داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 34612
 
موضع ظریف درباره تحریمهای جدید
 
تحریمهای جدید آمریکا با روح توافق ژنو در تضاد است،این رفتارها شرایط را برای رسیدن به توافق دشوار می‌کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۰
تحریمهای جدید آمریکا با روح توافق ژنو در تضاد است،این رفتارها شرایط را برای رسیدن به توافق دشوار می‌کند.

به گزارش شانا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با ارکی تیومیویا، همتای فنلاندی خود که به تهران سفر کرده است، با بیان این‌که تحریمهای جدید شرایط را برای رسیدن به توافق دشوار می‌کند گفت: اگر از خویشتن‌داری جمهوری اسلامی ایران سوء استفاده شود، در زمان مناسب به آن پاسخ خواهیم داد.

وی افزود: این اقدام آمریکا در تحریمهای جدید با روح توافق ژنو و توافقات در تضاد است، جمهوری اسلامی ایران اگر ضروری بداند به این اقدام پاسخ می‌دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره واکنشهای ایران در برابر این تحریمها تاکید کرد: تحریمهای آمریکا برای راضی کردن گروههای فشاری است که با هر توافقی مخالف هستند.

ظریف ادامه داد: طرف آمریکایی با توسل به برخی ملاحظات فنی و ریزه کاریها، تلاش می‌کند اقدامات خود را توجیه کند، اگر قرار باشد از این شیوه‌ها استفاده کنند ایران هم می‌تواند با توسل به برخی ریزه کاریهای فنی از توافق ژنو اقداماتی انجام دهد که خوشایند طرف مقابل نباشد.

وی تصریح کرد: ما نیازی به برطرف کردن نگرانی افرادی که خواهان توافق هستند، نداریم، جمهوری اسلامی ایران بر اساس نظرات رهبر معظم انقلاب در مذاکرات جدی است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: اگرچه دیدگاههای مختلفی وجود دارد، اما ما گروه فشاری نداریم که نخواهند به راه حل برسیم یا به دنبال دامن زدن به آشوبهای منطقه‌ای باشند.

ظریف افزود: مردم ایران به دنبال راه حل هستند، جامعه ایران به دنبال درگیری و سلاحهای هسته‌ای نیست، اما می‌توانیم اقداماتی انجام دهیم که خوشایند طرف مقابل نباشد.

وزیر امور خارجه گفت: متاسفانه گرایشی در میان دولتمردان آمریکایی وجود دارد که تصور می‌کنند با فشار می‌توانند خواسته خود را پیش ببرند.

ظریف افزود: ما از ابتدا گفته‌ایم که این روش خطرناک و غیرسازنده است و حداقل با روح توافق ژنو و تعهدات آمریکا در این توافق مغایر است.

وی با بیان این‌که این اقدامات فضا را برای رسیدن به راه حل دشوار می‌کند گفت: حتما ایالات متحده آمریکا مسئولیت اقداماتی که انجام می‌دهد را به عهده خواهد گرفت، ایران هم اگر ضرورت بداند اقدام متقابل انجام خواهد داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ما تعهد دادیم مذاکرات به نتیجه برسد، ما به دنیا نشان دادیم که به دنبال رسیدن به راه حل هستیم، اما به نظر می‌رسد آنها به دنبال روشی برای بر هم زدن مذاکرات هستند.

ظریف تاکید کرد: آنها از این روش نفعی نمی‌برند و امید به آینده بهتر نخواهند داشت.

روابط با عربستان برای ایران اهمیت دارد

وزیر امور خارجه در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری درباره سفر حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه به عربستان گفت: ایران همواره علاقه مند به حسن همجواری با کشورهای همسایه است و با توجه به این که عربستان نقش مهم و با اهمیتی در منطقه و همچنین نفوذ گسترده‌ای در جهان اسلام دارد روابط با این کشور برای ما اهمیت دارد.

وی از علاقه مندی خود به گفتگو با سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان خبر داد و اظهار امیدواری کرد: در اولین فرصت امکان این دیدار فراهم شود که می‌توانند در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ایران و عربستان منافع و خطرات مشترکی دارند که باید به صورت نیروی واحد در برابر آن عمل کنند.

وزیر امور خارجه با یادآوری سفر معاونش به عربستان و دیدار با وزیر امور خارجه این کشور گفت: در دیدار با سعود الفیصل گفتگوهای مثبت با نگرش به آینده انجام شده است و امیدواریم این گفتگوها زمینه را برای همکاری و همفکری عربستان فراهم کند.

وی از آمادگی خود برای سفر به عربستان خبر داد و افزود: همچنین از سفر وزیر امور خارجه عربستان به تهران نیز استقبال می‌کنم.

وزیر امور خارجه در بخشی از این نشست در پاسخ به سئوال خبرنگار فنلاندی مبنی بر این که چه توافقی مورد نظر ایران خواهد بود، گفت: ما متعهد به برنامه اقدام مشترک هستیم و این برنامه به دنبال یک راه حل جامع است که اثبات کند از یک سو برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز باقی می‌ماند و از سوی دیگر تمام تحریمها علیه ایران را برای همیشه لغو شود.

وی ادامه داد: این دو هدف راهنمای ما است و از افراد و کشورها می‌خواهیم خطوط قرمز یا ارقام خودسرانه را از این مذاکرات بردارند.

ظریف عنوان کرد: ایران همیشه دنبال صلح بوده است و هیچ قصدی برای تولید سلاح ندارد و آن را برای امنیت خود مخرب می‌داند. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و رئیس جمهوری نیز این سیاست را اعلام کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزیر امورخارجه تصریح کرد: ما برای اثبات فعالیتهای صلح آمیز هسته‌ای خود با اقدامات شفاف ساز مشکلی نداریم، اما از افراد می‌خواهیم در پی مذاکرات موضع گیریهای خودسرانه نگیرند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵