داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 89892
 
بهره گیری از شفافیت بورس کالا
 
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه کشف واقعی قیمت محصولات اساسی در بورس بر سایر روش ها برتری دارد، گفت: با بهره گیری از شفافیت بورس کالا می توان مانع فساد و سوء استفاده در قیمت گذاری کالاها شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۷
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه کشف واقعی قیمت محصولات اساسی در بورس بر سایر روش ها برتری دارد، گفت: با بهره گیری از شفافیت بورس کالا می توان مانع فساد و سوء استفاده در قیمت گذاری کالاها شد.

«محمد امیری اصفهانی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره راهکارهای کاهش فساد در بازارهای معاملاتی گفت: امروزه یکی از راهبردهای بسیار موثر برای مقابله با هر نوع فساد و سوء استفاده، بحث شفافیت است به طوری که اجماع بشری در دنیا به آن رسیده و مباحث علمی هم بر این موضع دلالت دارد.
وی تصریح کرد: براین اساس، کشف واقعی قیمت محصولات مهم و اساسی از طریق ساز وکار شفافی همچون بورس به مراتب نسبت به سایر روش ها برتری دارد.
وی افزود: هر ساز و کاری که موجب شفافیت شود، ساز و کار مقبول و موثری است و به دلیل این که بورس کالا به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه، جزء ابزارهای شفافیت آفرین در اقتصاد است حتما می تواند در انتظام بخشی قیمت ها نقش پررنگی را ایفا کند.
امیری اصفهانی خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به اینکه یکی از وظایف دولت، انتظام بخشی قیمت در بازار است، به نظر می رسد باید از ظرفیت های بازار سرمایه به ویژه بورس کالا حداکثر استفاده را داشته باشد زیرا قطعا بورس کالا در تنظیم امور اقتصادی به ویژه در قیمت گذاری و ارائه خدمات و کالاهایی که با زندگی روزمره مردم سر و کار دارد، نقش محوری ایفا می کند.
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی تاکید کرد: بنابراین با توجه به مزیت های بورس در کشف قیمت عادلانه، منطقی ترین، علمی ترین و بهترین روش در تنظیم قیمت های واقعی که هم ملاحظه حال مردم بشود و هم موجب اجرای سیاست های دولت شود، استفاده از ظرفیت های بورس کالاست.
به گزارش ایرنا، لزوم دور شدن از اقتصاد دولتی و قیمت گذاری دستوری و فراهم کردن عرصه برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی و غیردولتی، در سال های اخیر بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.
بر اساس این دیدگاه، هر چه فعالیت های اقتصادی به عهده بخش خصوصی و نظام طبیعی بازار باشد،‌ اقتصاد شکوفاتر خواهد شد. همچنین تجربه بازارهای بین المللی نیز نشان داده، در چنین شرایطی، انحصار از بین رفته و شفافیت در بازار حاکم می شود.
یکی از بهترین روش ها جهت برقراری نظام طبیعی عرضه و تقاضا در بازار حرکت در راستای توسعه بورس های کالایی است. عرضه محصولات در بورس کالای ایران نیز توانسته است به واقعی تر کردن قیمت کالاهای مهمی همچون فلزات آهنی و غیرآهنی، پتروشیمی و فرآورده های نفتی و کشاورزی کمک کرده و به بسیاری از رانت های موجود در بازار این کالاها پایان دهد.
چندی پیش حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری و مسوولان این وزارتخانه با مسولان سازمان بورس و بورس کالای ایران دیدار کرده و راه های افزایش شفافیت در این بازار را مورد بررسی قرار دادند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵