کد مطلب: 106993
 
بن بست گران شدن بنزینی که ارزانتر از آب است!
بنزین دونرخی می شود
 
قیمت بنزین همچنان در ایران ارزان ترین در جهان است و تلاش های پنهان دولت روحانی برای افزایش قیمت بنزین از نیمه دوم سال گذشته تاکنون به نتیجه نرسیده است. اما یک منبع آگاه به نکونیوز گفت که برنامه ریزی برای دونرخی کردن بنزین از اواسط پاییز جدی تر شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۱
قیمت بنزین همچنان در ایران ارزان ترین در جهان است و تلاش های پنهان دولت روحانی برای افزایش قیمت بنزین از نیمه دوم سال گذشته تاکنون به نتیجه نرسیده است. اما یک منبع آگاه به نکونیوز گفت که برنامه ریزی برای دونرخی کردن بنزین از اواسط پاییز جدی تر شده است.
به گزارش نکونیوز، دولت در سال گذشته و هنگام ارائه لایحه بودجه ۹۷ به مجلس قصد افزایش قیمت بنزین را داشت. تثبیت قیمت بنزین در دو سال متوالی و نیاز دولت به منابع مالی بیشتر، دولت را مجاب به افزایش قیمت بنزین کرده بود. اما ناآرامی هایی که از پنجم دی ماه سال گذشته در کشور ایجاد شد و رییس جمهوری در سخنان اخیر خود در مجلس، آغاز مشکلات اقتصادی را به آن مرتبط دانست، موجب عقب نشینی دولت شد. ضمن اینکه اگر دولت هم به افزایش قیمت بنزین اصرار داشت مجلس با آن همراهی نمی کرد. بنابراین سال در شرایطی آغاز شد که قیمت بنزین در ۱۰۰۰ تومان برای هر لیتر ثابت ماند.
خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه امسال، بار دیگر پرونده افزایش قیمت بنزین را در دولت باز کرد. چراکه تحریم نفتی ایران موجب کاهش درآمدهای نفتی ایران می شد و در دسترس ترین راهکار برای جبران این کاهش درآمد، افزایش قیمت بنزین بود. اما با افزایش مداوم قیمت ارز و طلا و سکه در بازار، بی ثباتی اقتصادی بیش از هر زمان دیگری بر کشور سایه انداخت و آغاز سفرهای تابستانی مردم هم مانعی دیگر در مقابل افزایش قیمت بنزین بود که می توانست نارضایتی های عمومی را گسترش دهد. به همین دلیل علیرغم برگزاری جلساتی در داخل دولت برای افزایش قیمت بنزین یا دونرخی کردن آن، این موضوع همچنان در بن بست باقی ماند.
حالا در آستانه نیمه دوم سال، بار دیگر شایعات افزایش قیمت بنزین افزایش یافته است. اما اوضاع اقتصادی همچنان بی ثبات است و نارضایتی عمومی به اوج خود رسیده و به همین دلیل افزایش قیمت بنزین باز هم بعید به نظر می رسد. این درحالیست که قیمت کلیه اجناس و کالاها و خدمات در کشور طی ماههای اخیر حداقل یک و نیم تا دو برابر شده اما قیمت بنزین بیش از سه سال است که ثابت مانده است. هم اکنون قیمت یک بطری نیم لیتری آب معدنی بین ۸۰۰ تا هزار تومان است اما یک لیتر بنزین با قیمت هزار تومان به فروش می رسد تا بنزین، ارزان ترین کالا در ایران باشد.
دولت در بن بست افزایش قیمت بنزین گرفتار شده است. از یک سو عرضه بنزین با قیمت کنونی، عامل مهمی در افزایش مصرف سوخت است که در دیدار اخیر اعضای هیات دولت با رهبر معظم انقلاب هم مورد تاکید و گلایه ایشان قرار گرفت. از سوی دیگر، هرگونه افزایش قیمت بنزین در مقطع کنونی که گرانی ها بیش از هر زمان دیگری گریبانگیر مردم شده، می تواند به نارضایتی عمومی دامن بزند. در چنین شرایطی شاید بهترین راهکار دولت، دو نرخی کردن بنزین باشد.
یک منبع موثق در این زمینه به نکونیوز گفته بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، از پاییز امسال، دولت با دونرخی کردن بنزین گام اول را برای افزایش قیمت بنزین برمی دارد. زمزمه های به کار بردن مجدد کارت هوشمند سوخت نیز در همین راستا دوباره مطرح شده است. پیشبینی می شود دولت سهمیه ای با قیمت کنونی برای خودروها در نظر بگیرد و بنزین آزاد را با قیمت ۲۰۰۰ تومان عرضه کند. مخالف جدی چنین روشی در دولت بیژن زنگنه وزیر نفت بوده است اما از آنجا که وزارت نفت صرفا نقش مجری را در اجرای این تصمیم احتمالی دولت خواهد داشت و این تصمیم برای دولت کم هزینه تر از تثبیت قیمت فعلی بنزین یا افزایش یکباره قیمت آن خواهد بود، زنگنه نیز چاره ای جز تبعیت از این تصمیم نخواهد داشت.
تنها نقطه مبهم در این زمینه، زمان آغاز اجرای این طرح است. پیشبنی می شود از اواخر مهر یا اوایل آبان ماه، دونرخی کردن بنزین کلید بخورد که اگر این اتفاق نیفتد، دیگر تا انتهای سال، بعید است قدمی برای این کار برداشته شود و همه چیز به لایحه بودجه ۹۸ موکول خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵