کد مطلب: 42352
 
زیان 390 میلیارد دلاری سرمایه‌گذاران از کاهش قیمت نفت
پیام سرمایه گذاران به تولیدکنندگان نفت: در غم شما شریکیم!
 
سرمایه‌گذاران در همدردی با تولیدکنندگان نفت از جمله نفت شیل در آمریکا که از کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی متضرر شده‌اند، یک پیام مشترک دارند: ما هم در غم شما شریکیم!
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۸
سرمایه‌گذاران در همدردی با تولیدکنندگان نفت از جمله نفت شیل در آمریکا که از کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی متضرر شده‌اند، یک پیام مشترک دارند: ما هم در غم شما شریکیم!
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، در پنج سال گذشته که قیمت نفت بیش از 91 دلار در هر بشکه بود، سرمایه‌گذاران بیش از 1.4 هزار میلیارد دلار در صنعت نفت و گاز سرمایه‌گذاری کردند. رقمی که منجر به شکوفایی صنعت نفت از جمله در ایالات متحده آمریکا شد و باعث شد تا تولید نفت در این کشور به بالاترین میزان خود در 30 سال گذشته برسد.
اکنون اما قیمت نفت به کمتر از 46 دلار در هر بشکه رسیده است و خبرهای خوشی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، حساب‌های بازنشستگی و ترازنامه‌های بانکی به گوش نمی‌رسد. گفته می‌شود از ژوئن گذشته تاکنون سرمایه‌گذاران در این حوزه مجموعا بیش از 393 میلیارد دلار متضرر شده‌اند که 353 میلیارد دلار آن مربوط به کاهش ارزش سهام 76 شرکت فعال در این صعنت بوده و 40 میلیارد دلار آن نیز مربوط به عملکرد اوراق قرضه انرژی که توسط شرکت‌های حفاری شیل منتشر شده بود.
به گزارش بلومبرگ، پولی که در پنج سال در بخش‌های مختلفی از جهان به شرکت‌های نفت و گاز سرازیر شده بود از منابع مختلفی بوده است. این در حالی است که با کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی چشم‌انداز این سرمایه‌گذاری تیره و تار شده و کارشناسان هشدار می‌دهند که با خروج این سرمایه‌ها از صنعت نفت، قیمت نفت می‌تواند شدیدا افزایش یافته و رشد اقتصادی در جهان را تحت تاثیر قرار دهد.
جو کیسر، مدیرعامل گروه صنعتی زیمنس، اخیرا هشدار داده که انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری در بخش نفت در کوتاه ‌مدت کاهش یابد و صادر‌کنندگان نفت به دلیل کاهش قیمت انرژی سرمایه کمتری را روی زیرساخت‌ها صرف کنند. به گفته کیسر، سرمایه گذاری در صنعت نفت در کوتاه‌مدت کاهش پیدا خواهد کرد و برخی پروژه‌ها به تاخیر خواهد افتاد چرا که در حال حاضر کاهشی چشمگیر در مناقصه‌ها مشاهده شده است. زیمنس اعلام کرده که به دلیل کاهش فعالیت در واحد‌های برق و گاز، سود این شرکت در واحد‌های صنعتی در سه ماهه گذشته چهار درصد کاهش یافته است.
مدیرعامل گروه صنعتی زیمنس گفته است: «در صورت باقی‌ماندن قیمت‌های نفت در سطوح کنونی، احتمال اینکه برخی کشور‌های صادر‌کننده نفت سرمایه‌گذاری روی زیرساخت‌ها را کاهش دهند، رد نمی‌کنیم.»
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵