داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 18278
 
دو فوریت جلوگیری از خلق درآمد ۷۴ هزار میلیارد تومانی دولت تصویب شد
 
مجلس امروز با دو فوریت طرحی موافقت کرد تا از خلق درآمد ۷۴ هزار میلیارد تومانی توسط دولت برای تسویه بدهی‌های بانک‌ها و شرکت‌های دولتی از این محل جلوگیری کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۵۶
به گزارش فارس، نمایندگان مجلس دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی و مصرف سود حاصل از آن را تصویب کردند تا از آنچه اقدام غیرقانونی دولت برای اختصاص ۷۴ هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی برای تسویه بدهی‌های بانک های دولتی و شرکت های دولتی می‌دانند، جلوگیری کنند.

درآمد ده‌ها میلیونی بانک مرکزی نباید در چند دقیقه مصرف شود

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس در جلسه علنی امروز در دفاع از ضرورت دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی و مصرف سود حاصل از آن گفت: جلوگیری از خسارت احتمالی مالی و مقابله با فوت فرصت موجب شد نمایندگان طرح را به‌صورت دو فوریتی ارائه کنند.

وی افزود: بانک مرکزی به استناد بند (ب) ماده ۲۶ قانون پولی و بانکی و بر اساس نرخ تسعیر ارز به ریال ۷۴ هزار میلیارد تومان خلق درآمد و این مبلغ را توزیع کرده است.

نادران با بیان اینکه اقدام بانک مرکزی در نحوه تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌هایی ارزی حتی در صورت خلاف قانون نبودن تبعاتی در معیشت زندگی مردم به وجود آورده، خاطر نشان کرد: اگر اینطور باشد، خلاء قانونی برای نحوه تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی وجود دارد که ما باید با تصمیم‌گیری درباره نحوه هزینه ۷۴ هزار میلیارد تومان پولی که خلق شده، اجازه ندهیم اینگونه مبالغ با تصمیم‌های چند دقیقه‌ای و دو ساعته هزینه شود.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید بر اینکه نمایندگان در کمیسیون تلفیق برای ریال به ریال پول کشور تصمیم‌گیری می‌کنند، گفت: در حالی ۷۴ هزار میلیارد تومان درآمد بانک مرکزی در حال هزینه است که مجلس هیچ تصمیم و نقشی در آن ندارد.

نادران تصریح کرد: ما چند راه بیشتر نداشتیم؛ اول اینکه طبق ماده ۲۶ قانون پولی و بانکی کشور تسعیر کنیم اما ممکن بود این کار با مشکل مواجه شود و لذا بهترین راه برای مقابله با هزینه مبالغ ده‌ها میلیون تومانی در زمان کم، تعیین قانونی برای نحوه تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی است.

وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از فوت فرصت و بر اساس آئین نامه داخلی مجلس طرح تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی را در قالب دو فوریت مطرح کردیم تا اختیارات این مجموعه و دولت در نحوه هزینه درآمد حاصل از تسعیر را مشخص کنیم.

وی در پایان از همکارانش خواست برای مقابله با مشکلات اقتصادی حاصل از مصرف هزینه‌های درآمدی تسعیر دارایی بانک مرکزی به دو فوریت این طرح رأی مثبت دهند.

مصباحی مقدم: اول بگوییم دولت چه کرده است

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم که به عنوان موافق در طرح دو فوریت نحوه تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی در سال ۹۲ و مصرف سود حاصل سخن می‌گفت، افزود: ابتدا باید عنوان کنیم که دولت محترم در چند روز گذشته چه اقدامی را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: در بودجه ۹۲ به پیشنهاد دولت نرخ ارز را ۲۴۵۰ تومان تصویب کردیم تا دولت به دنبال مدیریت و کنترل ارز باشد اما مجمع عمومی بانک مرکزی که بدون مصوبه شورای پول و اعتبار تشکیل شده است دلارهای خارجی بانک مرکزی و ذخایر آن را تسعیر و مبلغ ۷۴ هزار میلیارد تومان خلق شد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه بانک مرکزی باید براساس قانون عمل کند، افزود: دولت می‌خواهد براساس ۷۴ هزار میلیارد تومان درآمد خرج شده،۱۱ هزار میلیارد تومان بدهی‌اش به بانک مرکزی را تسویه کند، ۶هزار میلیارد تومان بدهی به شرکت‌های دولتی را تسویه کند تا به زعم خودش دولت را بدون بدهی تحویل بدهد.

وی افزود: دولت می‌خواهد ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی به بانک مسکن به بانک مرکزی را نیز تسویه کند و این یعنی اینکه دولت می‌خواهد بدهی ۲۰ سال آینده بانک مسکن را بدهد تا هزینه‌های مسکن مهر و بدهی‌های آن به بانک مسکن به سرمایه‌های بانک مسکن تبدیل شود.

وی با بیان اینکه مصرف هزینه ۷۴ هزار میلیارد تومان خلق شده از درآمدهای بانک مرکزی موجب نقدینگی کشور خواهد شد، افزود: نقدینگی همان چیزی است که ما از آن می‌ترسیم و تورم ۳۵ درصدی اعلام شده توسط بانک مرکزی را حاصل آن می‌دانیم لذا باید با فوریت جلوی این کار را بگیریم.

مصباحی مقدم به درخواست نمایندگان برای رای به دو فوریت این رای پیشنهاد کرد که در صورت تصویب دو فوریت این طرح، کمیسیون مربوطه عصر امروز طرح را بررسی کند.

محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان نیز که به عنوان موافق با دو فوریت این طرح سخن می‌گفت با تاکید بر دقیق بودن سود حسابداری گفت: نرخ ارز عملا در اختیار بانک مرکزی است و این درحالی است که بانک مرکزی می‌تواند با تسعیر نرخ ارز ارزش ریالی دارایی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با بیان اینکه درآمد حاصل از تسعیر دارایی و بدهی بانک مرکزی قابل محاسبه و قابل محاسبه نیست، افزود: اگر سود حاصل از تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی طوری هزینه شود که کارشناسی نباشد تبعات هنگفتی می‌تواند برای اقتصاد داشته باشد.

عثمانی با تاکید بر فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی‌ها وبدهی‌های ارزی بانک مرکزی از نمایندگان خواست برای مقابله با فوت فرصت به دو فوریت این طرح رای مثبت بدهند.

مخالفان:تصویب قانون برای بانک مرکزی نیازمند کارشناسی است

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در جلسه علنی امروز در مخالفت با دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی اظهار داشت: بر اساس آئین‌ نامه، طرح‌ها و لوایح دو فوریتی زمانی موضوعیت دارند که خسارت احتمالی به کشور وارد شده باشد.

وی افزود: اینکه برخی نمایندگان می‌گویند از نحوه مصرف سود حاصل از تسعیر دارایی و بدهی‌های بانک مرکزی ناراحت هستند، درست نیست بلکه بر اساس ماده ۲۶ قانون پولی و بانکی کشور دولت موظف است درآمدهای حاصل از بانک مرکزی را به خزانه واریز کند؛ بنابراین جای نگرانی نیست.

لاهوتی با بیان اینکه مجلس اهرم‌های قانونی برای برخورد با دولت در صورت عدم اجرای قانون را دارد، گفت: دولت قانون را درباره مصرف سود حاصل از درآمدهای بانک مرکزی اجرا می‌کند و اگر این کار را نکرد، ما می‌توانیم از شخص رئیس جمهور گرفته تا مسئولان دولتی به قوه قضائیه شکایت کنیم تا دولت پاسخگو باشد.

نماینده لنگرود در مجلس با انتقاد از برخی اظهارنظرها مبنی بر سوء‌استفاده از سود حاصل از درآمد بانک مرکزی گفت که اینگونه از اظهارنظرها و قضاوت‌ها، عجولانه است.

لاهوتی از نمایندگان خواست با مخالفت‌شان با دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی شرایط را برای بررسی کارشناسی این طرح در کمیسیون‌های تخصصی فراهم کنند.

بر اساس این گزارش محمدمهدی مفتح نماینده تویسرکان نیز در مخالفت با دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی اظهار داشت: این طرح به‌طور بلندمدت برای بانک مرکزی مشکل‌ساز است و ما نباید با تصویب عجولانه آن مشکل برای بانک مرکزی درست کنیم.

مفتح با اشاره به بند «ب» ماده ۲۶ قانون پولی و بانکی کشور، افزود: طبق قانون دولت مازاد درآمد بانک مرکزی را به خزانه واریز خواهد کرد و در شرایطی که ما در این حوزه قانون مشخص و معینی داریم، نیاز به تصویب قانون جدیدی نیست.

وی تصریح کرد: ‌اگر دولت درآمد حاصل از تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی را به خزانه وارد نکند، مغایر با قانون عمل کرده و رفتارش قانونی نیست و در این صورت هیئت تطبیق مصوبات نیز می‌تواند این مصوبه را رد کند.

نماینده تویسرکان در مجلس با بیان اینکه طرح دو فوریتی تنها ۲۰ ساعت برای نمایندگان اجازه ارائه پیشنهاد را مطرح کرده، اظهار داشت: درباره طرحی که در رفتارهای بانک مرکزی تأثیر زیادی دارد نمی‌توان در مدت ۲۰ ساعت پیشنهادات را مطرح کرد؛ چرا که این هم نیاز به بررسی و تحمل بیشتر دارد.

قاضی‌پور: دولت درآمد مازاد را باید به خزانه واریز کند

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در جریان رسیدگی به این طرح در صحن علنی مجلس مجلس طی اخطاری با استناد به اصول ۴۳ و ۵۲ و ۵۵ قانون اساسی با اشاره به تأکید قانون برای واریز درآمدهای مازاد به خزانه ارزی گفت:‌ ما باید از حق و حقوق بیت‌المال دفاع کنیم و اجازه ندهیم دولت درآمد مازاد را آنطور که میل دارد هزینه کند.

وی افزود: مبلغ ۷۴ هزار میلیارد تومان درآمدی که توسط بانک مرکزی خلق شده، باید بر اساس ضابطه هزینه شود تا تبعات اقتصادی نداشته باشد.

قاضی‌پور همچنین با طرح این پرسش که ‌چرا مبلغ درآمد بانک مرکزی از نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی رُند است، تأکید کرد: باید مشخص شود مبلغ خُرد آن چقدر بوده و چرا غیب شده است؟

ابوترابی :خلق درآمد ۷۴ هزار میلیارد تومانی معجزه است

حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز طی اخطاری با اشاره به موضوع درآمد ۷۴ هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی از تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی، گفت:‌ این اخطار بنده به هیئت رئیسه نیست بلکه به موضوع طرح است که باید مورد توجه باشد.

وی افزود:‌کلیه درآمدهای دولت باید طبق قانون هزینه شود، لذا توصیه بنده این است که ما از کنار این موضوع به آسانی عبور نکنیم.

نماینده مردم تهران گفت: خلق درآمد ۷۴ هزار میلیارد تومانی برای کشور یک نوع معجزه است که باید ابعاد مختلف آن را بررسی کنیم.

ماموریت لاریجانی به کمیسیون بودجه برای بررسی یک طرح

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از تصویب دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی در سال ۹۲ و مصرف سود حاصل از آن، به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مأموریت داد که این طرح را در جلسه فوق‌العاده عصر امروز بررسی کند.

وی خطاب به حجت‌الاسلام مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت:‌ این طرح برای آنکه در جلسه فردای مجلس بررسی شود، باید در جلسه امروز کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد، لذا امروز جلسه تشکیل داده و این طرح را بررسی کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵