کد مطلب: 108423
 
ایران، روسیه و یک پروژه دیگر برای صادرات گاز به پاکستان
آقای عراقی! پروژه قبلی را فراموش کرده اید؟
 
در حالیکه پس از بیش از دو دهه تکلیف پروژه صادرات گاز ایران به پاکستان روشن نیست، مدیرعامل شرکت ملی گاز از پروژه جدیدی برای صادرات گاز به پاکستان با کمک روسیه خبر داده است. خبری که این روزها در سایه خبرهای مربوط به کارت هوشمند سوخت و تاثیرات تحریم بر صادرات نفت ایران، کمتر دیده شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۲
در حالیکه پس از بیش از دو دهه تکلیف پروژه صادرات گاز ایران به پاکستان روشن نیست، مدیرعامل شرکت ملی گاز از پروژه جدیدی برای صادرات گاز به پاکستان با کمک روسیه خبر داده است. خبری که این روزها در سایه خبرهای مربوط به کارت هوشمند سوخت و تاثیرات تحریم بر صادرات نفت ایران، کمتر دیده شد.

به گزارش نکونیوز، ماجرا از آنجا آغاز شد که حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در حاشیه هفته انرژی روسیه که هفته گذشته در مسکو برگزار شد، به خبرگزاری روسی اسپوتنیک از ساخت خط لوله زیردریایی روسیه از جزیره کیش برای رساندن گاز ایران به مصرف‌کنندگان در پاکستان و هند خبر داد و گفت: در صورت توافق همه طرف‌های مربوط اجرای این پروژه مهمترین شراکت ایران و روسیه در سطح منطقه‌ای خواهد بود. عراقی در ادامه اظهاراتش افزود: غول گازی گازپروم روسیه به سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ایران بسیار علاقمند است. بنابراین مهمترین پروژه شراکت ایران-روسیه در سطح منطقه‌ای ممکن است ساخت خط لوله زیردریایی روسیه از جزیره کیش برای رساندن گاز ایران به مصرف‌کنندگان در پاکستان و هند باشد.

مسکو و اسلام آباد در اواخر سپتامبر تفاهم‌نامه‌ای را برای اجرای این پروژه برای ساخت یک خط لوله گاز زیردریایی از ایران به پاکستان و هند امضا کردند. اما ماجرا به یک سال پیش باز می گردد. آبان ماه سال گذشته پایگاه خبری تریبیون خبر داد که روسیه که مدیریت برخی از پروژه های بزرگ گازی در ایران را بر عهده گرفته است، علیرغم فشارهای آمریکا که سال ها مخالف احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان بود، قصد دارد با احداث یک خط لوله فراساحلی به پاکستان و هند گاز صادر کند. البته در این مورد که روسیه، مدیریت کدام پروژه های گازی ایران را بر عهده دارد اطلاعی داده نشده بود اما در همان خبر آمده بود که به گفته یک یک مقام ارشد دولتی روسیه که نخواست نامش فاش شود روسیه ذخایر عظیم گازی در ایران را در اختیار دارد و به پاکستان و هند پیشنهاد کرده که با احداث یک خط لوله فراساحلی که از بندر گوادر عبور خواهد کرد به این کشورها گاز صادر کند.

هنوز جزییات بیشتری از پروژه ای که عراقی به تازگی در مورد آن سخن گفته مشخص نیست. این که چرا روسیه این پروژه را اجرا می کند و میدان گازی کیش چه میزان تولید دارد که چه میزان قرار است در این پروژه توسط روسیه به پاکستان و شاید هند صادر شود؟

اما پرسش اساسی تر این است که تکلیف صادرات گاز به پاکستان توسط خط لوله ای که چندین سال پیش در خاک ایران احداث شد و به نزدیک مرز هم رسید چه می شود؟ وقتی پروژه ای با بیش از دو دهه قدمت، در شرایطی که زیرساختهای آن در ایران هم تقریبا آماده است اجرا نمی شود، چگونه انتظار داریم پاکستان به پروژه جدید وفادار بماند؟ علاوه بر آن ابهامات فراوانی درباره چگونگی مشارکت روسیه در این پروژه وجود دارد که لازم است مسوولان شرکت ملی گاز درباره آن شفاف سازی کنند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵