کد مطلب: 38762
 
کسب دانش فنی تنها راه رقابت با غولهای پتروشیمی دنیا
 
ایجاد تنوع در محصولات با کسب دانش فنی تولید محصولات مرتبط جدید تنها راه افزایش تنوع در محصولات پتروشیمی ایران و رسیدن به رقبای موجود در بازار است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۴
ایجاد تنوع در محصولات با کسب دانش فنی تولید محصولات مرتبط جدید تنها راه افزایش تنوع در محصولات پتروشیمی ایران و رسیدن به رقبای موجود در بازار است.

اسماعیل قنبری در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این که تغییرهای فناورانه متناسب با نیازهای جامعه جهانی در صنعت پتروشیمی با سرعت بسیار زیاد و به بسیار واضح در حال به وقوع پیوستن است، گفت: تنوع بسیار بالای تولید کنندگان از طرفی و افزایش انتظارهای مصرف کننده به لحاظ کیفی و نیز قیمت تمام شده از طرف دیگر سبب شده است تولید کنندگان محصولات پتروشیمی، همواره درصدد ایجاد تنوع و نیز بهبود مستمر کیفیت و کمیت در محصولات خود باشند.

وی اظهار داشت: نگاهی اجمالی به تولید بعضی از شرکتهای پیشرو و تغییرهای آنها در طی یک دهه گذشته به وضوح این موضوع را اثبات می کند؛ به عنوان مثال شرکت لیوندل بازل به عنوان صاحب لیسانس و یکی از بزرگترین تولید کنندگان پلی الفین در جهان طی پنج سال تنوع تولید خود را از حدود به ٦٠٠ گرید به ١١٠٠ گرید رسانده است.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ادامه داد: این در حالیست که شرکت لیوندل بازل از ٦٠٠ گرید تولیدی خود نیز بیش از ٢٠٠ گرید را از چرخه تولید خارج کرده و به جای آن قریب به ٧٠٠ محصول جدید از انواع پلی الفینها را ارائه کرده است؛ این موضوع نه فقط در مورد بازل و پلی الفینها بلکه برای دیگر محصولات پتروشیمی و تولید کنندگان بزرگ نیز صادق است.

قنبری ایجاد چنین تغییرهایی را به عنوان تغییر روزانه در سطح جهان در نظر گرفت و گفت: به منظور ایجاد تنوع در محصولات به صورت دائمی و حتی روزانه هرگز نمی توان از طریق خرید لیسانسهای جدید و حتی بهبود لیسانسهای موجود اقدام کرد؛ برای رسیدن به رقبای موجود در بازار و ایجاد تنوع در محصولات تنها راه، کسب دانش فنی تولید محصولات مرتبط است.

وی یادآور شد: آشنایی کامل از طریق رسیدن به دانش فنی می تواند زمینه ساز اعمال تغییرها و اصلاحات و نیز بهبود مداوم در دانش موجود و به طبع تولید محصولات جدید شود؛ این موضوع بویژه در مورد به روز نگه داشتن واحدهای موجود به لحاظ فنی و تولید جدید اهمیت به سزائی دارد.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با اشاره به این که ایجاد بهبود در کیفیت محصول و یا کاهش هزینه های تولید ضمن ایجاد ارزش افزوده بیشتر، سهم بازار بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت؛ گفت: برای کسب سهم بازار و نیز ایجاد ارزش افزوده بیشتر، ایجاد تنوع در محصولات و ارائه محصولات با کیفیت بالاتر و هزینه تمام شده کمتر، همپای شرکتهای رقیب باید در سرلوحه فعالیتهای هر شرکتی قرار گیرد.

قنبری اظهار کرد: همانگونه که گفته شد سرعت تغییر به حدی است که تولید با کیفیت و با حاشیه سود بیشتر به طور عملی در انحصار دارندگان دانشهای فنی است، از این رو در کشور ما نیز راهی به غیر از کسب دانشهای فنی و آشنائی کامل با فرآیندهای تولید نیست که در این میان شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به عنوان بازوی اصلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکتهای تولیدی ایفای نقش می کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵