمدی
۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۰۶:۵۲:۴۲
: پاکابارا:... آسانی رِفُرم اقتصادی

توسط arman76ma » چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 05:09
می‌خواهم مستند و بنابر آمار و ارقام رسمی منتشرشده در رسانه‌های داخلی دربارۀ افزایش قدرت خرید مردم بگویم.
می‌دانید که در این چند سال در کنار رکود تورمی (با سیاست ریاضتی دولت یازدهم)، قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است.
اکنون که این مطلب می‌نویسم، زمان حساسی برای مردم است که تصمیم بگیرند.
دولتی‌ها و بروکرات‌هایش، با هیاهو و اتهام پوپولیسم خواندن کسانی که خواستار افزایش کمک به نیازمندان هستند، نمی‌خواهند اجازه دهند این قدرت خرید به شدت کاهش یافته آحاد مردم (شاید بر اثر سوءتفاهم از درک یارانه)، به ویژه، اکثریت جامعه که مزدبگیر هستند، افزایش یابد، و با بهانه افزایش نقدینگی و تورم زا بودن!
می‌دانید در این سه سال و نیم از دولت یازدهم، فقط چند حدود 6% به جمعیت کشور افزوده شده، اما در عوض حدود 4 ملیون نفر حذف شدند.

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8 ... 8%A7%D9%86

در سال 1389 قانون هدف‌مندی یارانه اجرا شد. جمعیت کشور در سال 1390 معادل ۷۵٬۱۴۹٬۶۶۹ بود، این جمعیت معادل ۷۹٬۹۲۶٬۲۷۰ شد. عملا تعداد یارانه بگیران و مبلغش 45500 تومانی ماهانه از زمان شروع تغییری نکرده است. در همین حال میزان نقدینگی کشور به روایی بیش دو برابر شده است. البته مقداری ناچیز دولت سبد کالا میان گروهی توزیع کرده است. من از پشت صحنه خبر ندارم چون شفافیت نیست، بارها سایت های داخلی و قانونی کشورر از مابقی یارانه اظهار بی اطلاعی می کنند که کجا می رود! این ها را می گویم همگی مستند است و در رسانه منتشر می شود. متاسفانه بحث یارانه را بازیچه امیال و بازی سیاسی کرده اند. در حالی کشور از کاهش قدرت رخید مردم و رکود متاقبش به شدت آسیب دیده است. بازرهای اصلی کشور مثل مسکن و ازدواج به رکود کشیده شه است. سن ازدواح به شدت بالار فته و آمار طلاق و بزه‌کاری افزایش یافته است. این‌ها یک دلیل اصلی اش کاهش قدرت خرید و بیکاری است.

(معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به رشد 17/1 درصدی پایه پولی و 23/2 درصدی نقدینگی در سال 95، گفت: حجم نقدینگی در پایان سال 95 به 1253 هزار میلیارد تومان رسید. کیهان)

http://kayhan.ir/fa/news/102581

کامنت زیر با ویرایش اشتباهات نگارشی و تایپی بازنشر می‌دهم (به دلیل تایپ دو دستی و حواس‌پرتی معمولا در کامنت‌گذاری آنلاین‌نویسی من زیاد از این اشتباهات تایپی انجام می‌دهم/ شرمنده).

من اگر اجازه بیابم، مجار برای شما باز می کنم، بدانید امکان دو برابر کردن میزان یارانه ها هم اکنون فراهم است، بایست قانون اصلاح شود، این مبلغ درآمد از یارنه از سوبسید کالاها بوده و حق مردم مستمند است. تجار و شرکت‌ها در این چند سال دائما قیمت محصولات و خدمتشان را افزایش داده اند. من بارها کامنت در سایت‌های گذاشتم، تاکنون فقط سایت خردادنیوز (که شهرت به انتساب جناح اصلاح طلب دارد و حامی دولت یازدهم) کامنت مرا منتشر کرد! این‌جا تشکر می‌کنم:

http://khordadnews.ir/fa/news/217188/%D ... 9%88%D9%85

80 هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی یارانه است.
الان می گویید قانون گفته نصفش به مردم بدهند.
منم میگویم قانون اشتباه کرده و فوراً تغییر کند، درآمد هدف‌مندی یارانه باید همه اش به مردم نیازمند بدهند و نه جای دیگر خرج شود.
باید همه این مبلغ به مردم بدهند منتها مردم مستمند.
اگر حدود آن 20 میلیون نفر گفته شده برخودار و بی‌نیاز حذف شود، حداقل باید بیش از دو برابر یارانه کرد.
ولی من پیشنهاد می‌کنم این حدود 100 هزار تومان اضافی را سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مولد کرده و رایگان و فوری سهامش به مردم بدهند، این‌گونه هم تولید و اشتغال افزایش و هم قدرت خرید مردم افزایش میابد.
سهام عدالت بد اجرا شد، خیلی از محرومین نگرفتند، مثلاً برخی از روستانشین زمین‌دار- که عایدی میلیاردی دارند- سهام عدالت گرفتند! ولی برخی از بی‌کار فقیر شهری نگرفتند! تازه سهام عدالت ده سال معطل است، چون قسطی از سودش بود! این نوع توزیع ثروت اصلا به درد بخور نیست.
منبع: درآمد ۸۰ هزار میلیارد تومانی دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها. سایت خبرگزاری کار ایران/ایلنا
http://www.ilna.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-% ... 9%87%D8%A7
------------------------------------------------------
نکتۀ مهم: من هم مخالف تزریق نقدیگی مستقیم هستم، چرا که ثابت شده این روش تزریق پول مستقیم تورم زا است. شاید دلیلش توانایی دولت ها در انتشار پول بی‌پشتوانه است (بنگرید به مطلب قبلی درباره، تغییر ماهیت پول، از حقیقی به کاذب).

برای همین من، پیشنهاد می‌کنم - مانند بسیاری اصحاب نظر- این یارانه به شکل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سودده باشد، بعد آن را به شکل توزیع سهام میان عموم مردم- به ویژه اکثریت فقیر از جمله بیکاران فقیر و کارگران و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی- توزیه شود. آن‌ها خود بهتر از هر کسی می‌توانند تصمی بگیرند چه به صلاحشان است. برخی شاید آن سهام نگه دارند و فقط از سودش بهره به برند، برخی آن را به صورت وثیقه برای گرفتن وام استفاده کنند، برخی هم به فروشند.

کمابیش سالانه 80 هزار میلیارد تومان درآمد از قانون هدف‌مندی است، پس دولت می‌توان تعهد چند سالۀ مالی قطعی ایجاد کند برای خرید سهام عمده، یعنی هم اکنون می‌تواند به اندازۀ 5 سال دیگر یک‌جا سهام بخرد، تقریباً معادل یک میلیون تومان برای 80 ملیون نفر در سال، 5میلیون تومان برای 5 سال، تازه اگر یک چهارم را بی‌نیاز بگیرند، این مبلغ افزایش میابد. 5 ضرب در 80 هزار میلیارد تومان، می‌شود، 400 هزار میلیارد تومان، یک سرمایه‌گذاری بزرگ است.
این مبلغ عظیم اقدام به خرید سهام یا افزایش سهام شرکت‌های سودده مانند پالایشی و پتروشمی و غیره بکند و اکنون میان مردم توزیع کند(سهام به ارزش بیش از 5 میلیون تومان فوری امسال می‌تواند بدهند به هر نفر، یک خانوار فقیر 5 نفره با تجمیع این سهام، قطعا قدرت خریدشان افزایش چشمگیر میابد و حتی متواند سپرده‌گذاری کند یا بعنوان وثیقه، وام بزرگی بگیرد مثلا برای خرید خانه و یا ازدواج فرزندانشان، در نتیجه بازارهای اصلی مثل مسکن و ازدواج از رکود خارج می‌شود)، با احتساب سود، اقساطش دولت از محل دریافت درآمد هدفمندی یارنه به شرکتها به پردازد.
اینگونه هم تولید و اشتغال و هم قدرت خرید مردم افزایش میابد. یک کار برد-برد برای همۀ کشور است. چون این سهام مشخص است، سیستم مالیاتی هم شفاف میشود و درآمد دولت هم افزایش میابد.

این امر، تحقق یکی از خواستهای برحق مردم است، یعنی فقرزدایی و توزیع عادلانه ثروت ملی. اما با تأسف، عده ای به طرز اهانت آمیزی، اصطلاخ زشت گداپروری به کار می‌برند. شرم از مردم ایران نمی‌کنند که دادن حق مردم ثروت ملی را، گدایی میگویند. شرم بر شما باد که ولی نعمتان خود را به چنین القاب زشتی خطاب می‌کنید! مردمی که اکثریت جمعیتش مزدبگیر با ماهی 250 دلار است . میلیون فقیر و بیکار دارد، ولی بر روی اقیانوسی از ثروت منابع طبیعی نسشته است، دغدغۀ معیشت دارد
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵