داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 8565
 
بازار سهام حباب ندارد/روند صعودی شاخص بورس در آینده
 
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر واقعی بودن معاملات در این بازار از افزایش ارزش بورس و فرابورس تا حدود بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه خبر داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۳۸
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علی صالح‌آبادی در جمع خبرنگاران با اشاره به روند رشد شاخص بورس در هفته اخیر اظهار کرد: بازار سرمایه روند بسیار خوب و پر رونقی را پشت سر گذاشته که هم شاخص‌های بورس و هم ارزش معاملات به طور قابل توجهی رشد نشان می دهند.
وی در مورد پیش بینی شاخص بورس تا پایان سال نیز تصریح کرد: این شاخص تابع عوامل متعددی نظیر میزان سودآوری بنگاه‌ها، وضعیت اقتصادی کشور، قیمت‌های جهانی و نرخ محصولات در داخل و همچنین سایر متغیرهای اقتصادی نیز است. از این رو اینکه در آینده شاخص چه تغییری می‌کند برایند متغیرهای اقتصادی خواهد بود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این‌که بازار سرمایه همواره در بلند مدت بازدهی مطلوبی برای سرمایه گذاران داشته است، عنوان کرد: پیش بینی می‌شود در آینده در صورت مساعد بودن شرایط اقتصادی شاخص بازار سرمایه در بلند مدت روندی صعودی داشته باشد.
صالح‌آبادی تصریح کرد: در شرایط فعلی بازار سرمایه حباب ندارد، قیمت‌ها واقعی و حجم معاملات بسیار بالا است که گاهی در مجموع بورس و فرابورس تا حدود ۳۰۰ میلیارد تومان نیز می رسد که با این حجم بالا واقعیت نشان می‌دهد که سرمایه گذاران در حال فعالیت هستند.
به گفته وی، نزدیک به ۵۰ درصد حجم معاملات در بازار سرمایه متعلق به اشخاص حقیقی است که آن رونق بازار را تایید می‌کند.
رییس سازمان بورس توصیه کرد که با این وجود سرمایه داران باید در هر شرایطی با مطالعه و برنامه ریزی وارد بازار سرمایه شوند.
صالح‌آبادی همچنین در مورد اوراق سلف نفتی نیز بیان کرد:‌این اوراق در سال گذشته طراحی اما راه اندازی نشد و برای این اوراق حداقل بازدهی پیش بینی شده است که اگر قیمت نفت در زمان سررسید کمتر از میزانی بود باید وزارت نفت با ضمانت انجام شده آن را خریداری کند و اگر علاوه بر بازدهی اولیه قیمت نفت افزایش یابد بازدهی اوراق نیز به تناسب آن ارتقا خواهد یافت.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: نرم افزارها و سخت افزارهای آموزشی لازم در بازار سرمایه انجام شده و زیرساخت‌ها فراهم هستند و به محض این که وزارت نفت اعلام آمادگی کند سازمان بورس آماده عرضه اوراق سلف نفتی خواهد بود.
وی همچنین در مورد راه‌اندازی بورس انرژی خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های لازم فراهم و معاملات آزمایشی آن نیز از مدتی قبل شروع و با موفقیت انجام شده است وبه طور یقین در آینده‌ای نزدیک راه اندازی خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵