کد مطلب: 99602
 
چینی‌ها و پتروشیمی مکران
 
هیاتی عالی رتبه از شرکت HQC به نمایندگی دولت چین از فرصت‌ها و توانمندی‌های چابهار در زمینه ساخت شهرک پتروشیمی بازدید کرد. این بازدید در چارچوب تفاهم‌نامه روسای جمهور ایران و چین و تدوین سند ارتقای همکاری‌های مشترک دو طرف است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۳
هیاتی عالی رتبه از شرکت HQC به نمایندگی دولت چین از فرصت‌ها و توانمندی‌های چابهار در زمینه ساخت شهرک پتروشیمی بازدید کرد. این بازدید در چارچوب تفاهم‌نامه روسای جمهور ایران و چین و تدوین سند ارتقای همکاری‌های مشترک دو طرف است.

به گزارش نکونیوز به نقل از «دنیای اقتصاد» در این دیدار هیات چینی ضمن بازدید از شهرک پتروشیمی مکران در جریان آخرین پیشرفت‌های آن قرار گرفتند.

این هیات علاوه بر شهرک پتروشیمی مکران از بندر شهید بهشتی نیز به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران بازدید کرد.ژانگ لایونو (Zhang Laiyono) معاون شرکت HQC در این بازدید با اشاره به تجربیات ارزشمند مدیران شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران در ساخت این شهرک پتروشیمی گفت: مجموعه ما علاقه‌مند به توسعه همکاری با این شرکت است؛ چرا که آنها توانسته‌اند مسیر طولانی را که بی شک آسان نبوده است در ساخت شهرک پتروشیمی طی کنند.معاون HQC شهرک پتروشیمی مکران را عالی توصیف کرد و گفت نقشه طراحی شده شهرک پتروشیمی و بندر شهید بهشتی بسیار حرفه‌ای است.

ژانگ لایونو با اشاره به بی‌تاثیر بودن مسیر اجرای برجام در علاقه چین برای حضور و سرمایه‌گذاری در صنعت ایران، گفت: چین آماده سرمایه‌گذاری چند ۱۰ میلیاردی در حوزه پتروشیمی است. براین اساس نیز تا آخر آوریل مکان ساخت پارک پتروشیمی را که برای آن برنامه‌ریزی کردیم انتخاب و اعلام می‌کنیم.لایونو با بیان اینکه سرمایه‌گذاران بازار ایران را بسیار خوب رصد می‌کنند و معتقدند مهم‌ترین‌ ریسک ایران در سرمایه‌گذاری می‌تواند تغییر سیاست‌های کلان ایران باشد، افزود: چین مایل است مانند همه سرمایه‌گذاران خارجی در انتخاب نیروی انسانی خود آزاد باشد و علاقه ندارد تحت اجبار از نیروی بومی استفاده کند؛ چرا‌که در موارد بسیاری نیروهای بومی ممکن است نتوانند نیازهای سرمایه گذار را برطرف کنند.وی درخصوص وضعیت توسعه صنعت پتروشیمی در چین هم اظهار کرد: احداث هفت واحد پالایشگاه و پتروشیمی در کلاس جهانی در خلال برنامه سیزدهم توسعه چین (۲۰۱۶-۲۰۲۰) در دستور کار است.

نماینده عالی دولت چین با اشاره به موضوع انتخاب مکان احداث پارک پتروشیمی در ایران گفت: نتیجه مطالعات گسترده‌ای که درخصوص انتخاب کشوری مناسب برای سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی انجام شده نشان می‌دهد، بدون در نظر گرفتن ریسک‌های سیاسی ایران به‌عنوان بهترین مکان برای اجرای پارک پتروشیمی شناسایی شده و می‌تواند به‌عنوان قلب پتروشیمی جهان باشد. لایونو با اشاره به طرحی در چین به نام «برون شو» (Going out) که درآن ایران به‌عنوان‌هاب انرژی در نظر گرفته شده است اضافه کرد: براساس این طرح از سال ۱۹۹۹ تلاش کردیم تا برخی سرمایه‌گذاری‌های خارج از مرزهای چین را با هدف تقویت توان اقتصادی کشور انجام دهیم و بر پایه آن، طرح یک کمربند یک راه (OBOR) در سال ۲۰۱۳ از سوی رئیس‌جمهور چین ابلاغ شد و بر اساس آن سرمایه‌گذاری چندین تریلیون دلاری از سوی چین در حدود ۷۰ کشور صورت می‌گیرد.شرکت HQC با ۲۱۰۰۰ نفر کارمند، دارای ۱۰ شعبه در داخل کشور چین و نیز ۹ شعبه در جنوب شرقی آسیا، خاورمیانه، آسیای مرکزی، اروپا و آمریکا است و هم اکنون تمامی خدمات مشاوره، مهندسی، ساخت و احداث و پیمانکاریEPC در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی را انجام می‌دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵