کد مطلب: 100629
 
با چشم انداز تغییر در استفاده از سوخت های فسیلی تا سال 2050
استراتژی تازه شل کلید خورد
 
درحالیکه جهان از سوخت های فسیلی فاصله می گیرد، شرکت هلندی رویال داچ شل اعلام کرد که خطرات کمی برای دارایی هایش وجود دارد و وعده داد تا سرعت خود را در استفاده از انرژی پاک با جهان تنظیم کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۱
درحالیکه جهان از سوخت های فسیلی فاصله می گیرد، شرکت هلندی رویال داچ شل اعلام کرد که خطرات کمی برای دارایی هایش وجود دارد و وعده داد تا سرعت خود را در استفاده از انرژی پاک با جهان تنظیم کند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز از فاننشال تایمز، این گروه انگلیسی هلندی اعلام کرده است ۸۰ درصد از ذخایر کنونی نفت و گاز تا سال ۲۰۳۰ تولید خواهند شد. انتظار می رود در این دوره زمانی تقاضا برای سوخت های هیدروکربنی بالاتر از سطح کنونی باشد علارغم اینکه در این زمان سناریوی یافتن انرژی جایگزین برای سوخت های فسیلی به بالاترین رشد خود رسیده باشد. شل ابراز اطمینان کرده که ذخایرش درمقایسه با نفت بشکه ای ۷۰ دلار که در روزهای اخیر رشد داشت می تواند با پایینترین قیمت بشکه ای ۴۰ دلار در این دوره زمانی رقابتی باقی بماند و این شرکت قابلیت انعطاف پذیری کافی برای منطبق شدن با سرمایه گذاری دراز مدت با تغییر فضای انرژی را دارد.
این رویکرد درحالی صورت میگیرد که شرکت شل ۱۲ آوریل از اجرای استراتژی انتطباق سیستم انرژی پایین تر کربن خبر داد. به گفته"بن ون برودن" مدیرعامل این شرکت ، با درک معنی تغییرات اقلیمی، شل با یکی از بزرگترین پرسش های استراتژیک روبرو شده است و متعهد است تا گامهای مناسب را در جامعه و برای مشتریانش با هدف کاهش مصرف گاز های کربن بردارد. این گزارش یک هفته پس از تهدید قانونی فعالان محیط زیست علیه شرکت شل صورت گرفت. گروه دوستداران زمین که به دنبال کاهش گرمایش زمین هستند خواستار تغییر سریعتر برای جایگزینی سوخت های پاک به جای سوخت های فسیلی شدند.با توجه به افزایش نگرانی میان سرمایه گذاران و فشار قانونگذاران، شرکت شل در پاسخ به خطرات اقلیمی در فعالیت های تجاری خود استراتژی تازه خود را کلید زد.
این غول نفتی حمایت خود را از Task Force به ریاست «مایکل بلومبرگ» میلیارد آمریکایی و شهردار سابق نیویورک و «مایکل کرنی» رییس بانک مرکزی انگلستان و هیئت مدیره گروه ثبات مالی G۲۰ برای افشای تخطی های اقلیمی نشان داد. آقای کرنی در گذشته هشدار داده بود که سرمایه گذاران با یک پتانسیل عظیم از ضرر مالی ناشی از عملکرد نادرست درباره جلوگیری از تغییرات اقلیمی روبرو هستند. این در حالی است که ذخایر سوخت فسیلی به طور واضح غیرقابل تحمل شده است. شرکت شل به این مسائل که تقاضای نفت احتمالا افزایش خواهد یافت و پس از آن کاهش خواهد داشت توجه نشان داده است ولی معتقد است رخ دادن این مرحله از تغییر یک دهه طول خواهد کشید. تغییرات بسیار سریع به انرژی پایین کربن برای شل امری قابل قبول است و تقاضای نفت بین سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵ افزایش یک درصدی خواهد داشت و سپس تا سال ۲۰۴۰ سقوط یک درصدی دارد. دراین سناریو بین سالهای ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰ بیش از نیمی از فروش خودرها در جهان شامل خودروهای برقی خواهند شد.حتی درصورت پیشرفت بالای خودروهای برقی ، تقاضای جهانی برای نفت درسال ۲۰۵۰ همچنان ۷۸ میلیون بشکه در روز خواهد بود که حدود ۸۵ درصد تولید کنونی نفت است.
براساس گزارش شل این تقاضا در سال ۲۰۷۰ به ۵۰ تا ۶۰ میلیون بشکه در روز می رسد. این به دلیل ادامه رشد تقاضا از سوی کشورهای درحال توسعه و مشکل یافت جایگزینی برای نفت در بخش حمل و نقل سنگین چون هواپیماها ، کامیون ها و کارخانجات شیمیایی است. گزارش شل تاکید دارد که سرمایه گذاری بیشتر در استخراج و تولید ده ها سال ادامه دارد زیرا ذخایر موجود نفت و گاز سریعتر از میزان تقاضا روبه کاهش هستند. درعین حال معیارهای انعطاف پذیر سخت تری برای حفظ سرمایه استفاده خواهد شد تا سطح ریسک را پایین برده و دوره های پرداختی را کوتاه کند. همزمان شرک شل تنوع بیشتری در بخش معاملات انرژی پاک از جمله انرژیهای تجدید پذیر و سوخت زیستی در دستور کار خود قرار خواهد داد. این شرکت نفتی متعهد به سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری در سال بر روی انرژیهای تازه تا سال ۲۰۲۰ شده است و انتظار دارد این میزان در آینده بیشتر شود. سرمایه گذاری که تاکنون صورت گرفته است شامل شراکت در سهام شرکت انرژی خورشیدی Silicon Ranch و خرید شرکت New Motion یکی از بزرگترین شبکه های خودروهای الکترونیکی اروپا است.
هدف جاه طلبانه شل که در سال گذشته آغاز شد کاهش رد پای خود در مصرف کربن از جمله گازهای کربنی و محصولات آن به نصف تا سال ۲۰۵۰ بود. امری که بسیار تاثیر بیشتری نسبت به شرکت های رقیب شل داشت ولی نتوانست فعالان محیط زیستی را راضی نگه دارد. این فعالان معتقدند این تغییر براساس توافق اقلیمی پاریس باید هرچه سریعتر صورت پذیرد تا از افزایش دمای زمین جلوگیری کند و آنرا به زیر ۲ درجه سانتیگراد یعنی سطح دمای زمین در دوران پیش از انقلاب صنعتی محدود کند.
نویسنده : اندرو وارد – فایننشال تایمز
ترجمه: فاطمه مهتدی - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵