کد مطلب: 59039
 
گزارش "نکونیوز" از آنچه در آخرین روز همایش IPF گذشت
نخستین گام برای پیشرفت؛ پیوستن به شبکه جهانی سوئیفت
 
دوازدهمین همایش بین‌المللی پتروشیمی (IPF) عصر یکشنبه در حالی به کار خود پایان داد که به رغم قول و قرارهای مسئولین شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص تعیین نرخ خوراک، این معضل همچنان به قوت خود باقی است و تنها باید امیدوار بود که شرکت های خارجی بدون در نظر گرفتن این مهم، با اجرای برجام، مذاکرات و عقد قراردادهای خود را در این صنعت طلایی آغاز کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۱
دوازدهمین همایش بین‌المللی پتروشیمی (IPF) عصر یکشنبه در حالی به کار خود پایان داد که به رغم قول و قرارهای مسئولین شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص تعیین نرخ خوراک، این معضل همچنان به قوت خود باقی است و تنها باید امیدوار بود که شرکت های خارجی بدون در نظر گرفتن این مهم، با اجرای برجام، مذاکرات و عقد قراردادهای خود را در این صنعت طلایی آغاز کنند.
به گزارش نکونیوز، آخرین روز همایش با سخنان علی اشرف افخمی، مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران، آغاز شد. وی با تشریح وضعیت مالی و اقتصادی فعلی پروژه‌ها در ایران، موقعیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را برای شرکت کنندگان در همایش IPF تشریح کرد و گفت: «از ۳-۲ ماه قبل مذاکراتی برای رفع زودهنگام تحریم سوئیفت انجام شده و برای برداشته شدن این محدودیت بانکی آماده هستیم.»
افخمی نخستین اثر توافق ایران و ۱+۵ را ایجاد امید در جامعه ایران و سرمایه گذاران خارجی دانست و افزود: «نخستین گامی که برای پیشرفت نیاز داریم، پیوستن به شبکه جهانی سوئیفت و امکان برخورداری از نقل و انتقالات بانکی امن و ارزان است.» مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران، یافتن یک شریک مطمئن و معتبر را لازمه آغاز یک شراکت دانست و اعلام آمادگی کرد تا برای خارجیانی که به دنبال شرکا و فرصت‌های مناسب در ایران هستند، خدمات مشاوره‌ای ارائه کند.
سپس عیسی مشایخی، مدیرعامل پتروشیمی بین الملل که به جای عادل نژادسلیم، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس عهده دار این سخنرانی شده بود، با اشاره به اینکه وضعیت اقتصادی کشورهای اروپایی در حال حاضر، برای صنعت پتروشیمی بسیار با اهمیت است، اظهار کرد: "اکنون در منطقه ویژه پتروشیمی و دیگر مناطق نزدیک به سواحل ایران مانند عسلویه فرصت های مناسبی برای توسعه صنعت پتروشیمی و همکاری با سرمایه گذاران خارجی وجود دارد."
مشایخی در ادامه وضعیت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از لحاظ سهامداران را برای حاضران تشریح و اظهار کرد: همان طور که مشاهده می کنید ۲۰ درصد از سهام این هلدینگ هنوز در اختیار شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار دارد و در واقع، موقعیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاران خارجی محسوب می شود.
مرضیه شاهدایی، مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، که آخرین سخنران این پنل بود، درباره فرصت های سرمایه گذاری در ایران، اظهار کرد: ایران دارای مزیت های متعددی برای سرمایه گذاران است که از جمله، می توان به موقیعت استراتژیک، زیرساخت های لازم و بازار داخل و حضور توانمند پیمانکاران، مشاوران و سازندگان ایرانی اشاره کرد.
وی با بیان اینکه دوران تحریم موجب شده تا توانمندی کشور در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی افزایش یابد، تاکید کرد: حمایت وزارت نفت از توانمندی داخلی و بهره مندی از توان موجود در پروژه های متعدد موجب شده تا ایران در عرصه بین المللی شناخته و در کنار پیمانکاران خارجی حضور موثری داشته باشد.
به باور شاهدایی، شرکت های داخلی با داشتن نیروی انسانی تحصیل کرده و انگیزه بسیار برای یادگیری، در کنار شرکت های خارجی که توان رقابت مالی دارند، تجربه ای خوب و ارزنده کسب می کنند. از سویی، برخی از این شرکت های خارجی با نظام بوروکراسی داخلی نیز آشنا هستند که بدون شک این، مزیت های خوبی برای جوینت ونچر شدن با شرکت های داخلی است.
امیرحسن فلاح، مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، یکی دیگر از سخنرانان و مدیر یکی از پنل ها، سه شنبه ۲۴ آذر را روزی سرنوشت‌ساز در تاریخ کشور دانست و ابراز امیدواری کرد که پس از سالیان متمادی، مشکلات موجود بر سر قضیه انرژی هسته‌ای برطرف و همه از منافع آن بهره‌مند شوند.
فلاح در ادامه به درآمد ۲۰ میلیون یورویی NPC در سال های اخیر اشاره کرد و توافق نامه امضا شده NPC را در پی ریزی ساختار فاینانس و پیشرفت پروژه ها موثر قلمداد و تاکید کرد که در خلال این قراردادها، هیچ تاخیری در پرداخت وجود نداشته است.
سپس، پنل های تخصصی کار خود را آغاز کرد و برخی از مدیران عامل و نمایندگان، مشاوران و کارشناسان شرکت های خارجی با ابراز علاقه در خصوص لغو تحریم ها و بازگشت ایران به بازارهای جهانی، فرصت را مغتنم شمرده و در مورد همکاری با ایران، اعلام آمادگی کردند.
موضوع سخنرانی های پنل دوم؛ حمایت‌های بالقوه SACE ایتالیا در پروژه‌های توسعه‌ای پتروشیمی، سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران در پساتحریم و نیز تسهیلات سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی ایران بود که سخنرانان از ایتالیا، انگلستان و آلمان بودند.
موضوع سخنرانی های پنل تخصصی سوم؛ زنجیره ارزش پتروشیمی و نقش شرکت پاسارگاد در آن، آثار تولید اتیلن در خاومیانه توسط شرکت تکنیپ، تغییر چهره صنعت پتروشیمی جهان و ارایه نقشه راهی برای استراتژی‌های همبسته پتروشیمی ایران بود که سخنرانان از ایران، فرانسه، انگستان و آمریکا بودند.
در آخرین بخش از این همایش نیز، موضوعاتی مانند محصولات پتروشیمی ایران و بازارهای روسیه، سناریوهای مختلف درباره بازارهای منطقه‌ای محصولات پتروشیمی و انتخاب انعطاف‌پذیری توسط سخنرانانی از روسیه و ایتالیا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در انتها، محمدحسن پیوندی، قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، IPF ‌را یک همایش بی‌نظیر خواند که از نظر تعداد شرکت‌کنندگان و دست‌یابی به اهداف و دستاوردها، با همایش‌های قبلی قابل مقایسه نبود.
پیوندی در پایان ابراز امیدواری کرد همایش دوازدهم کمک کرده باشد تا سرمایه‌گذاران در آستانه تحولات تازه، آشنایی لازم با بازار ایران و فرصت‌ها و چالش‌ها را پیدا کرده و از میهمان‌نوازی ایرانیان نیز بهره‌مند شده باشند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵